Erken Menopoz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erken Menopoz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Erken menopoz tedavisi, Erken menopoz son zamanlarda daha çok gündeme gelen ve kadınları yakından ilgilendiren bir durumdur. Erken menopoz kadınlarda büyük sıkıntılara neden olan bir hastalıktır. Normal menopoz 51 yaş civarında olması gerekmektedir. Ülkemiz için yapılan araştırmalarda kadınların 48-49 yaş civarında menopoza girdikleri gözlemlenen bir durumdur. Kadınlarda 40 yaş altı menopoza prematür menopoz 45 yaşın altında olan menopozlara ise erken menopoz denmektedir. 45 yaşının altında yaşanan menopozlarda kişinin sağlık sorunları yaşamaması için mutlaka tedavi olması gerekmektedir.


Erken menopoz tedavisi için bilinmesi gerekenler

 • Erken yaşta ortaya çıkan menopoz olgularında kendiliğinden geri dönüş veya tedavi ile geri dönüş mümkündür. Bu tip geri dönüşü olan erken menopoz rahatsızlığı özellikle otoimmün tipte menopozlarda gözlemlenmektedir.
 • Kişide genç yaşta oluşan erken menopozun kadın üzerindeki en büyük zararlarından biri de kemik erimesi hastalığının kişide baş göstermesidir. Bu konuda doktor kontrolü altında gerekli önlemler alınmalı ve kemik koruyucu tedavi başlatılmalıdır.
 • Erken menopoz problemi eşliğinde kişide oluşan ateş basması, vajinada kuruluk, ruhsal gerginlik gibi problemler hormon tedavisi ile tedavi edilmektedir.
 • Yumurta hücrelerinin tükenmesi sonucunda ortaya çıkan erken menopoz olgularında kadında bulunan yumurta hücresi kalmadığı için kendi yumurtaları ile gebelik oluşması oldukça zordur. Bu durumda başka bir kadının bağışladığı yumurtalık hücresi ile gebelik oluşturmak tek çare olarak bilinmektedir.
 • Erken menopoz tedavisinde amaç kadının 50 yaşına kadar ihtiyaç duyduğu hormonları yerine koymak ve düzensizliği engellemektir. Özellikle 40 yaş altı kadınlarda oluşan erken menopoz östrojen eksikliği oluşturması nedeni ile kişinin sağlığı risk altına girmektedir. Bu durumdan ötürü ihtiyaç duyulan hormonların yerine takviye edilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Gerekli olan hormonları kişi vücuduna kazandırma tedavi olarak algılanmamalıdır. Erken menopoz döneminde doktor kontrolü altında dışarıdan vücuda verilen ilaçlar kişinin zaten ihtiyacı olan hormonları yerine koymak amaçlıdır.
 • Erken menopoz hastalığı yaşayan kişiler 50 yaşına kadar her yıl düzenli olarak gerekli kontrollerini yaptırmalıdır. Hormon tedavisi aldıktan sonra ve 50 yaşına ulaştıktan sonra tedaviyi bırakabilir.
 • Kişi düzenli ve sağlıklı beslenmeli. Özellikle kalsiyum içeren besinleri bol bol tüketerek erken menopoz tedavisinde fayda sağlayacak ürünlerle beslenmelidir. Süt, yoğurt, peynir, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuş konmaz, kuru üzüm, kuru erik, badem, kuru baklagiller, brokoli, bamya, lahana, ceviz, alabalık, sardalye ve fıstık gibi besinler kalsiyum açısından zengindir. Üstelik erken menopoz tedavisinde destekleyici bir yöntemdir.
 • Kişi ilaç tedavisinden memnun ise 5 yıl ek olarak ilaçlara devam edebilir.

Erken Menopoz Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Haber Bülteni

Dış Hemoroid Tedavisi Dış Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Dış Hemoroid Tedavisi Dış Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Dış Hemoroid Tedavisi, dış hemoroid anüsün dış kısmında ve cildin hemen altında oluşan ve bazı durumlarda göz ile görünmeyen damarsal dokudur. Dış hemoroidin beli[...]

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

Boyun fıtığı fizik tedavi: İnsanlar hayat süresince yer çekiminin etkisinde olduklarından ve diğer nedenlerden ötürü, omurga yapısı ve eklemlerde bir veya birden çok[...]

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi, İnsanlık tarihi boyunca bit, pire ve uyuz zengin ya da fakir ayırmadan sorun yaratmıştır. Günümüzde uyuz, insanlar arasında direkt temas ile bulaşarak sor[...]

Manipülasyon Tedavisi Manipülasyon Nasıl Tedavi Edilir?

Manipülasyon Tedavisi Manipülasyon Nasıl Tedavi Edilir?

Manipülasyon Tedavisi, elle yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviyi hastalıklı bölgeye yapılan çeşitli bastırma, germe, döndürme gibi çeşitli manevralar ve teknikl[...]

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Çocuklarda yanık tedavisi, Çocuklarda meydana gelen yanıkların pek çok sebebi vardır; güneş yanığı, sıcak su yanığı, elektrik temasında oluşanlar ya da kimyasal m[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6