Panik Atak Tedavisi Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Panik Atak Tedavisi Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik Atak Tedavisi: Panik atak başta panik bozukluğu olmak üzere birçok psikiyatrik bozukluklarda ve fiziksel hastalıklarda aniden gelen endişe, korku, kaygı nöbetidir. Günümüzün değişken yaşam ortamı, yaşam kaygılarının artmasına, maddi, manevi belirsizlik durumlarının yarattığı hiçlik duygusunun artması sonucunda panik atak tüm Dünyada toplumu tehdit eden bir hastalık haline gelmiştir.

Uzmanlar tarafında psikolojik bir Sendrom olarak tarif edilir. Hastalar çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel bir sorun olduğuna inanır ve hiç kimsenin bu hastalığın gerçek nedenini bulamadığını düşünmektedir. Panik atak yaşayan kişi doktora gittiğinde doktorlar sorunun psikolojik olduğunun tanısını koymasının ardında hasta yakınları ve çevresinde bulunanların bilinçsiz bir şekilde hastaya yaklaşımları hastayı daha rahatsız eder ve zarar verir. Hastanın çevresindekiler panik atağın önemsiz bir hastalık olmadığını düşünmeleri ve hastaya sen hastalık hastasısın demeleri panik atak yaşayan hastanın durumunu daha da zorlaştırır. Hasta kendisini çaresiz, yalnız hisseder ve kısır bir döngü içerisine girer.

Panik atak başlangıcı çocuk yaştakilerde nadir görülür, çoğunlukla ilk panik atak görülmesi 18, 25 yaşları arasındadır. Panik atak ilerleyen yaşlarda 30-40 yaşlarında kendini ciddi bir şekilde göstermeye başlar. Panik atak nöbetleri hastaya göre değişmektedir nöbet geldiğinde 5, 45 dakika sürmektedir. Panik atak korkusu 10 dakika içerisinde hızla tırmanır ve en üst noktaya gelir sonra da yavaş, yavaş azalmaya başlar ve sonunda kaybolur. Panik atak hayat kalitesini oldukça etkilemektedir, Kişi her an atak gelecek korkusu yaşar ve evden dışarı çıkmaya, pazara, çarşıya gitmeye korkar. Panik ataklı kişi yalnız kalamaz, otobüse binmeye korkar ve devamlı yanında birilerinin olmasını ister.


Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?


Hastaya atak geldiğinde çok ciddi bir hastalık geçirdiğini düşünür.
 • Terlemeye başlar, aniden ter boşalıyor hissi yaşar.
 • Kalp çarpıntısı olduğunu düşünür.
 • Nefessiz kalma hissi.
 • Titreme.
 • Uyuşma ve karıncalanma olduğunu hisseder.
Panik atak olan kişi devamlı korku içinde kalp krizi geçireceğini, felç ve beyin kanaması geçireceğini düşünür. O anda düşüp bayılacak, kontrolünü kaybedecek, çıldıracak hissine kapılır ve yoğun bir korku içerisine girer. Panik atak hastaları atak geldiğinde kalp krizi geçirip öleceğini düşünür ve kolay, kolay teskin edilemezler.


Panik Atağı Neden Olur?


Panik atak psikolojik rahatsızlıktır bu rahatsızlık hem psikolojik hem de biyolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Panik atağının etkili bir şekilde tedavisinin edilmesi mümkün olmaktadır. Panik atak geçiren kişiler devamlı acaba atak ne zaman gelecek diye korkarak beklemeye başlar lar. Bu bekleyişe beklenti kaygısı denmektedir. Bu kaygı yüzünde kişi işini, gücünü yapamaz, istediği yere gidemez devamlı aklındaki durumları yaşayacağının korkusuyla yaşarlar.

Bu belirsiz beklenti hastaların bazılarında Agorafobi denilen açık alana çıkma, meydanlara çıkma korkusunun gelişmesine neden olur. Bazı panik atak hastaları var ki aylarca hat da bir yıl boyunca evinden dışarı çıkamayan hastalar vardır. Nedeni ise evden dışarı çıktığında atak geleceğini düşünerek endişeye kapılır. Ya dışarı çıktığımda kalabalığın içindeyken atak gelirse, nefessiz kalırsam, bana kimse yardım etmezse veya atak geldiğinde bana yardım edecek kimseler olmazsa ya felç geçirirsem ya kalp krizi geçirirsem ya orada ölürsem korkusu hastayı devamlı rahatsız, tedirgin eder. Bu nedenle panik atak hastasının çevresi giderek daralır.


Panik Atak Geldiğinde Ne Yapılmalı?


Hasta kişi atak geldiği anda o anda ne iş yapıyorsa bırakmamalı devam etmeli, aşırı korkuya, aşırı tasaya kapılmadan işini yaparak atağın üstünde geleceğini düşünmelidir. Yani o anki gelen korkuya kendini teslim etmemelidir. Ben yine bir önceki geçirdiğim korkuyu yaşayacağım, beni tamamen işgal edecek diye düşüncesine kapılmamalıdır. Kişi tam bir korku, felaket algısı içine girer, sanki tüm kötülükler kendinin başına gelecekmiş gibi düşünmeye başlar. Hasta kişiye bu yaşadığı felaket algısını değiştirmek atağı önlenmiş olur.

