Fissür Tedavisi Fissür Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Fissür Tedavisi Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Fissür Tedavisi, Dışkılama sırasında zorlu ıkınmalar nedeni ile meydana gelen anal kanal içirişinde oluşan milimetrik yırtılmalardır. Her yaştaki insan grubunda oluşabilmektedir. Düzensiz dışkılama alışkanlığı, sürekli kabızlık ya da sürekli ishal durumlarında ve anatomik yatkınlığın olması nedeni ile ortaya çıkabilmektedir.

Fissür tedavisi nasıl yapılır?
  • Bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekir. Günde 2 litre kadar su içilmelidir. Beslenme de lifli gıdalara daha fazla ağırlık verilmelidir. Gerekirse bitkisel lif takviyelerinden faydalanılabilir. Acı, ekşi ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Oturma banyosu fissür tedavisi için çok etkili olup, günde 2 defa 15'er dakika olmak üzere havuzsuyu veya deniz suyu tercih edilmelidir. Oturma banyosunun hemen arkasından yapılan buz tedavisi etkiyi artırır. Birçok kişi havuz suyunun mikroplu olduğu endişesi ile havuza girmekten sakınır fakat havuz suyu kolorlu olduğu için çatlağın tedavisini olumlu yönde etkilemektedir.
  • Dışkıyı yumuşatan ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar ile dışkıyı yumuşatması sebebi ile çatlağın daha fazla tahriş olma durumunu azaltmaktadır. Bu ilaçlar mutlaka doktorun önerdiği şekilde ve doktor kontrolü ile kullanılabilir.
  • Yine doktor tavsiyesi ile kortizonlu kremlerde kullanılmaktadır. Bu kremlerin ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.
  • Çinko oksit içeren kremler genelde bebek pişiklerinde kullanılır fakat makat çatlaklarında da etkilidirler.
  • Lokal anestezik kremler çatlağın oluşturduğu ağrı ve spazmı azaltıp rahatlama sağlarlar.
  • Nitrogliserinli kremler doktorunuz tarafından verilen bu kremler, iç makat kasını gevşetmek amacı ile kullanılırlar. Normal bir kişi dışkılama yaparken, iç makat kası gevşer ve dışkı dışarı atılır. Fakat makat çatlağı veya yırtığı olan kişilerde iç makat kası istem dışı kasılı olarak kalır ve dışkılama yaparken jilet kesiği şeklinde çok kötü bir ağrı oluşturur. Doktor tavsiyesi ile verilen Nitrogiliserinli kremler günde 2 kez kullanılarak hastayı rahatlatır. Fakat daha fazla kullanılması durumunda kişinin tansiyonunu düşürerek baş ağrısı, baş dönmesi, baygınlık hissi gibi durumlara sebep olabilmektedir.
  • Gümüş nitrat tedavisi de Uzman doktor tarafından yapılan bir tedavi olup, makat çatlağı ya da makat yırtığı gümüş nitrat bazen de lazerle yakılmak sureti ile tedavi edilebilmektedir.
  • Cerrah tarafından yapılan ameliyatsız uygulamalarda vardır. Botoks bu uygulamalardan biridir. İç makat kası geçici süre durdurularak makattaki çatlağın iyileşme sürecine katkı sağlar. Ameliyata gerek yoktur. İşlem sonrası hasta normal hayatına hemen geri döner. Bu tedavi hamileler, emziren anneler, 18 yaş altı ve 70 yaş üstü için uygun değildir.
  • Yine cerrah tarafından "kriyoterapi ile sfinkterotomi" denilen işlem muayenehane koşullarında yapılır. Makat bölgesi iğne ile uyuşturularak (Yani lokal anestezi) kriyoterapi denilen bir cihaz ile iç makat kasının kesilmesidir. Uzman bir cerrah tarafından yapılan bu uygulamadan sonra tekrarlama ihtimali yoktur.

Fissür Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Aids Tedavisi Aids Nasıl Tedavi Edilir?

Aids Tedavisi Aids Nasıl Tedavi Edilir?

Polip Tedavisi Polip Nasıl Tedavi Edilir?

Polip Tedavisi Polip Nasıl Tedavi Edilir?

Tms Tedavisi Tms Nasıl Tedavi Edilir?

Tms Tedavisi Tms Nasıl Tedavi Edilir?