Tms Tedavisi Tms Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Tms Tedavisi Tms Nasıl Tedavi Edilir?

TMS Tedavisi; Dünyada psikolojik ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan son derece teknolojik bir tedavi yöntemi olan TMS tedavisi, yıllardır Amerika ve Kanada'da uygulanan bir tedavi yöntemdir. Bu tedavi yöntemindeki amaç kökü psikolojik hastalıklara dayanan birçok rahatsızlığı hiçbir ilaç kullanmadan kısa bir zaman dilimi içerisinde tedavi etmektir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalar ve uzun yıllar boyunca ilaç kullanarak artık bu ilaçların yan etkilerinden rahatsız olan kişiler için alternatif bir tedavi yöntemi olan TMS tedavisinde, beynin işlevsel olarak Kantitatif EEG ile görüntülenmesinin ardından beynin uygun olan bazı kısımlarına manyetik akım gönderilip beynin doğal elektriğini aktivite edilir. Bu tedavi yönteminin kişiye hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır ve bu tedaviden sonra kişi kendini oldukça rahatlamış ve gevşemiş hisseder ve bu sayede kişinin yaşam kalitesi büyük bir oranda artmış olur.

TMS tedavisi uygulanırken hasta hiçbir ağrı ve sızı hissetmez ve tedaviden sonra evine ve işine rahatlıkla gidebilir. Hiçbir anestezi işlem uygulanmadan Yapılan bu basit tedavi yöntemi hastalığın durumuna göre ortalama 10-15 seans devam eder ve bir seansın süresi 20 dakikadan oluşur.

TMS tedavisinin kullanıldığı alanlar

Bu ileri teknoloji tedavi yöntemi, depresyon, şizofreni, obsesif kompulsif bozukluk, kaygı bozukluğu, panik atak, yeme bozuklukları ve migren gibi hastalıkların yanı sıra nörolojide, epilepsi, konuşma bozuklukları, Parkinson ve bazı felçlerde kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Çocuklarda ise otizm ve hiperaktivite tedavisinde kullanılması için bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

TMS tedavisini iyileşme süresi

Bu tedavi uygulanan hastalarda tedaviye başlandıktan yaklaşık 7-15 gün içerisinde iyileşme görülür. Hastaların çoğunda tedavinin ilk haftasında terapotik fayda fark edilmeye başlanır. Ancak depresyon belirtilerinde önemli ölçüde azalma sağlamak için tedaviye geç cevap veren hastalarda seanslar bir hafta daha uzatılabilir. Yaklaşık hastalar 8-12 aydan sonra idame terapisine girerler. Ancak bu zaman her hastaya göre farklılık gösterebilir.

TMS tedavisi aynı zamanda, ilaç kullanmanın tehlikeli olduğu gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlarda hiçbir yan etkisi olmaması açısından gönül rahatlığıyla kullanılabilecek olan bir tedavi yöntemidir. Seanstan sonra hastaların bazılarında yalnızca hafif bir baş ağrısı olabilir. Bu sorun hastaların yalnızca onda birinde görülür. Kasların uyarılmasından kaynaklanan bu ağrılar yaklaşık bir saat sonra kendiliğinden geçer.

Tms Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte Grip Tedavisi

Gebelikte Grip Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Haber Bülteni