Makat Yırtığı Tedavisi Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Makat Yırtığı Tedavisi Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla anüs cildinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ortaya çıkar. Zamanında doğru ilaçlarla tedaviye başlanırsa derinleşmeden iyileşebilir.

Makat yırtılması 2 derecede değerlendirilebilir
 • Erken dönem makat yırtığı
 • Kronikleşmiş makat yırtığı
Makatta çatlama olduktan sonraki 2-3 hafta süresi içinde erken dönem olarak değerlendirilir. Düzenli tedavilerle %40-60 ihtimalle düzelebilir ve yaklaşık bu kadarı da kronikleşir. Erken dönemde hasta tuvalette makatını bıçak çiziyormuş gibi acı hissedilir ancak dışkılama işlemi bittikten sonra ağrısı kısa sürede geçiyor. Kronikleştiğinde ise yani ciddi hal aldıktan sonra hasta, tuvaletten çıktıktan sonra 2-4 saat boyunca ağrı hissetmeye devam eder. Bu ağrı dışkılama sırasındaki bıçak gibi değildir daha çok makatta kontrolsüz kasılma şeklinde ağrıya benzer. Bacağa, kola giren kramp ağrısına benziyor. Hastalık devam ederse cerrahi müdahalelerle yapılması gerekir çünkü ilaçlar fayda vermez.

Kronikleşen makat yırtığının tedavi yöntemleri nelerdir?
 • Botoxla tedavi: bu tedavi yöntemi ameliyat değildir. Yaklaşık 1 dakikada uygulanabilen basit bir enjeksiyon işlemidir. Kramp giren kas rahat olmayı sağlar ve bu sayede %95 gibi büyük oranla iyileşme görülür. Botoxla makat yırtığı tedavisinin yan etkisi yoktur ve tecrübeli hekimlerle kolayca uygulanabilmektedir.
 • Diyet düzenlemeleri: Günde 2,5 su tüketilmesi, ekşi, baharatlı, acı gıdaların kısıtlanması gerekir.
 • Oturma banyosu: Sıcak su uygulamasında günde 5-6 kez oturarak banyo yapılması çok faydalıdır. Bazı durumlarda paketlenmiş buz ile ardışık olarak uygulanması, makat bölgesindeki ağrıyı dindirmekte de çok önem taşır.
 • Dışkı yumuşatıcılar: Dışkı yumuşatıcı ilaçların sert dışkının çatlağı daha fazla tırmalama etkisini azalttığı olarak bilinir. Ancak, ishal durumlarında makat çatlağına neden olduğundan, bu tedavi asla gelişigüzel yapılmaması ve mutlaka hekim kontrolünde uygulanmalıdır.
 • Kortizonlu kremler: Çok fazla olarak kullanılırlar, bazılarında ise aneztezik madde de bulunur.
 • Çinko oksit: Bebeklerin pişiklerinde kullanılan ve makat çatlaklarında çok etkili olduğu söylenir.
 • Lokal anestezik kremler: Bölgesel olarak ağrıyı ve spazmı azaltmaya yararlar.
 • % 0.4'lük veya %0.2'lik nitrogliserinli krem: Sağlıklı bir kişi için dışkılama eylemi sırasında, iç makat kası gevşeyip ve dışkı atılır. Buna karşın makat yırtığı olan kişilerde iç makat kası istemsiz olarak kasılılır ve bu da dışkılama eylemi sırasında hastalarda bıçak kesme veya jilet ile kesme şeklinde kötü bir duygu ve saatlerce devam edebilen şiddetli makat ağrısına sebebiyet verir. Genellikle günde 2 kez kullanılmaları önerilir ancak fazla miktarda kullanıldığı zaman tansiyonu düşürerek hastaların %25-30'unda baş dönmesi, terleme, baş ağrısı, baygınlık hissiyatı gibi sitemler yapabilir. Uygulama sırasında parmaktan emilme ihtimaline karşın, eldiven, tahta veya plastik çubuk yardımı ile uygulanması bu tür yan etkileri azaltır.
 • Gümüş Nitrat tedavisi: Makat yırtığı için gümüş nitrat uygulaması ve bazen lazer ile yakılması makat yırtığı tedavisinde çok etkili olabilmektedir.

Makat Yırtığı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ozon Tedavisi Ozon Nasıl Tedavi Edilir?

Ozon Tedavisi Ozon Nasıl Tedavi Edilir?

Çürük Diş Tedavisi Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Çürük Diş Tedavisi Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Felç Tedavisi Felç Nasıl Tedavi Edilir?

Felç Tedavisi Felç Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Güncel

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Güncel

Siroz Tedavisi Siroz Nasıl Tedavi Edilir?

Siroz Tedavisi Siroz Nasıl Tedavi Edilir?