Tükenmişlik Sendromu Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik sendromu tedavisi: Günümüzde birçok kişinin yaşadığı bu sendrom giderek artan toplumsal bir sorundur. Başarısızlıklar, çeşitli nedenlerle psikoloji yıpranması, enerji ve gücün gittikçe azalması ve tatmin olmayan duygular sonucunda kişide baş gösteren tükenmişlik sendromu 3 temel boyuttan oluşmaktadır. Bunlardan ilki duygusal tükenme, ikincisi duyarsızlaşma, üçüncüsü ise kişisel başarı olmak üzere 3 temel boyuttan oluşmaktadır. Kişide bulunan tükenmişlik sendromunun tedavisi çoğu zaman psikolojik olarak yapılmaktadır.

Kişide bulunan bu sendromun tedavisi öncelikle iş hayatında iş görevlerinin, iş miktarının ve iş yerinde olan problemlerin düzenlenmesi ile tedaviye ilk adım atılabilir. Kişide bulunan tükenmişlik sendromunun duygusal belirtileri arasında motivasyon eksikliği, kişisel güvende azalma, değersizlik hissi, aşırı şüpheci olma, kaygı ve huzursuzluk hissedilmesi, kişinin kendini soyutlanmış hissedilmesi, çabuk öfkelenme, çaresizlik ve zihin karışıklığı kişinin zor anlar yaşamasına neden olmaktadır. Kişinin tükenmişlik sendromu yaşaması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Kişinin bir an önce kendince veya profesyonel yardım alması gerekmektedir.

Tükenmişlik sendromu tedavisi, destekleyici tedaviler
 • Kişiye verilecek olan hastalık izini tedavide önem teşkil etmektedir. Eğer kişide tükenmişlik sendromlarının nedenleri arasında çok çalışmak yer alıyorsa izin tedavi edici bir nitelik taşıyabilir.
 • Hastanın uyku düzeninin normalleşmesi de hastalığın düzelmesine etki eden bir etkendir. Kişinin gece rahat uyuyabileceği sakin ve havadar bir oda sessiz ve sakin ışığın pek olmadığı bir odada sağlıklı bir uyku uyuması kişide problemlerin azalmasına fayda sağlayacaktır.
 • Kişinin fonksiyonel kapasitesini yıpratan ciddi yorgunluklarda, uyum sorunu ile birleşiyorsa 2-3 haftalık bir tatile ihtiyacı vardır. Tatil kişide tükenmişlik sendromu tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Tükenmişlik sendromu tedavisi bireysel olarak yapılmaktadır. Bunun için kişinin kendini mutlu hissettiği ortamlarda sık sık bulunması ve zaman geçirmesi gereklidir.
 • Kişinin kendine zaman ayırması ve bol bol istirahat etmesi yine tedavi edici bir ayrıcalıktır.
 • Kişinin kendini mutlu hissettiği insanlarla zaman geçirmesi ve beraber yemek öğünleri geçirilmesi fayda sağlayacak etkenler arasında yer almaktadır.
 • Yapılan tüm psikolojiyi rahatlatacak yöntemlere rağmen kişide tükenmişlik sendromu düzelmiyorsa ve kişi hala bu problemler içerisindeyse bir uzmandan mutlaka yardım alınmalıdır. Uzman tarafından kişinin tedavisi kişiye göre yollar izlenerek yapılmaktadır. Kişinin tükenmişlik sendromunu hangi boyutlarda yaşadığı ve ne durumda olduğu tedavi için önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Sıtma Tedavisi Sıtma Nasıl Tedavi Edilir?

Sıtma Tedavisi Sıtma Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir?

Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6