Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Kist tedavisi, içi dolu olan sıvı ya da gaz bir maddeyle boşlukların dolması sonucu tedavi edilme şeklidir. Kist iltihap sonucu oluştuğundan insanlarda çok sık görülen bir hastalıktır. Kistin çeşitleri vardır ve bu çeşitlerine göre tedavi şekli belirlenir. Kist belirtileri, kusma, mide bulantısı, nefes darlığı, morarma, solun yollarında bozukluk, şiddetli karın ağrılarıdır. Alt deri kisti, yağ dokusu kisti ve üst deri kisti, kist çeşitleridir. Kist oluşumunda erken teşhis önemlidir.
  • Yumurtalık kisti tedavisi, yumurtalık içerisinde bulunan kisti tedavi etme yöntemi vardır. Yumurtalık kisti, sağ yumurtalık, sol yumurtalık ya da iki yumurtalıkta birden bulunabilir. İyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ayrılır. Karında ağrı, kasıkta ağrı, idrar yollarında sorun gibi belirtiler verebilir. Yumurtalık kisti kendiliğinden kaybolabilir. Kaybolmadığı zaman ilaç tedavisini ya da ameliyata başvurulur. Tedavi şekline başvurmak için hastanın yaşı, şikâyeti, kistin büyüklüğü gibi faktörler etkilidir. Yumurtalık kisti için laparoskopi adı verilen cerrahi yöntem kullanılır. Vücutta kesik daha az olur.
  • Akciğer kisti tedavisi, akciğerde bulunan kisti tedavi etmek için erken teşhis çok önemlidir. Akciğer kistleri bir belirti göstermeyebilir ve genellikle tesadüfen teşhis edilir. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanır fakat sonuç alınmadığı takdirde ameliyat uygulanır. Kanama, kansere dönüşme, etraftaki yapılara dokulara baskı oluşturma gibi durumlarda hemen cerrahi yönteme başvurulur. İki tedavi yönteminde de olumlu bir cevap vermediği sürece akciğer nakli gerekebilir.
  • Böbrek kisti tedavisi, böbrek içinde bulunan keselere böbrek kisti denilir. Bu keseler farklı boyuttadır ve içerisinde sıvılar bulunur. Böbrek kistinin iki çeşidi vardır. Bunlar basit böbrek kisti ve Polikistik böbrek kistidir. Basit böbrek kistin de çoğu kist kendiliğinden tedavi olmaktadır. Fakat büyük bir kist ise cerrahi yöntem ile kist böbrekten çıkarılmalıdır. Polikistik böbrek kistin de kişi kilo kaybeder. Hipertansiyon oluşur ve hipertansiyon sonucu bu hastalık ölüme yol açabilir. İdrarda kanma ve ağrı, böbrekte ağrı gibi belirtiler verir. Polikistik böbrek kistinin tam bir tedavi şekli yoktur. Yüksek kan basıncı dengede tutulmaya çalışılır. Gerektiği zaman hasta diyalize bağlanır.
  • Alt deri kisti tedavisi, travma ve cerrahi operasyonlar sonucu meydana gelebilir. Kimisi doğuştan olur. En sık apış arasında, yüzde, boyunda görülür. Kistin içerisi sarı renk bir sıvı ile doludur ve ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir.
  • Üst deri kisti, Üst deride cilt altı dokusunda oluşurlar ve ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir. Beyaz renkte yumuşak ve yağlı bir sıvı ile doludur.
  • Karaciğer kisti tedavisi, karaciğerde bulunan kist safra yolunu ve akımını engeller. Kişide kusma, karnın üst tarafında ağrı, solunum bozuklukları, bulantı, yüksek ateş, sarılık gibi belirtiler görülür. Kist ilaç ile tedavi edilebilir fakat büyük ve gelişmişse ameliyatla almak gerekir.

Kist Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Haber Bülteni