Liken Planus Tedavisi Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Liken Planus Tedavisi Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Tedavisi: Liken planus ağız içinde ve deride oluşan sık görülen bir döküntü türüdür. Hastada aşırı kaşıntı, düz tepeli lezyon, pullanma ve hafif şişlik görülür. Gelişimi tamamlanan lezyonlar küçük koyu kırmızı ve mor arasında bir renkte görülür. Lezyonların birleşmesiyle pullanan plaklar oluşur. Travma oluşan bölgelerde yeni lezyonlar görülür. Liken planus bir kişiden diğerine bulaşmaz. Liken planus hastalığı bulaşıcı değildir. Liken planus hastalığı bir kanser çeşidi değildir. Deride şişme, kaşıntı, duyarlı alanın artması veya ağız içinde belirtiler gösterir. Liken planus hastalığının sebebi bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminde oluşan reaksiyon ya da alerjinin sebep olduğu düşünülür. Kimyasallardan antibiyotik, klorokin, diüretiker, iyodürler, altın, arsenik, fenotiyazin, kinakrin ve alerji ilaçları olası etkenlerdir.

Bu hastalık orta yaşlı insanları etkiler. Çoğunlukla ciddi durum oluşturmaz. Liken planus hastalığı vücudun farklı yerlerinde görülür. El bileği ve ayak bilekleri hastalığın en çok görüldüğü yerlerdir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde de meydana gelebilir. Deride düz düzeyli kabarcıklar oluşur. Kabarcıklar çok kaşıntı yapar. Belirli görüntüye sahip liken planusu tanımak kolaydır. Bazen de biyopsi almak gerekir. Nadir şekilde su kabarcığı olarak da görülür. Bu rahatsızlıklar deride görünen liken planus adı ile adlandırılır. Ağız içinde beyaz çizgiler, noktalar şeklinde ve dantel deseni görünümde olur. Genellikle yanak içinde ve dilde görünür. Diş etinde zaman zaman etkiler. Diş hekiminiz muayene sırasında liken planusu teşhis edebilir. Ağızda ağrılı yara ya da ülserler görülür. Bunlar ağız liken planusun belirtileridir. Tırnağın büyüyen kısmı zarar görmesi oluşur. Ayak ve el tırnakların birkaç tanesi veya bütün tırnaklarınız etkilenebilir. Tırnakta kırılma, soyulma veya tırnağın kaybı, tırnağın incelmesi şeklinde oluşabilir. Şiddetli tırnak liken planusta tırnak geçici veya sürekli olarak yok olur. Bu hastalığın %20 kısım cinsel bölge lezyonunda olarak görülür. Beş bayandan birinde cinsel bölgede liken planus görülür. Meydana gelen yara büyürse, cinsel birliktelikte ağrıya neden olabilir. Erkeklerde görülme sıklığı azdır. Nadir olarak saçlı olan baş derimizde de görülebilir. Görüldüğü alanda tahriş, kızarıklık ve bazı durumlarda kalıcı saç kaybı görülebilir.

Liken Planus Tedavisi Nasıl Olur: Tedavi lezyonları iyileştirme hızına odaklanarak ve semptomları azaltmak için yapılır. Liken planus farklı yerlerde görüldüğünden, tedavisi de çeşitlidir. Liken planusta tam bir iyileşme görülemez. Tedaviler hastalık gerileyene kadar döküntüyü iyileştirir, kaşıntıyı azaltır. Liken planus rahatsız edici ve tedavisi zordur. Hafif bulgularda ilaç kullanılmaya gerek duyulmaz. Liken planusta en yaygın tedavi kortizonlu kremler ve oral yolla alınan antihistaminikler haplardır. Bu iki ilaçta kaşıntıyı engeller, azaltır. Şiddetli liken planuslarda kortizon oral yolla verilebilir. Puva ismi verilen ultraviyole ışık tedavisi de uygulanabilir. Puva, pserolenle uzun dalga boyunda olan ultraviyole ışığın uva'nın kombinasyonudur. Cilt hastalıklarını tedavi etmede kullanılır. Deride oluşan liken planusun tedavisi iki yıl sürebilir. Tedavi sonrası liken planusun oluştuğu yerlerde koyu renkli izler kalır. Ağız içi oluşan liken planusta ağrı veya yanma yoksa tedaviye gerek duyulmaz. Ağız liken planus şiddetli ise ağızdan alınan ilaç ve lokal sürülebilen ilaçlarla tedavi edilir. Birkaç haftada veya ay çerisinde kendiliğinden iyileşme görülür. Şiddetli durumlarda doktorunuz size bulgularına göre tedavi planı uygular. Tedaviyi mutlaka uygulayın. Aksi şekilde hastalık diğer alanlara yayılma ve ülser, kabarcık oluşur.

Liken Planus Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Tembelliği Tedavisi Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Tembelliği Tedavisi Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet Hastalığı Tedavisi

İyontoforez Tedavisi İyontoforez Nasıl Tedavi Edilir?

İyontoforez Tedavisi İyontoforez Nasıl Tedavi Edilir?

Paranoya Tedavisi Paranoya Nasıl Tedavi Edilir?

Paranoya Tedavisi Paranoya Nasıl Tedavi Edilir?