Ülser Tedavisi Ülser Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Ülser Tedavisi Ülser Nasıl Tedavi Edilir?

Ülser Tedavisi, Ülser sindirim sistemini meydana getiren mide, on iki parmak ve yemek borusunda ortaya çıkan aşınmalar sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Giderek ilerler ve yara halini alır. Midenin iç bölgesinin mide asidi sebebinden dolayı parçalanması sonucunda oluşan bir hastalıktır mide ülseri. Mide asidinin üretimi tabii ki de her bünyede aynı olmaz kimi bünyede mide asidi üretimi çok daha fazla olur. Midenin hemen iç kısmında mideyi dış etkenlere karşı korumakta olan ve midenin yapısının bozulmasının önüne geçen katı bir tabaka vardır. Ülser hastalığının en büyük sebebi ise 'Helicobacter Pylori' ismi verilen zararlı bir bakteri çeşididir. Mideyi koruyan kalın tabakanın delinerek ve bu duruma bağlı olarak da mide asidinin çok fazla üretimine bağlı olarak mide savunmasız bir hale gelir ve zaman içinde yaralanmalar meydana gelir. Aşırı stres ile aşırı sinirlilik hali mide asidinin düzensiz ve çok daha fazla miktarda üretimi tedavi aşamasında hiç de iyi olmayan sonuçlar karaciğer yetmezliği, çay, gastrit, kalp rahatsızlıkları, sindirimi çok zor olan gıdaların çok aşırı biçimde alınması alkol, çay ve sigara gibi zararlı maddelerin çok fazla vücuda alınması ya da almış olduğunuz ilaçların vaktinde veya daha sonra alınması mide ülserinin en büyük sebepleri arasında yer alır.

Ülser Tedavisi Nasıl Olur?

Mide ülserinin tedavisi çok da zorluk çıkaran bir hastalık değildir. Özellikle de ilk başlarda teşhis konularak eğer tedaviye erken başlanır ise ülser hastalığının tedavisi daha erken zamanda ve çok daha kolay bir biçimde gerçekleştirilir. İlaç tedavisi uygulanmaktadır ilk önce sonra ülsere sebep olan bakteriyi yok edebilmek için mide asit seviyesini düzene sokabilmek için kullanılmaktadır. Ülser hastalığında ameliyat oldukça az tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Özellikle de stres ülser için çok tehlikelidir bu sebepten dolayı tedavi esnasında motivasyon ve moraliniz daima çok yüksek tutmanız gerekir. Aynı zamanda buna ilave olarak aşağıda belirtilen durumlara da bir o kadar özen ve dikkat etmeniz gerekir.
 • Yemek vakitlerini hiç aksatmamak ve bu saatleri belirli bir düzen için sokmak.
 • Çay, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden mümkün olduğunca uzak durmak ve sigara içilen ortamdan uzak durmak.
 • Kendinizi çok yormadan düzenli bir şekilde istirahat etmek.
 • Bağırsaklarınızın düzenli bir biçimde çalıştığından emin olmak.
Mide Ülseri Tedavisinde Verilen İlaçlar Nelerdir?

Alanında Uzman bir doktor tarafından verilmekte olan ve genelde kapsül veya tablet şeklinde olan ilaçlardır. Verilen bu ilaçların genelde antibiyotik olmaları ve mide ülserine yol açan zararlı bakterinin tamamen yok edilmesi için alındığı bilinmektedir. Bu sayede de mide ülseri tedavi edilerek çok daha fazla ilerlemesinin önüne geçmiş olursunuz mide ülseri için alınan belli başlı ilaçlara bakıldığında ise karşımıza çıkan ilaç çeşitleri şunlardır:
 • Gastifam Film Tablet Famotiidn
 • Zoprol Mikropellet Kapsül Lansoprazol
 • Demeprozal Kapsül Omeprazol
 • Ulcusar Film Tablet Famotidin
 • Erbolin Mikropellet Kapsül Omeprazol
 • Nevofam Tablet Famotidin
 • Famodin Film Tablet Famotidin
 • Lansor Mikropellet Kapsül Lansoprazol
 • Gasterol Film Tablet Famotidin

Ülser Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tenya Tedavisi Tenya Nasıl Tedavi Edilir?

Tenya Tedavisi Tenya Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Tedavisi