Aritmi Tedavisi Aritmi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Aritmi Tedavisi Aritmi Nasıl Tedavi Edilir?

Aritmi tedavisi kalp ritminde düzensizlik olarak bilinen anormal kalp ritmi için uygulanan tedavidir. Daha çok kalbinde herhangi bir anormal durum olmayan çocuklarda ortaya çıktığını görebildiğimiz bu rahatsızlıkta kişinin kalp atışlarının hızlandığını ve bu hızlılık sebebi ile kişinin kendi kalp atışlarını rahatlıkla duyabildiğini görebilmek mümkündür. Genetik yönden incelenmesi gereken bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkan aritminin tedavisi için öncelikle bu duruma neden olan etkenlerin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu rahatsızlığın kullanılan ilaçlar, sigara kullanımı, kafein alımı ve strese bağlı olarak ortaya çıkabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Aritmi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalpte düzensiz ritim olarak bilinen aritminin tedavisinde değişiklikler olduğunu görebilmek mümkündür. Bazı vakalarda hastanın şikâyetlerinin hiç olmaması ya da çok az olmasına bağlı olarak tedaviye gerek olmadığını da görebiliyoruz. Ancak kalp çarpıntılarının olduğu sırada buna bağlı olarak ciddi bulgular olduğunu görebildiğimiz vakalarda aritmi tedavisi ivedilikle yapılmalıdır. Bu sebeple ilk olarak nasıl bir tür aritmi olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir.

Aritmi rahatsızlığına sahip pek çok hastaya baktığımız zaman bu hastaların büyük bir bölümünde ilaç tedavisi uygulandığını görebilmek mümkündür. Ancak aritmi tedavisi için kullanılan bu ilaçların yan etkilerinin de oldukça fazla olduğunu görebilmek mümkündür. Bu yüzden ilaç dozlarının da iyi ayarlanması gerekir. Bu ayarlamayı yapabilmek için de düzenli aralıklarla EKG testlerinin yapılması gerekmektedir. Eğer kalbin doğal pili olan sinüs ritminde sorun varsa bu durumda hastaya kalp pili takılması da gerekebilmektedir. Ayrıca kalbin elektriksel iletisinde sorun bulunuyorsa bu durumda da pil takılarak kalbin düzenli çalışması sağlanmaktadır.

Aritmi tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem ise kardiyak defibrilatörlerdir. Kalbin alt odalarında meydana gelen aritmi sorunu yüzünden oluşabilecek ani ölümleri durdurabilmek için kullanılan bu yöntemde göğüs bölgesinde bulunan kasın içine kardiya defibrilatör konulmaktadır. Cihazda bulunan elektrotlar kalbin içine yerleştirilerek cihazın kalp ritmini kontrol altına alması sağlanmaktadır. Bu cihazla ilgili en önemli konulardan biri de ciddi ve ölüme neden olabilecek aritmi sorunlarını ayırt edebilme özelliğinin olmasıdır.

Son olarak aritmi tedavisi için radyo dalgaları tedavisinin uygulandığını söyleyebilmek mümkündür. Bu yöntemin küçük çocuklarda uygulanması önerilmemekle birlikte ilaç tedavisinin etkisiz kalması durumunda taşikardi tedavisi için kullanıldığını söyleyebilmek mümkündür. Bu tedavi yönteminde kalpte aritmiye neden olan yerin özel bir tüp kullanılarak yakıldığını görebilmek mümkündür. Bu yakma işlemi sayesinde nabız yüksekliğinin ve çarpıntının ortadan kalktığı görülmektedir. Bu yöntemle ilgili bilinmesi gereken bir konu da kanda pıhtı oluşumunu engellemek amacıyla hastanın bir süre aspirin kullandığıdır. Bu yöntem sayesinde hastanın bir ömür boyu ilaç kullanmasıda gerekmez.

Aritmi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yanık Tedavisi Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Tedavisi Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fizik Tedavi İçindeki Uygulamalar

Fizik Tedavi İçindeki Uygulamalar

İmplant Tedavisi İmplant Nasıl Tedavi Edilir?

İmplant Tedavisi İmplant Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek Düşmesi Tedavisi Göbek Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek Düşmesi Tedavisi Göbek Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?