Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Nezle Tedavisi, Burun havanın vücuda girebildiği yerdir ve alınana hava burun içinde ısıtılır. Burada havada bulunan mikrop ile tozlardan korumakta olan tüyler vardır. Nezleye çoğunlukla soluk borusu ile burna kaçan virüsler yol açmaktadır. Solunum yolu ile vücuda alınan virüsler burun mukozasına yerleşmektedir. Kuluçka süresi tam üç sürer. Burun içine yerleşen virüs buranın tıkanmasına ve hava almaya engel olur. Vücut aldığı bu virüsleri atabilmek için tepki vermektedir. Verdiği bu tepkiler burun akıntısı ile hapşırmak olur. Zaman zamanda ateş yükselmesi olur. Nezle acil tedavi gerektiren bir hastalık çeşidi değildir. Kendini çok hafif seyreder tam bir hafta sonra kendiliğinden geçmeye başlar. Grip oldukça sık karşılaşılan bir enfeksiyondur. Grip virüslerin yol açtığı yüksek ateş ile seyreden daha ciddi bir hastalık çeşididir. Kas ağrısı ile titreme belirtisi görülür. Nezle ise çok sık bir şekilde görülen bir soğuk algınlığıdır ve bulaşıcı özelliği vardır. Birden değişen sıcaklık farklılıkları ve mevsimlerin ortaya çıkışı da oldukça önemli etkenlerdir. Nezle en sıkta sonbaharda görülmektedir. Özellikle de çocuklar nezle hastalığına çok daha sık yakalansalar da yetişkin bireylerde de çok sık görülmektedir. Yalnızca çocuklar nezleye karşı çok daha hassaslardır. Bir çocuk yıl içinde en az dört, beş defa nezle olur. Yetişkin bir birey ise yıl içinde tam iki, üç defa nezle olur.

Nezle Tedavisi Nasıl Olur?

Nezleyi evinizde ilaç almadan da rahatlıkla tedavi edebilirsiniz. Nezle grip gibi çok da ciddi seyreden bir hastalık çeşidi değildir. Ancak eğer ilaç alacak iseniz mutlaka doktorunuza danışmanız en doğrusu olur. Alacağınız bazı önlemler ile tedavi biçimi grip ile aynı olur. Nezlenin aşısı yoktur. Yapılması gereken ilk şey nezle olmuş kişilerin bol sulu gıdalar alarak beslenmeleridir. Çıkan ateşi düşürmek içinde soğuk bant uygulaması yapılabilir. Bol, bol C vitamini içeren meyveler yemek (Portakal, mandalina) vücut direncini daha çok artırır. Nezle hastalığınız sürecince başka kişilerden uzak durmanız nezlenin onlara bulaşmasını engeller. Bu durumda çok daha hassas davranmakta fayda vardır.

Nezle hastalığında yatak tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Ateş düşürücü ile eğer ağrınız var ise ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz. Burun tıkanıklığı çok rahatsız edici olduğundan dolayı rahatlamak için burun açıcı spreyler kullanabilirsiniz. Nezle olan bebekler için yapılacak daha başka şeyler vardır. İlk önce emzirme döneminde olan bebeklerde emzirme sıklığı artabilir. Hastalığın tedavisinde çok yardımcı olur. Bebeğin burnunu temizlemeniz onun rahatlamasını sağlar. Bebeği banyo yaptırmanız burun tıkanıklığının biraz olsun azalmasına ve mukozanın daha nemli kalmasına yardımcı olur. Nezlede ilk iki gün ateş daha yüksek olduğundan dolayı bebeği kalın giydirmemek çok önemlidir. Ateşin çok yükseldiği durumlarda ise ateş düşürücü kullanın. Ancak ateş düşürücü ilaç vermeniz için bebeğin dört aydan daha küçük olmaması gerekir. Bu durumda ise doktora gitmek en doğru davranış olur.

Nezle Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni