Yumurtalık Kisti Tedavisi Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Kisti Tedavisi Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kisti tedavisi, yumurtalıklarda görülen kistlerin tedavi edilme şeklidir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda yumurtalık kisti çok görülür. Yumurtalık kistlerinin geneli zararsız ve küçüktür. Bu tür kistler herhangi bir belirti göstermezler. Bunun yanında zararlı olan patlayan, kanayan kistlerde vardır. Ağrıya neden olur. Zararsız ve ağrısız olan kistler kendiliğinden ortadan kalkar. Habis kisti ve selim kisti olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Yumurtalık kisti diğer organlara göre farklıdır. Diğer organlarda belirti daha çok olmaktadır. Yumurtalık kisti ilişki esnasında ağrı yapabilir. Yumurtalık kistinin en belirgin özelliği, adet düzensizlik sorunudur. Karında ağrı, karında şişlik, idrar sorunları, kabızlık, ağrılı dışkı, kasıkta ağrı gibi belirtileri de vardır. Eğer yumurtalık kisti kötü huyluysa yani kanserse iştah kaybı, midede yanma, mide bulantısı, karında şişlik, karında büyüme belirtilerindendir.

Yumurtalık kisti çeşidi kişiden kişiye büyüklüğüne huyuna göre değişiklik göstermektedir. Bütün yumurtalık kisti çeşitlerinde kanama, patlama gibi sorunlar olabilir.
  • Fonksiyonel yumurtalık kisti, en çok görülen iyi huylu kist çeşididir. Normal yumurtlama sürecinde değişen dokularda gelişerek meydana gelir. Bu kist çeşidi de ayrılmaktadır. Bunlar folikül kisti ve korpus luteum kistidir. Çok fazla şikâyet veren kist değillerdir. Birkaç ay içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolurlar.
  • Dermoid kist, diş, yağ, deri ve kıl gibi dokular sonucu meydana gelir. İyi huylu kistlerdir. İki yumurtalıkta da bulunabilirler. Çok küçüktürler ve belirti vermeyebilirler. Zaman zaman büyüyüp şikâyet verebilirler.
  • Kistadenom yumurtalık kisti, Yumurtalıkların dışındaki hücrelerde meydana gelirler. Bu kist çeşidi de iyi huyludur ama zaman zaman sorunda yaratabilirler. Karında ağrıya neden olabilirler.
  • Çikolata kisti, rahim döşemesi yumurtalık içinde büyümesi sonucu oluşan kist çeşididir. Doku her ay kanar ve kist giderek büyür. Bu kist çeşidi adet döneminde ve ilişki sırasında ağrı yapar.
  • Çoğul yumurtalık kistleri, Düzenli bir şekilde yumurtlamayan bayanlarda bu kist gelişebilir. Bu yumurtalık büyür ve içerisinde küçük kistler bulundurur. Düzensiz âdet kanamalarına, kısırlığa ve vücutta kıllanmaya neden olur.
Yumurtalık kisti tedavi şekli

Yumurtalık kistini ve çeşidini anlamak için birtakım testler yapılır. Bunlar iç organı görmek için ultrason, üreme organını izlemek için cerrahi bir yöntem olan laparoskopi ve kandaki maddeleri ölçmek için kan testleri yapılır. Fonksiyonel iyi huylu kistlerin yok olması için doğum kontrolü hapları kullanılır. Bu haplar yumurtlamayı durdurur ve bu da kistin oluşmasını engeller. Zararlı bir kist ise cerrahi yöntem ile ameliyatla kist alınır. Yumurtalıktaki kiste göre ameliyatla sadece kist alınabilir, yumurtalığın teki alınabilir ya da duruma göre iki yumurtalıkta alınabilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Kalça Çıkığı Tedavisi Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça Çıkığı Tedavisi Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

3 Derece Yanık Tedavisi 3 Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

3 Derece Yanık Tedavisi 3 Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi