Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz Felci Tedavisi; Hasta yüz felci geçirdiği vakit yüzünde bir hissizlik, kayma tükürdüğü zaman içerisinde tutamama gözünde kuruluk duyar ve bu tür durumlarda 2-3 gün içerisinde daha da kötüleşme durumu meydana gelebilir. İyileşme süreci sinir hasarının miktarına göre değişiklik gösterir. Sinir hasarı ne kadar çok ise araz kalma durumu ve iyileşme zamanında o kadar uzama olur. Bu tür durumlarda 24-48 saat içerisinde tedaviyi başlamakta yarar bulunmaktadır.

İlk önce kortizon tedavisi yapılır. Bu tür vakaların çoğunlukla yüzde sekseni 7-10 gün içerisinde yüzde onu ise 3-4 hafta içerisinde iyileşme gösterir. Öbür yüzde 10'luk kısım 3 hafta geçtiğinde bile hareket kısıtlılığı sorunu yaşamaya devam eder. Eğer göz sinirinde tam bir hareket kısıtlılığı bulunuyorsa, bazı nörofizyolojik testlerden faydalanılır. Bunların haricinde EMG denilen elektromiyografi testi yapılmaktadır. Yapılan teste göre dejenerasyon miktarı yüzde 95 üzerinde ise o vakit sinirin cerrahi olarak rahatlatılması yoluyla tedavi yapılabilir.

Bu durumun dışında soğuğa bağlı veya viral enfeksiyonlardan kaynaklanan yüz felci yüzde 95 oranında kendiliğinden iyileşir. Ortalama iyileşme süreci 3 hafta ile 1 yıl arasında devam edebilir. Sinir hücreleri günde en çok 1-2 milim iyileşir. Çoğunlukla sinir hasarı uç kısmından başlar ve merkez kısma doğru ilerleme gösterir. İyileşme ise merkez kısımdan başlar ve sinir ucu uç kısmına doğru ilerlemektedir.

Yüz felci tedavisi; Göz koruma gözyaşı salgısı azalması ve göz kırpma refleksinin yok olması sebebiyle meydana gelen göz kuruluğu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Korneal yaralanma ile enfeksiyon gelişme olasılığının önüne geçmek için tüm olgularda göz koruması uygulanması gerekmektedir. Bunun için suni gözyaşı damlaları antibiyotik ve nemlendirici göz kapaklarından faydalanır ve geceleri açık bir şekilde kalmamaları için gözün kapatılması gerekir.

Yüz Felci Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Haber Bülteni