Varikosel Tedavisi Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Varikosel Tedavisi Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel Tedavisi, Varikosel halk arasında yaygın olarak görülen erkeklerde yumurtalıklarda damar sarkması rahatsızlığıdır. Varikosel ilk zamanlarda hafif olarak seyretse de ilerleyen zamanlarda hastanın testislerinde şişlik ve şiddetli arılara neden olmaktadır. Varikosel rahatsızlığı umursanmaz ve erken tedavi olunmazsa erkeklerde kısırlığa kadar ilerleyen önemli sağlık sorunları baş gösterir. Varikosel kirli kan taşıyan toplar damarların iç kısımlarında yer alan kapakçık sayısının azlığından kaynaklanmaktadır. Ayrıca varikosel erkek testislerinin özellikle sol tarafında ilk olarak kendisini gösterir. Erkeklerde oluşan kısırlığın en büyük sebeplerinden birisi varikoseldir.

Varikosel Tedavisi, şimdi erkeklerin korkulu rüyası olan ve kısırlığa sebep olan varikosel tedavisinden bahsedelim. Varikosel tedavisi için genellikle kullanılacak yöntemler için öncelikle hastanın durumu ve hastada varikoselin durumuna göre değişen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genellikle varikosel tedavileri ilaç ile çok da mümkün olmamaktadır bu sebeple varikosel tedavisinde cerrahi operasyon şarttır. Varikosel tedavisi için ameliyat genellikle mikroskobik yöntemle yapılır. Var olan ve ilerlemiş olan varikoselin tedavisi için hastanın kasık bölgesinden girilerek yaklaşık olarak yarım saat kadar kısa bir süre içerisinde varikosel ameliyatı gerçekleşir. Özellikle ergenlik döneminde varikosel görülüyorsa kişinin testislerinin normal düzeyde gelişmesini önleyeceği için zaman geçirilmeden çeşitli yöntemler ile tedavi edilmelidir. Böyle bir durumda cerrahi olmayan yollar kullanılmaktadır. Varikosel ileri düzeyde ilerlememiş ise iki farklı yöntemde kullanılarak varikosel tedavisi uygulanır.

Varikosel tedavisinde uygulanacak bu yöntemlerin birincisi hastanın varikoselden genişleyen damarlarının daha fazla büyümemesi için bağlanma yöntemi olarak bilinir. İkincisi ise varikosel sebebi ile genişleyen damarlar geliştirilen özel bir kimyasal madde kullanılarak genişleyen damarlar bloke edilme yöntemi ile varikosel tedavisi gerçekleştirilir. Varikosel tedavisi için kullanılan bu yöntemler oldukça başarılı ve etkili olmaktadır. Yapılan bütün bu yöntemler var olan varikosel için etkili olmadığı durumlarda tıp dilinde varikosel onarımı diye adlandırılan cerrahi müdahaleye başvurulur. Yapılan varikosel ameliyatında hasta lokal veya anestezi kullanılarak tedavi edilmektedir. Yapılan varikosel ameliyatı birçok ameliyat gibi mikro cerrahi olduğundan hastanın hastaneden taburcu olma süresi çok kısadır. Öyle ki yapılan varikosel ameliyatından sonra hastanın normal aktivitelerine 7 gün gibi kısa bir süre içerisinde dönebilmektedir. Varikosel tedavisinde uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlar İlerleyen varikosel vakalarında açık varikosel cerrahisi, laparoskopik yani kapalı ameliyat ve son olarak balon veya koil yöntemleri olarak varikosel tedavisi gerçekleştirilir.

Varikosel açık cerrahi; Varikoselin bu yöntem tedavisinde altın kural açık cerrahi uygulanmasıdır. Bu cerrahide amaçlanan ise ven dallarını bağlamak ve lenf damarlarını korumak ve ayrıca arterleri de korumaktır. Varikosel tedavisinde uygulanan en iyi yöntem olarak bilinir.

Balon veya koil; Varikosel tedavisin de uygulan bu yöntem ise diğerlerine oranla hasta üzerinde çok daha az ağrı ve yapılan ameliyat sonrasında hastanın daha erken iyileşmesine olanak sağlayan tedavi yöntemidir.

Laparoskopik kapalı ameliyat; Varikosel tedavisinde kullanın bu yöntem tıp alanında çok da tercih edilmemektedir. Çünkü bu ameliyat yönteminde hastanın veninlerinin bağlanamaması görülmekte ve hatta kişinin majör damarlarında yaralanma riskinin çok yüksek olmasıdır. Ayrıca varikosel tedavisinde bu yöntem diğerlerine oranla daha maliyetli olmaktadır.

Varikosel Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabızlık Tedavisi Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kabızlık Tedavisi Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal Damar Tedavisi Kılcal Damar Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal Damar Tedavisi Kılcal Damar Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik Bronşit Tedavisi Alerjik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir

Alerjik Bronşit Tedavisi Alerjik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Güncel

Puva Tedavisi Puva Nasıl Tedavi Edilir?

Puva Tedavisi Puva Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6