Selülit Tedavisi Selülit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Selülit Tedavisi Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit Tedavisi: Selülit deri altında aşırı düzensiz yağ birikmesi ile oluşan özellikle kol, bacak ve kalça bölgelerinde toplanan görüntüsü portakala benzetilen bir dolaşım bozukluğudur. Selülit oluşan bölgede kan dolaşımı yavaşlamış demektir. Vücutta kan dolaşımı yavaşlayan bölgede damarlardan doku sıvısı sızmaya başlar bu sıvı vücudun savunma mekanizması nedeni olarak bağ dokusu ile sarılma yapar. Bağ dokusunun sardığı kaçak sıvılar deri altına toplanarak küçük kesecikler meydana gelir. Bu keseciklerin çevresinde zamanla yağ dokularının çoğalmasıyla oluşan düzensiz yerleşim ise portakal görünüm alır ve o bölgede selülit meydana gelir.

Vücut da selülit oluşumunu tetikleyen faktörler, Fizyolojik farklılık, düzensiz yaşam biçimi ve genetik olması gibi sıralanabilmektedir. Bu faktörlere müdahale edilebilir olanlara karşı önlem alındığı zaman bölgesel selülit oluşumunu engellenmiş veya yavaşlatılmış olunur.

Doğru Beslenme: Yüksek kalori alımını azaltmak, yağ, şeker, tuz tüketimini azaltılmalı. Kahve, çay, çikolata ve kafeini yüksek gıdalar az tüketilmeli. Sebze ve meyveler bol miktarda lif içeren gıdalar tüketilmeli. Vücudun yağ miktarını artıran alkol tüketimi azaltılmalıdır.

Masaj: Lenf Drenajının yönü boyunca iki el ile aşağıdan yukarıya doğru hafif, yumuşak masaj yapılmalı. Daha önce masaj yapılıp ardında antiselülit kremi uygulamak kremin dokulara etkisi daha hızlı olur. Özellikle duşta soğuk su uygulaması veya 5 dakika aralıklarla selülit olan bölgeye bölgeye buz uygulaması kan dolaşımını hızlandırır.

Egzersiz: Egzersiz yaparak selülitli bölgedeki kasların çalıştırılması dolaşım sistemini harekete geçirir ve yağ hücrelerinin doğru beslenmesini sağlar. Bisiklete binmek, tempolu bir şekilde yürüyüş yapmak ve yüzmek selülit için oldukça etkilidir. Günde en az 20 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Su Tüketimi: Metabolizmanın hızlı çalışması ve zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasında su tüketiminin önemi çok büyüktür. Bu nedenle günde en az 2 litre su içilmesi gerekir.

Antiselülit Kremi: Selülitin erken dönemlerinde doğrudan yağ hücrelerini harekete geçiren ve bu hücrelerin içinin boşalmasını sağlayan antiselülit kremleri oldukça fayda sağlamaktadır. Bu selülit kremlerini masaj yoluyla uygulamak daha etkilidir. Selülit kremleri içeriğinde bulunan aktif maddeler kan dolaşımını hızlandırır, Lenfatik dolaşımını düzenler ve pürüzsüz bir cilt meydana gelir.

Selülit Diyeti: Beslenmeyi düzenleyerek karbonhidrat, protein, yağ içeren besinleri düzenli tüketmek.
  • Günde en az 2 litre su tüketmek bol sıvı tüketmek.
  • Gazlı içecekler, kahve, çay, kafein içeriği yüksek olan içeceklerin miktarını azaltmak.
  • Sigara ve alkolden uzak durmak.
  • Sürekli yüksek topuklu ayakkabı kullanmamak ve dar kıyafetler giymemek.
Bölgesel Selülit Tedavisi: Selülit düzeyinin çok ilerlemiş bir düzeye geldiği durumlarda yapılan önleyici uygulamaların yanında selülit tedavisi yapılması da önerilmektedir.
  • Lazer lipoliz.
  • Radyofrekans tedavisi.
  • Mezoterapi.
  • Masaj.
  • LPG
  • Ozon tedavisi.
Bu terapilerin maliyeti oldukça yüksek olduğu gibi deri altındaki yağ dokusunu kırmaya yönelik yapıldığı için yanlış uygulandığında vücutta şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı bu tür selülit tedavisini uygulamaya başlamadan önce dikkatli olmak iyice araştırmak gereklidir.

Selülit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni