Testosteron Tedavisi Testosteron Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Testosteron Tedavisi Testosteron Nasıl Tedavi Edilir?

Testosteron tedavisi, yani Erkek Hormon Tedavisidir. Erkeklerde hormon tedavisi, erkeklerde kırk yaş öncesi ve sonrası şeklinde iki ayrı dönemde gerçekleştirilmektedir. Bu dönemlerden Andropoz döneminde, erkeklerde saç dökülmesi, libido azlığı, kas kaybı, bel bölgesinde aşırı yağlanma ve hatta depresyon belirtileri görülmektedir. Hormon tedavisi olan testosteron tedavisi ile bireyin yaşamındaki kalitesi arttırılarak, kişinin yaşadığı tüm bu problemlerin önüne geçilebilmektedir. Yaşlanma ile erkeklerde seks hormonlarının azalması sonucunda, bireyde kadınlardaki gibi birçok sıkıntı meydana gelir ve erkeklerde bu dönemleri zamanı geldiğini geçirerek atlatır. Bir diğer dönem ise Hipofiz bezi hormonlarında zayıflama dönemidir. Maalesef hayatın herhangi bir döneminde geçirilen, ruhsal ve fiziksel travmalar sonucunda erkeklerde ortaya çıkar. Günümüzde bu testosteron sorununun tedavisi için kırk yaş öncesi olgularda meydana gelir. Hepsinde de farklı tedavi yöntemleri kullanılır.

Testosteron tedavisinin uygulanma yöntemleri nelerdir?
 • Jel
 • Enjeksiyon,
 • Krem,
Haftada iki kez uygulanan bu yöntemler krem ve jel formunda olduğunda cilt tarafından emilimi gerçekleşir. Enjeksiyon ise deri altında iğne yolu ile enjekte edilmektedir. Sabah saatlerinde bireyden iki farklı zaman dilimde testosteron örnekleri alınır. Daha sonrasında yine bireyden tükürük ve kan testi ölçümleri alınır. Bu alınan örnekler ve testler özellikle testosteron tedavisinde Andropoz döneminde çok önemli sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca hormon seviyelerini yükseltmek için yani arttırabilmek için bireyin kendi kendine dikkat etmesi gereken konular vardır.

Bu tür testosteron seviyesinde artış meydana getirebilmek için
 • Spor yapmak,
 • Şekeri kısıtlamak,
 • Kilo vermek,
 • Çinko takviyesi,
 • D vitamini takviyesi,
 • Amino asit takviyesi,
 • Protein takviyesi,
 • Sağlıklı Beslenme,
 • Protein ağırlıklı Taş Devri Diyeti yaparak hormonların seviyelerini arttırabilirsiniz.
Erkeklik hormonu olan testosteron tedavisi erkek menopozu olarak kabul edilmektedir. Erkek menopozun da testosteron tedavisinin erkeklerde olan belirtileri mukavemet gücü kaybı ve hırçınlığın önleyebileceği saptanmıştır.

Testosteron tedavisinin başarılı olabilmesi için yapılması gerekenler
 • Diyetteki doymuş yağ oranların azaltılması,
 • Fazla kiloların verilmesi,
 • Vücut yağlarının yakılmasını sağlamak için Antioksidan bakımından zengin meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmesi,
 • Hafta da dört gün düzenli olarak egzersiz yapılması,
 • Alkol tüketiminden kaçınılması,
 • Haftada iki gün ve iki kere fasulye, tavuk, baklagiller ve balık tüketilmesi testosteron seviyesinde artışa neden olur.
Erkeklerde yaşanan hormon seviyelerindeki düşüşler için uygulanan tedavi, kesinlikle Uzman doktor gözetiminde yapılmalıdır. Erkeklerde yaşanan düşük testosteron ile ilgili sorunları olan bireylerde uygulanacak hormon tedavisi yani testosteron tedavisi birçok erkeğe umut vaat etmektedir. Ama testosteron seviyesi düşük seyreden bireylerde, yani alt sınıra yakın düzeylerde olan Testosteron tedavisi; testosteron düzeyinin düşük olması ve yaşam kalitesini etkilemesine neden olan faktörlerden şeker hastalığı, kilo alma, yüksek kolesterol, depresyon, cinsel istek azlığı gibi bozukluklardan kaynaklanıyor ise testosteron tedavisinin laboratuvar ölçümleri sonrasında düzenlenmesi ve de uygulanması bireye çok faydalı olur.

Erkeklerde yüksek testosteron oranının oluşması prostat kanseri riskini artırabilmektedir. Ayrıca ağız yolu ile alınan erkeklik hormonu haplarının ise karaciğerde toksin meydana getirdiği bilinmektedir. Erkeklik hormonu olan testosteronun eksikliğinin iki nedeni vardır. Testosteron eksikliğinin nedeni hipofiz veya hipotalamus hastalıkları ise ve bireyde testisler normal ise bireye hipofiz hormonlarının verilmesi sperm üretimini uyarır ve arttırmasını sağlar. Bu tedavi yöntemi sayesinde hasta çocuk sahibi olabilme olanağına sahip olur. Testosteron Hormonu için olan jellerin uygulanma yerleri üst kol, omuz, sırt ve karın bölgesidir. Bu tedavi yönteminde de deri emilimi ile hastanın testosteron tedavisinin yapılabilmesi mümkün olur. Jellerin genellikle sabah saatlerinde uygulanması gerekir. Bunların dışında testislere direk uygulanan Şua tedavisi de testislerdeki hücreleri tahrip ettiğinden testosteron hormonunun azalmasına neden olmaktadır. Cerrahi veya Travma sonucu her iki testis tahrip olursa hormon sentezi azalır ve tek testisin ürettiği hormon hastaya yeterli olur. Sağlıkla kalın.

Testosteron Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Karaciğerde Kist Tedavisi

Karaciğerde Kist Tedavisi