Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipoglisemi Tedavisi, Hipoglisemi, kan şekerinin vücutta olması gerekenden çok daha düşük olması anlamına gelmektedir. Kan şekerinin düşüklüğü ve buna bağlı olarak konsantrasyon güçlüğü, terleme, çarpıntı, baş dönmesi, bulanık görme ve koma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hafif hipoglisemiler pek fazla sorun yaratmazlar, fakat uzamış ve ağır hipoglisemiler kan şekerinin düşmesi komaya kadar gidebilen, yaşamı tehdit edici sorunlara yol açabilmektedir. Hipoglisemi sorunu en fazla şeker hastalarında ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalarının insülin veya ağız yolu ile kan şekeri düşürücü ilaçları dikkatsiz bir şekilde kullanmaları, öğün atlamaları, öğünlerde almaları gereken toplam karbonhidrat ve kalori miktarlarını azaltmaları ya da geciktirmeleri, hipogliseminin meydana çıkmasında en önemli etkenlerdendir. Ağır iş temposu ve uzamış olan egzersizlerin de hipogliseminin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını unutmayalım. Şeker hastalığından başka ilerlemiş karaciğer yetersizliği, hipofiz bezi yetersizliği, böbrek üstü bezi yetersizliği gibi bazı ilaçlar da hipoglisemi oluşumuna sebep olur. Kadınlarda hamilelik sonrası dönem, süt verme süreçleri periyod dönemleri, hipoglisemiye eğilimi arttırmaktadır. Eğer kan şekerinizi ölçümünde gerçekten hipoglisemide olduğunu kesin olarak anlamadan hipoglisemiyi tedavisine karar verirseniz kendinize daha çok zarar verebilirsiniz. Kitaplarda kan şekerinin hipoglisemi 50 mg/dl'nin altına düşmesi olarak tanımlansa pek çok hastada bu düzeyde ve hatta daha düşük kan şekeri değerlerinde herhangi bir belirti olmayabilir. Bazı kişiler ise kan şekeri 50 mg/dl'den daha yüksektir.

Hipoglisemi Tedavisi ve Sonuçları

Eğer hipoglisemi olduğunuzdan şüpheleniyorsanız yapılacak ilk iş kan şekerinizi ölçmek olmalıdır. Sizi izleyen sağlık ekibinin hangi düzeyin altında hipoglisemi tedavisi uygulayacağınızı bilmelisiniz. Fakat her zaman kan şekerinizi ölçme olanağı olmayabilir. Mesela kan şekeri ölçme cihazınız yanınızda yoksa bu durumda tedavi uygulamadan sakın eve gitmeyi düşünmeyin. Hele otomobil kullanmanız gerekiyorsa. Belirtileri hemen tedavi etmelisiniz.
Her zaman yanınızda şeker bulundurunuz. Yalnız başınıza uzun yürüyüşlere veya uzun mesafeli yüzmeye gitmeyin. Eğer kan şekeriniz düşüyorsa özellikle yemekten önce araba kullanmayınız. Eğer ataklarınız çok sık oluyorsa, doktorunuza baş vurmalısınız.

Hipogliseyi süt, baklava çikolata, dondurma gibi yiyecekler ile tedavi edilmemelidir. Bu gıdalarda olan yağ miktarları sebebi ile şekerin emilimini yavaşlatır. Şekeri aldıktan 15 dakika kadar sonra kan şekerinizi ölçün. Kan şekeri hala düşükse aynı dozda tekrar şeker alın. Eğer yemek yeme saatine daha varsa ara öğünü almalısınız.

Bilinç kaybına yol açan hipoglisemiye ağır hipoglisemi denilmektedir. Hipogliseminin ilk belirtileri önemsenmez ve tedavi etmezseniz doğrudan ağır hipoglisemi gelişebilir. Bu durum beynin şekersiz kalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ağır hipoglisemi çok acil bir tıbbi durumdur. Bazı hastalar hipoglisemi atağı sırasında çok sinirli ve aksi olabilir. Tedaviyi ve yardımı kabul etmeyebilir. Bu durumda bir başkası tedaviyi üstlenmelidir. Bilinci kapalı hipoglisemik olan hastada yapılacak en güvenli şey bir başkası tarafından injekte edilecek glukagondur. Bu pankreas tarafından salgılanan ve karaciğerden kana şeker salınımını uyaran bir hormondur. Ayrıca insülin salınımını da baskılar. Glukagon karaciğerinde depo şeker olmayan kişilerde hiçbir işe yaramayabilir.

Hipoglisemi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Helicobacter Pylori Tedavisi

Helicobacter Pylori Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Uyku Apnesi Tedavisi Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Apnesi Tedavisi Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?