Uyku Bozukluğu Tedavisi
15 Mayıs 2024

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Uyku bozukluğu tedavisi, kişinin bir aydan fazla uyku düzeni bozuk olduğunda, bu durum günlük işlerini aksatacak kadar etkiliyorsa uygulanması tavsiye edilen bir tedavidir. Bu kişilerin bir uyku hastalıkları uzmanına giderek destek alması gerekir. Yapılacak fiziki muayene, tıbbi özgeçmiş değerlendirmesi, kan testleri sayesinde uykusuzluğun nedenleri ortaya konulabilir. Kişinin uykusu hakkında ailesi ve yatak partneri oldukça değerli bilgiler verebilir. Uykuda horlama, uykudaki huzursuzluk gibi sorunlar böyle belirlenebilir. Uykusuzluk sorununun kişiyi depresif hale getiriyorsa, gün içinde uykulu olmasına neden oluyorsa, bunlar tespit edilir. Uyku bozukluğu olan bazı kişilere verilen bilgiler, eğitim sorunun düzelmesine neden olabilir. Çevremizdeki bazı kişiler daha az uyku uyuyabilir. Halk arasında herkesin 8 saat uyuması gerekir gibi yanlış bir inanışta vardır. Fakat herkes 8 saat uyuyacak diye bir belirleme yoktur. Kişinin kötü uyku alışkanlığından kaynaklı uyku bozukluğu bulunuyorsa, kendisine danışmanlık verilerek yardımcı olunabilir. Bunun dışındaki uyku bozuklukları ilaçlarla ya da uyku bozukluğu merkezlerinde tedavi edilmelidir. Böyle bir merkeze yönlendirilen kişilerin 1-2 haftalık uyku, uyanıklık çizelgesi tutması gerekli olabilir.

Uyku bozukluğu tedavisi ve uyku haplarının kullanımı

Uyku hapları uyku bozukluğu olanlar için tedavi edici özellikte olmaz. Bu haplar başka hastalıkların belirtilerini maskeleyebilir, belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir. Bu tür ilaçların avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunur. Uyku haplarının uyku bozukluğu tedavisinde kullanımı hakkında uyku uzmanına danışılmalıdır. Bu hapların sağladığı faydalar ise;

Jet lag: Çok sayıda zaman dilimini içeren uçuşlar kişilerde uykusuzluğu ve gündüz aşırı uyku halini tetikleyebilir. Bedenin zaman dilimlerinin değişimine alışması için en az 1 hafta geçebilir. Bu durumlarda gece uçuşu sırasında uyuyabilmek için, uyku hapları faydalı olabilir. Kişide gündüz uyku hali azaltılabilir.

Vardiyalı çalışma şekli: bu şekilde çalışanların daha kolay uyuması için uyku haplarının faydası olabilir. Gündüz uyku halini azaltan haplar, vardiya çalışma şekline uyum sağlar.

Akut stres: Stresli hallerde uyku hapları uyku bozuklularına faydalı olur.

Tahmin edilebilir stres: Kişilerin önemli bir konuşma görevini üstlenmesi, bir toplantıya katılacak olması gibi bazı hallerde uyku sorunu çektikleri bilinir. Bu dönemlerde uyku hapı uyku bozukluğu için faydalı olur.

Kronik uykusuzluk: Uyku hapları kronik uykusuzluk çekenler için endişeli hali azaltacak, uyu sorununu çözebilecek bir etken olabilir. Ancak uyku haplarının büyük çoğunluğu haftada 3 defadan az kullanıldığı takdirde etkisini daha iyi gösterir. Bu nedenle sıkça bu hapların içilmemesi gerekir.

Uyku bozukluğu tedavisi ve davranışsal tedavi yöntemleri nelerdir?

Uyku bozukluğu tedavisinde sonuçları başarılı olan, denenmiş dört farklı davranışsal tedavi bulunmaktadır. Bunlar;

Uyku kısıtlaması terapisi: Uykusuzluk sorunu çekenler daha uzun uyuyabileceklerini düşünerek yatakta daha uzun kalabilirler. Yatakta daha fazla zaman geçirilmesi, uykunun olmasından fazla zamana yayılmasına yol açar, uykunun bölünmesine neden olarak, hayal kırıklığı yaşatır. Uyku kısıtlaması terapisi kişinin yataktaki zamanını kısıtlayarak, etkin uyku sağlar.

Uyarıcıların kontrolü: bu uyku bozukluğu tedavisi yatak odasının uykuyu davet edecek halde yapılmasını sağlar. Yatak odası bazen üzüntülerin yaşanacağı, işlerin yapıldığı bir ortam olarak kabul edilir. Bu durum uyku halini engeller. Bu eylemler kişiyi uyanık halde tutar. Burada alınacak önlemler kişinin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Uyarıcıların kontrolü için yapılması gerekenler ise;
  • Sadece uyuyacağınız zaman uyumalısınız.
  • Kendiniz uykulu hissetmediğiniz zaman, 20 dakikada uykuya dalamayacağınızı hissettiğinizde yatak odasından çıkmalısınız. Başka bir ortamda sessiz bir aktivite yapabilirsiniz. Yatak odasına uykulu olunduğu zaman girilmelidir.
  • Hafta sonunda, tatil olan günlerde bile uyanma saatiniz olmalıdır
  • Yatak odası uykuda, hastalıkta, cinsel ilişkide kullanılmalıdır
  • Gündüz yatak odasında uyumamalısınız. Uyumak zorunda kaldığınızda ise bu kısa süreli olmalıdır. Özellikle gündüz saat üçten sonra uyumamak gerekir.
Rahatlama terapisi: bu tedavi sakinlik hissi oluşturacak aktivitelerden oluşur. Sakin bir ortamda güzel düşüncelere odaklanılması gibi eylemler kişinin rahatlamasına neden olur. Bunlar uyku bozukluğu tedavisi içinde faydalı etkiler yapar.

Bilişsel terapi: Uyku konusunda çoğu kişinin yanlış inançları ve davranışları bulunmaktadır. Bazıları günde 8 saatin altında uyumanın kendilerini rahatsız ettiğine inanır. Bu tedavi yönteminde böyle yanlış düşüncelerin, fikirlerin düzeltilmesine çalışılır. Böylece uykunun başlatılmasına, endişenin giderilmesine yararlı olur.

Uyku Bozukluğu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güneş Lekesi Tedavisi Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş Lekesi Tedavisi Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid Tedavisi Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid Tedavisi Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Alzheimer Tedavisi Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

Alzheimer Tedavisi Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi

Güncel

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Güncel

Sülük Tedavisi Sülük Nasıl Tedavi Edilir?

Sülük Tedavisi Sülük Nasıl Tedavi Edilir?