Akciğer Kanseri Tedavisi Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Tedavisi Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Akciğer kanseri tedavisine akciğer insan hayatı için en önemli organlardan bir tanesi olduğundan vakit kaybetmeden başlanılması gerekir. Akciğer en önemli varlığımız nefes alışverişimizin en temel aktörüdür. Tüm organlarda olduğu gibi akciğerimizde de birden fazla hücre yer alır ve ihtiyaca göre çoğalırlar. Ancak ihtiyaç duyulandan daha fazla sayıda hücre oluşumu organda kitle oluşumuna neden olur. Bu kitlelerden bazıları ise kansere dönüşür. Akciğer kanseri kanser tipleri içerisinde en yaygın olanıdır ve akciğer kanseri tedavisi alternatifleri artmaktadır. Bu hastalık ile mücadele eden herkesin ilk aklına gelen şey akciğer kanserinin tedavisi mümkün müdür?

Akciğer kanseri tedavisimümkün mü?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta insanın sağlığına verdiği değer ile ters orantılıdır. Yaşam kalitesi ne kadar artarsa ve kötü alışkanlıklar ne kadar bir kenara bırakılırsa bu hastalıktan korunmakta o kadar kolaylaşır. Az da olsa sigara geçmişi olmayanların da genetik yatkınlık nedeniyle yakalandığı bir gerçektir. Akciğer kanseri tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle belirtilerin iyi takip edilmesi ve hemen uzmana başvurulması insan ömrünü uzatır. Tedavinin en önemli aşaması teşhis aşamasıdır. Maalesef pek çok ülkede akciğer kanseri orta ya da ilerlemiş evrelerde teşhis edilmektedir.

Akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra tedavi kısmı önem kazanır. Eğer erken evrede iken tanı konulmuş ise cerrahi müdahale en etkili yoldur. Ameliyat sonrasında ihtiyaca göre kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir. Bu şekilde müdahalede bulunulan hastaların yarısına yakınının ömrü ortalama beş yıl uzayabilmektedir. İleri evrede iken teşhis konulan hastaların ameliyat olma ihtimali kalmadığından bu hastalarda kemoterapi ile bir süre daha yaşam süresi uzatılabilir. Akciğer kanseri belirtilerinin belirgin olduğu dönemde tedavi için vakit azalmış olmaktadır. Bazen metastaz aşamasına bile geçilmektedir. Kanserle mücadelede başarı şansının en düşük olduğu evre 4. Evre olarak kabul edilmektedir. Artık 4. Evrede teşhis konulmuş bir hasta için belki kurtarılabilir diye cerrahi müdahale yapılması pek doğru kabul edilmemektedir.

Akciğer kanseri tedavisikemoterapi ilaçları

Kemoterapi ilaçları ağızdan, damar içine verilmek üzere çeşitli yöntemlerle yapılır. Kemoterapinin verilme süresi hastalığa, hastanın verdiği vücut tepkisi ve ilaca göre farklılık arz edebilir. Akciğer kanseri tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi ayakta uygulanırken bazen hastanın yatarak tedavi edildiği de görülür.

Akciğer kanseri tedavisinde uzmanlar tarafından yapılan tüm tıbbi müdahalenin yanında kanserli hastanın bakımı, beslenmesi, virüsten uzak ortamın sağlanması, moralin yüksek tutulması da oldukça önemlidir.

Akciğer Kanseri Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Batması Evde Tedavisi

Tırnak Batması Evde Tedavisi

Güncel

Lenfoma Tedavisi Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfoma Tedavisi Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kolit Tedavisi Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Kolit Tedavisi Kolit Nasıl Tedavi Edilir?