Hamilelikte Migren Tedavisi Migren Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Migren Tedavisi Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte migren tedavisi, migren hamilelik süresi içerisinde baş kısımda oluşan şiddetli ağrı, bulantı, kusma gibi hormonlara bağlı olarak yaşanan değişimlerdir. Genellikle östrojen hormonuna bağlı olan migren, hamilelik zamanında östrojen hormonunun yükselmesine bağlı olarak yaşanan bir çeşit baş ağrısıdır. Hamilelik süresi oldukça zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelikte hormonal değişime bağlı olarak birçok değişim oluşur. Bunlardan en yaygın ve en çok rastlanan migrendir. Hamilelikte migren oldukça zor ve ağrılı bir rahatsızlık olarak bilinir. Anne karnındaki bebekten dolayı, hamilelik süresi içerisinde ilaç kullanımı yoktur. Bebek beslenmesi anneden olduğu için, hamile anne adayı içeceği ilaçlara dikkat etmesi gerekir. Bebek için sakıncalı olan migren haplarını anne adayı içmeden, doğal yöntem ve tedaviler uygulanması gerekir.

Hamilelikte migren tedavisi, hamileliğin başladığı andan itibaren oluşan migren ağrısı özellikle gebeliğin 27. Haftasından sonra daha yoğun bir şekilde yaşanır. Anne adayını stresten uzak bir yaşam geçirmesi en güzel tedavi yöntemi olarak uygulanır. Anne ve bebek sağlığı için hamilelikte oluşan migren ağrılarına en güzel tedavi meditasyon olarak uygulanır. Meditasyon tedavisi, anne adayını rahatlatarak migren ağrısını hafifletir ve baş ağrısını ortadan kaldırır. Hamilelikte migren tedavisinin en kolay ve en çok tercih edilen bir başka yöntemi ise karanlık bir odada gözleri kapatarak uzanıp dinlenmektir. Anne adayı migren ağrısı olacağını hissettiği anda elini ve yüzünü soğuk su ile yıkayıp önlem alması gerekir. Hamilelikte migren tedavisinde uygulanan bir başka tedavi ise doğal hazırlanan nane yağı ile baş çevresine yapılan masaj hem migren sıkıntısını kaldıracak hem rahatlık ve ferahlık sağlayacaktır. Hamilelikte migren durumunda, aşırı ses, yüksek ışık, stres, yorgunluk, uykusuzluk, kahve ve çikolata gibi ürünlerden uzak durmak gerekir. Hamilelikte migren tedavisi için içilen tek ilaç minosettir. Minoset migren ağrıları için hamilelikte etkili ve anne bebek sağlığı için uygundur.

Hamilelikte bitkisel migren tedavisi; hamilelik süresi içerisinde her ilaç bebek sağlığı için tüketilemez ve uygun değildir. Bu yüzden bitkisel çözümler migren tedavisinde ilaç kadar etkili olup ağrıyı geçirme konusunda başarılı olmuştur. Hamilelikte migren atağı geçirildiğinde ya da geçirileceği anlaşıldığı an kırmızı biber tüketilmelidir. Ağrı kesici özelliğine sahip olan kırmızı biber migren agrısını geçirir. Nane yağı ile baş çevresine yapılan masaj hamilelikte migren ağrısını hafifletir. Papatya çayı, rezene ve civanperçemi kullanarak hamilelikte migren ağrısını önlenmiş olur. Sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve stresten uzak durmak hem anne hem bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

Hamilelikte Migren Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Pişik Tedavisi Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Pişik Tedavisi Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Endometriozis Bitkisel Tedavi

Endometriozis Bitkisel Tedavi

Güncel

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?