Pişik Tedavisi Pişik Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pişik Tedavisi Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Pişik tedavisi; Derinin mekanik veya kimyasal nedenlerle tahriş olması sonucu ciltte kızarıklık oluşması ve buna bağlı olarak acı hissedilmesi pişik dediğimiz rahatsızlığın belirtileridir. Pişik tedavisi ilerlememiş olması kaydıyla oldukça basit yöntemlerle yapılmaktadır.

Pişik belirtileri ve neden olur?

Ciltte özellikle sürtünemeye müsait olan koltukaltı, boyun, kasık bölgesi gibi bölgelerde acı ve yanma hissinin eşlik ettiği kızarıklıklar pişiğin tipik belirtileridir. Pişik özellikle bebeklerde kasık ve boyun bölgesinde görülmektedir. Pişiğin oluşması için deride sürtünme ve kimyasal bir etken olması gerekmektedir. Bebeklerde bebek bezinin gereğinden sıkı bağlanması ve zamanında değiştirilmemesi sonucu biriken idrar ve dışkıdaki kimyasallarla deride yanık meydana gelir. Aynı şekilde sıcak bir havada dar bir pantolonla uzun süre yürümek, bisiklete binmek gibi aktiviteler ile ıslak mayoyla uzun süre dolaşmakta kasık bölgesindeki pişiklerin temel nedenleridir. Özellikle bebeklerin derilerinin daha hassas olması bebekleri pişiğe açık hale getirmektedir. Pişiğin uzun süre tedavi edilmemesi sonucu deride açık yaralar oluşup enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

Pişik tedavisi nasıl yapılır?

Pişik tedavisinden önce pişik olan bölge kimyasal etmenlerden ve terden temizlenmelidir. Bu temizlik suyla ıslatılmış pamukla basitçe yapılabilir. Eğer pişik henüz başlangıç aşamasındaysa yanık kremleri, pişik kremleri kullanılabilir. Mümkünse pişik olan bölge hava alacak şekilde açık bırakılmalıdır. Ortam sıcaklığı müsaitse bebeklerin altı bezlenmemeli ve alt kıyafet giydirilmemelidir. İlerlemiş ve kanayarak açık yara haline gelmiş pişiklerde mutlaka hekime gidilmesi ve hekimin önereceği ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bu durumda hekiminiz size antiseptik solüsyonlar ve hatta antibiyotik tedavisi başlayabilir. Pişik önlemek amaçlı kullanılan pudra pişik oluştuktan sonra kesinlikle kullanılmamalıdır. Pişik sonrası kullanılan pudra topaklanma yaparak bölgenin daha fazla tahriş olmasına neden olur. Kuru tultulan, havalandırılan ve pişik kremi kullanılan pişikler çoğunlukla üç gün içerisinde düzelmektedir. Derinin eski canlılığına kavuşmasına yardımcı olmak için bol su içmekte pişik tedavisinde faydalı olacaktır.

Pişiğin önlenmesi

Pişik tedavisinden önce korunma daha önemlidir. Alınacak bazı basit önlemlerle pişik başlamadan önce engellenebilir. Pamuklu iç çamaşırı giymek ve özellikle yaz günlerinde terledikçe iç çamaşırı değiştirmek, denizden çıkınca mayonun çıkartılarak başka bir kıyafet giyilmesi gibi önlemler sadece pişiğe karşı değil, aynı zamanda mantar oluşumuna karşıda etkili önlemlerdir. Bebekler için alt temizliği yapıldığı sırada kimyasal temizleyiciler kullanılmamalı, su ile ıslatılmış pamuk kullanılmalıdır. Pişik önleyici krem veya pudra kullanılmalıdır. Bebeklerde bezler fazla sıkı bağlanmamalıdır. Pişik önleyici krem bulunmadığı durumlarda geçici olarak sızma zeytinyağı kullanılabilmektedir.

Pişik Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Güncel

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Güncel

Stres Kırığı Tedavisi ve Belirtileri

Stres Kırığı Tedavisi ve Belirtileri