Ağır Depresyon Tedavisi Ağır Depresyon Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Ağır Depresyon Tedavisi Ağır Depresyon Tedavi Yöntemleri

Ağır Depresyon Tedavisi; Çağımızın bizlere sunduğu imkânların dezavantajları sayesinde depresyona girmek kaçınılmaz hale geldi. Herkesin ağzında dolanan bu depresyondayım sözünden depresyon hastalığına bir de bilimsel olarak bakalım.

Depresyon Nedir; Temel olarak beyne yeterince endorfin hormonu salgılanmaması sonucu günlük sevdiğiniz işlerden zevk alamama, iş yapmak istememek, ani duygu değişimleri, sağlıklı düşünememe ve iştahsızlık görülen bir hastalık halıdır. Bunun kendince çeşitlilikleri bulunmasıyla beraber tedavisi de mümkündür. Fakat zamanında tedavi edilmezse depresyon durumu ağırlaşabilir.

Ağır Depresyon Nedir?

Hemen hemen her yaşta ve depresyon geçiren her bireyde görülebilen ve diğer adı Major depresyondur. Ağır depresyonda normal depresyondaki problemlerin yanında, aşırı karamsarlık, umutsuzluk, çaresizlik gibi günlük iş hayatı, ders çalışma ve uyuma, yeme faaliyetleri de at üst eder. Bu belirtilerin sürekliliği doğrultusunda ise 6 aylık bir tedavi uygulanmalıdır. Bazı kişilerde bu tedavi edilseler dahi bu rahatsızlık tekrarlanma söz konu olabilir.

Ağır depresyon geçiren kişilerde, unutkanlık, yaptığı işlerden zevk alamama, iş performansının düşmesi, uyku bozukluğu, öz güven eksikliği gibi sorunlar görülür.

Ağır Depresyon Neden Olur?
  • Yalnız kalmak,
  • Çevreden sosyal destek alamamak,
  • Yakın zamanda yaşanan olumsuz olay,
  • Maddi zorluklar,
  • Alkol ve uyuşturucu tüketimi,
  • İşsizlik vs.
Ağır Depresyonun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye başlamadan önce depresyonun kaynağının bulunması gerekmektedir. Depresyonun kaynağında yatan sorunun düzeltilmesi en geçerli tedavi yöntemi olabilir. Tedavinin planı hazırlanırken belirli hedefler oluşturulmalıdır. Hastaya uygulanacak ilaçların sayesinde olaylar olumlu olarak gözlenebilir. Bu tedavi süresinde hasta alacağı önemli kararları daha sonraya ertelemesi gerekmektedir, çünkü bu tedavi süresinde ilaçların etkisinden dolayı sağlıklı kararlar alınamaz. Tedavi süresi boyunca hasta sadece kendisi ile ilgilenmesi gerekir. Bazen kullanılan ilaçlar tek başına olumlu sonuçlar gösterse de bazen ilaç tedavisinin yanında terapi gerekebilir. Bu terapinin yapıldığı dönemlerde hasta beslenmesine dikkat etmeli ve ailesinden manevi destek görmelidir. Bunlar yapıldığı sürede hasta zamanla düzelmeye başlar.

Ağır Depresyon Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nöropati Tedavisi Nöropati Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropati Tedavisi Nöropati Nasıl Tedavi Edilir?

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Lif Yırtılması Tedavisi Lif Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Lif Yırtılması Tedavisi Lif Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Tedavisi Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Tedavisi Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?