Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz Tedavisi, Vücudun sakatlık yaşayan bölgesine buz uygulamak, sakatlığın tedavisinde ya da fizik tedavi yöntemleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Buz tedavisi, sakatlıktan hemen sonra uygulandığı zaman daha etkili olur. Buzu her zaman veya her yerde bulmak kolaydır ayrıca masrafsızdır. Arı sokmuşsa veya elinize kıymık battıysa üzerine bir parça buz koyun. Buzu uygulama süresi en fazla 10-20 dakikadır. İçerisinde defalarca doldurulup ve çözünebilen jel bulunur. Buz Tedavisi genellikle 72 saat içerisinde ağrı ya da şişlik azalır veya geçer.

Buz Tedavisi tendinitler veya yüzeysel adele zedelenmelerinde ise günde 2-3 defa yeterlidir. Buz Tedavisi topuk dikeninde ise ufak plastik su şişeleri derin dondurucudan alınarak yerde merdane gibi çevirerek uygulanabilir. Bunları cildimize uygulamadan önce araya ince havlu veya tülbent koymamız gerekmektedir. Buz Tedavisi kullanacağımız buzun veya jelin derin donduruca tam donması gerekmektedir. Az yağlı bölgelerde ise 10 dakika yeterlidir. Buz Tedavisi en küçüğünüzün bile moralini bozmaya yettiği, psikolojimizi etkileyen, doğuştan ya da sonradan oluşan cilt lekelerine kesin tek çözüm buz mucizesidir. Buz Tedavisi ayak burkma gibi durumlarda ise sıcak değil soğuk uygulama yapılır.

Cildin Yapısına Göre Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cildin yapısın göre ve buz tedavisine başlamadan önce bazı testler yapılmalıdır. Buz Tedavisi yılın her mevsiminde ise buz tedavisi yapılabilir. Buz uygulması yaparken ise elbiseler çıkartılmalıdır, elbise üzerinden buz uygulaması yapılmaz. Buz tedavisi, sıvı halde azat gazının ya da nitrous oxide gibi başka soğutucu maddeler cilt hastalıkların esasına dayanır. Buz Tedavisi soğuk uygulama fizyoterapist tarafından sık sık akut durumlarda ise önüne geçmek için uygulanabilir. Buz Tedavisi kaslarda gerginlik ya da ağrı azalmasına yol açar ve kısa süreli aneljezik etki meydana getirir. Nemli soğuk uygulamalarda ise bir soğuk nemli kompresler ya da sünger banyosu olarak çeşittir.

Buz Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Haber Bülteni