Aslında atak gelir gibi olduğu zaman hasta şöyle düşünmeli acaba bir başka kişide bu karıncalanma hissi, çarpındı olsaydı oda benim gibi endişeye kapılır mıydı veya bu belirtiler hep böylemi kalacak yoksa 1 saat sonra tamamen yok olacak mı, acaba ben bu hisleri çok mu abartarak düşünüyorum diye düşünmelidir. Aslında kişi kendini biraz eleştirip bu düşüncelerinin yersiz olduğunu yanlışlıklarını görebilse atağın verdiği korkuyu yenebilir.

Panik atak geldiğinde yapılması gereken şey korkunun üzerine gitmektir. Yani bir otobüse veya bir vapura bineceği zaman kalp atışlarında hızlanma, yine atak gelecek düşüncesinde sıyrılıp atağın verdiği korkuyu yenerek o otobüse veya vapura binmelidi.


Panik Atakda Tedavi Nasıl Yapılır?

Panik atak bozukluğu kolay tedavi edilebilen rahatsızlıktır. Atak iyi tedavi edilmediği zaman ve verilen ilaçlar yeterli dozda ve istenilen sürede kullanılmadığı zaman, psikolojik tedavi yapılmadığı zaman bu rahatsızlığın iyileşme süresi uzayabilir. Panik atak tedavisinde günümüzde kullanılan birkaç ilaç vardır bunlar panik atağı çabucak iyileştirmektedir.

Panik atak belirtisi olan kişiler mutlaka çok iyi kontrolden geçmeli ve verilen tedavi düzenli olarak uygulanmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Panik Atak Tedavisi Yorumları

soru

Leyla

01 Ekim 2018 Pazartesi

Babamı bir trafik kazasında kaybettikten sonra artık insanların içine çıkamaz oldum. Bu kazayı hatırlayınca kalbim sıkışıyor, daralıyorum ve istemsiz olarak ağlama hissine kapılıyorum. Doktora gittiğimde panik atak sendromu yaşadığımı söyledi. Acaba bitkisel yöntemler yardımıyla panik atak tedavisi nasıl yapılır? Bu rahatsızlıktan kısa süre içinde nasıl kurtulabilirim?

Cevap yaz
cevap

Mehtap

06 Ekim 2018 Cumartesi

Leyla hanım yaşamış olduğunuz travmanın etkisiyle panik atak problemi yaşıyorsunuz. Rahatsızlığınızı tedavi edebilmek amacıyla panik atak tedavisine başlamanız gerekiyor. Ayrıca rahatsızlığınızın ilerlemesini engellemek amacıyla kesinlikle doktora başvuruda bulunmalısınız. Doktorun vereceği ilaçların kullanılması sonrasında kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşursunuz. Size tavsiyem yaşamış olduğunuz problemi hatırlamayın. Her hatırınıza geldiğinde başka şeylerle ilgilenin.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Erken Boşalma Bitkisel Tedavi

Erken Boşalma Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulunç Tedavisi Kulunç Nasıl Tedavi Edilir?

Kulunç Tedavisi Kulunç Nasıl Tedavi Edilir?

Tms Tedavisi Tms Nasıl Tedavi Edilir?

Tms Tedavisi Tms Nasıl Tedavi Edilir?

Tetik Parmak Tedavisi Tetik Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Tetik Parmak Tedavisi Tetik Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Ağrısı Tedavisi Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Ağrısı Tedavisi Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Dizde Ödem Tedavisi Dizde Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Dizde Ödem Tedavisi Dizde Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Dizde Ödem Tedavisi, Dizde ödem yani su birikmesi tıp dilinde şişme ile karakterize edilen genel bir terimdir. Ortaya çıkan bu ödemin sebebi basit olarak uzun süreli oturm[...]

Tırnak Mantarı Tedavisi Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı Tedavisi Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı tedavisi, yaşam boyunca birçok kişinin uğraşmak zorunda olduğu tedavilerden biridir. Tırnak mantarı çeşitli nedenler ile olabilen bir rahatsızlıktır. [...]

Siyatik Tedavisi Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?

Siyatik Tedavisi Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?

Siyatik Tedavisi; Siyatik bir sinir adıdır bu sinirin bulunduğu bölgelerde hissedilen ağrıya ise siyatik ağrısıdenir.Siyatik hastalığı ya da siyatik ağrısı, sırtın[...]

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi, İnsanlık tarihi boyunca bit, pire ve uyuz zengin ya da fakir ayırmadan sorun yaratmıştır. Günümüzde uyuz, insanlar arasında direkt temas ile bulaşarak sor[...]

Liken Planus Tedavisi Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Tedavisi Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Tedavisi: Liken planus ağız içinde ve deride oluşan sık görülen bir döküntü türüdür. Hastada aşırı kaşıntı, düz tepeli lezyon, pullanma ve hafif ş[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6