Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Çıban Nedir; Toplumumuzda yaygın olarak görülen cilt sorunlarından biri olan çıban kıl kökü kesesi veya yağ bezelerini giderek burada biriken bakterilerin sebep olduğu iltihaplı birini bir yapıdır. İlk dönemler küçük kırmızı kabarıklık şeklinde başlar ve zamanla içerisi sarı irin dolu bir kabarıklığı ulaşır. Aşırı yorgunluk, açlık, hastalık ve vücutta aşırı kilo kaybı çıban oluşumuna ortam hazırlayan sebeplerdirÇıbanın. Çıbanın geçmesi için hijyen koşullarına önem vermek Hayati öneme sahiptir. Çıplak çoğu zaman kendi kendine geçmekle beraber kendi kendine geçmeyen ve durumunu muhafaza eden çıbanlardan kurtulmak için cerrahi müdahale şarttır. Çıban çıkan bölgenin hijyen koşullarına daha fazla emniyet verilmeli ve çıbanın etrafına bulaşmaması için özen gösterilmelidir. Çıbanın için sterilize edilmiş bir aletli boşaltılabilir ancak ilerleyen süreçlerde kabuğu kaldırılan çıbandan etrafa yayılan irin sebebiyle oluşacak enfeksiyon çıban çıkan bölgeden etrafa yayılabilir ve bu durum tekrar çıban çıkmasına sebep olabilir. Bunu engellemek için içi boşaltılan Çıban, boşaltma işlemi gerçekleştirdikten sonra antiseptik bir ilaçla pansuman yapılmalıdır.

Çıban Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çıban çoğu zaman kendiliğinden patlar ancak çıbanın kendiliğinden patlamadığı durumlarda cerrahi müdahale ile çıban patlatılır ve içindeki irin temizlenir. Cerrahi müdahaleyle patlatılan çıbanın etrafı gazlı bez ve Antibiyotik ile pansuman yapılarak mikroplar öldürülür ve böylelikle çıbanın tekrar nüksetmesi ve etrafa yayılması önlenir.

Düzenli beslenmeye önem verilmesi çıban tedavisinde önem arz etmektedir. Eğer çıban çıkması sürekli tekrarlanıyor ise antibiyotik özelliği ağır basan sarımsak tüketimine ağırlık verilmesi gerekir. Sarımsak hem antibiyotik özelliği ile çıban çıkmasını engeller hem de kanın temizlenmesine katkı sağlar.

Çıbanın ilk çıktığı dönemde güzel avrat otu kullanılarak hem çıbanın çıkması engellenir hem de çıbanın büyümesinde ve tekrar oluşmasının önüne geçilir.

Lavanta, limon, papatya, keklik gibi bitkisel çaylarda çıban tedavisinde kullanılabilir. Hazırlanan bitkisel çay çıban çıkan bölgeye sürülerek çıbanın içindeki irinnin boşaltılmasına katkı sağlar ve çıban çıkması engellenir. Çıbanın tedavi sürecinde her gün günde 3 defa tarçın çayı veya kekik çayı içilerek de tedavi sürecine katkı sağlayabilir. Bu bitkisel çaylar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek bakterilerin çıban oluşturmasına engel olur.

Çıban tedavisinde çıban çıkan bölgenin temiz tutulması hayati öneme sahiptir. Bu bölgenin temiz tutulması hem çıbanın tedavi sürecini kısaltır hem de daha verimli sonuç alınmasını sağlayacağı gibi ayrıca çıbanın yayılmasını engeller.

Vücutta çıban oluşması durumunda, oluşan çıban küçük ise belirttiğimiz yöntemler evde tek başına uygulanabilmesi beraber çıbanın daha büyük olması ve uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen geçmemesi halinde kişinin doktora başvurmasını da fayda vardır.

Çıban Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Menisküs Yırtılması Tedavisi

Menisküs Yırtılması Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Koah Hastalığı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Koah Hastalığı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Güncel

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Güncel

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?