Kronik Sinüzit Tedavisi Kronik Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?
21 Haziran 2024

Kronik Sinüzit Tedavisi Kronik Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüslerin iltihaplanması sonucu oluşan sinüzit, ülkemizde yaygın olarak görülen ve önemli bir sağlık problemidir. Sinüs deliklerinin tıkanması ile ortaya çıkan hastalık, kronik hale geldiğinde kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. 12 haftadan daha uzun süren ve hastalığın seyri sırasında akut ataklar ortaya çıkabilen kronik sinüzit, sinüslerin havalanmasını engelleyen burun içindeki et büyümesi ve kıkırdak eğriliği gibi nedenlerden dolayı kronik hale gelir. Bu sağlık problemi tedavi edilmediği takdirde akciğer, göz ve beyin gibi organlar için ciddi riskler oluşturur. Akut sinüzit, medikal olarak yani ilaçlarla hızla tedavi edilebilir ve bazı durumlarda tedavi edilmeden düzelebilir. Ancak kronik sinüzitte, sinüslerin deliğini tıkayan problem ilaçlarla tedavi edilemez. Kronik sinüzitte sinüs delikleri genişletilerek sinüslerin içine hava girişi sağlamak amacıyla cerrahi yöntemler uygulanır. Cerrahi tedavinin amacı, öncelikle sinüslerde bulunan iltihabı gidermekten ziyade sinüzite neden olan sorunları ortadan kaldırmak ve sinüslerin gerektiği gibi hava almasına yardımcı olmaktır.

Endoskopik Kronik Sinüzit Tedavisi

Endoskopik sinüs cerrahisi, tüm dünyada 1990 yılından itibaren yüksek kaliteli görüntü sağlayan endoskoplarla yapılan cerrahi yöntemlerden biridir. Burun endoskopları, hastaya bir kesi yapılmadan burun boşluğunun karanlık ve dar bölgelerine kolaylıkla ulaşabilen optik aletlerdir. Endoskopik cerrahide, endoskopik yolla sinüs deliğine ulaşılır ve bu delik genişletilir. Endoskoplara bağlanan kameralar sayesinde ameliyat video olarak kaydedilebilir ve tekrar izlenebilir. Kronik sinüzitte endoskopik sinüs cerrahisi, hasta için konfor sağlamakla beraber ameliyat sonrası hasta hemen evine taburcu edilebilir ve bu cerrahi yöntemden 48 saat sonra kişi işine dönerek normal hayatına devam edebilir. Bu cerrahi yöntemde dışarıda hiçbir kesi izi olmaz ve yüzde morarma ya da şişme gibi durumlar ortaya çıkmaz. Hasta ameliyat sonrası ağrı hissetmez, bazı hastalarda hafif olabilen ağrılar ise ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Balon Sinüsoplasti Tedavisi

Balon sinüsoplasti tedavisi, kronik sinüzitte uygulanan diğer bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, kalp damarlarının açılmasında başvurulan yöntemlerle benzerdir. Balon sinüsoplasti yönteminde, kapalı olan sinüs deliği bulunur ve sönmüş durumdaki balon bu deliye yerleştirilir. Daha sonra röntgen ile balonun doğru yere yerleştirilip yerleştirilmediği gözlenir ve ardından balona basınç verilerek balon şişirilir. Bu şekilde genişlemesi gereken sinüs deliği genişletilmiş olur. Bu yöntem, kanamaya neden olmadan burun içinde hiçbir dokuya zarar vermemesi ve tampona gerek kalmadan hızlı bir şekilde iyileşme sağlaması bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca, cerrahi yöntemde ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar bakımından oldukça güvenilirdir. Kronik sinüzit hastaları, yalnızca 20 dakika süren bu tedaviden sonra rahatsızlıklarından oldukça kolaylıkla kurtulur ve bu tedavi yönteminden sonra iyileşme süresi ve hastanede kalış süresi çok kısadır.

Kronik Sinüzit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dizde Ödem Tedavisi Dizde Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Dizde Ödem Tedavisi Dizde Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Astigmat Tedavisi Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat Tedavisi Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Güncel

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bebeklerde Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?