Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?
20 Haziran 2024

Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı bitkisel tedavi yöntemleri, hastaların rahatlamasına yardımcı olabilir. Herni diskal olarak da bilinen bel fıtığı, birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Günlük yaşamda hareketleri kısıtlayan, belde ve bazen bacaklarda ağrıya yol açan, bacaklarda uyuşma ve yürüme zorluğuna neden olan bu rahatsızlık için öncelikle tıbbi tedavilere başvurulmalıdır. Diğer tedavi yöntemlerinden olumlu sonuç alınamazsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Bel fıtığı bitkisel tedavi önerileri bu rahatsızlık nedeniyle yaşanan sıkıntıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Tedavi süresince hastaların dik oturması, yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınması ve ağır eşyaları eşit olarak iki elle kaldırmaları gibi önlemler alarak bele binen yükü azaltmaları gereklidir. Bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır, çünkü bitkilerdeki maddeler hastanın kullandığı ilaçlarla etkileşime geçerek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Önerileri

  • Anason: Bel fıtığı bitkisel tedavisi için kullanılacak bu kür oldukça kolay hazırlanır. 3-5 gram anasonu 1 su bardağı sıcak suda 10 dakika demleyin. Her gün 2-3 fincan içerek rahatlayabilirsiniz.
  • Kozalak: Aktardan alacağınız 5 gram taze kozalak, 1 su bardak su içinde 10 dakika kaynatılır. Her gün bu ölçüyü balla veya şekerle tatlandırarak içebilirsiniz.
  • Defne Yaprağı: 1 su bardağı suyu kaynatın. İçine 10 gram defne yaprağı ekleyerek kapalı bir şekilde 10 dakika demleyin. Günde 2-3 fincan içerek bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrıları hafifletebilirsiniz.
  • Rezene: Rezene tohumu sıcak suda demlenerek hazırlanır. Tat ve içim kolaylığı nedeniyle içmekte zorlanmazsınız. 1 su bardağı suya 4 gram rezene tohumu yeterli olur. Bel fıtığı bitkisel tedavi önerileri arasında severek içeceğiniz bitkisel bir çaydır.
  • At Kuyruğu (Kırk Kilit Otu) ve Ardıç Yağı: Uzmanların önerdiği bu ikili, bel fıtığı hastalarının ağrılarını hafifletmekte çok etkilidir. 1,5-2 tutam kırk kilit otunu 1 su bardağı sıcak suya katın. Kısık ateşte kaynatın. Karışımı süzerek soğutun. Ense kökünden kuyruk sokumuna kadar bu karışımı hafifçe bastırarak sürün. 1 gün bu karışımı, diğer gün aynı bölgeye ardıç yağını aynı şekilde uygulayın. 1 ay boyunca düzenli olarak yaparsanız, bel fıtığının neden olduğu ağrıların azaldığını fark edebilirsiniz.
  • Ak Söğüt: Bel fıtığından kaynaklanan ağrılar için ak söğüt bitkisinin gövdesi oldukça faydalıdır. İçeriğindeki salisin maddesiyle büzücü ve yatıştırıcı etki yaparak ağrıları hafifletir.
  • Çarkıfelek: Bel fıtığı hastalarında oluşan spazm ve batma gibi sorunların azaltılması için önerilen bir bitkidir.
  • Kurbağa Otu, Biberiye ve Binbirdelik Otu: Bel fıtığı yüzünden çekilen sinir ağrıları için bu bitkilerle hazırlanan çayı tüketebilirsiniz.
  • Amberbaris: Bel fıtığı bitkisel tedavisi için bitkinin kökleri, gövdesi ve meyveleri kullanılarak çay hazırlanırsa, ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Ekstra Bilgiler

Bel fıtığı bitkisel tedavi için ağrı kesici etkileri olan keçi sakalı, zerdeçal, kava, hint yer elması gibi bitkiler de kullanılabilir. Bu tedaviler uygulanırken vücudun uygun beslenme diyetiyle desteklenmesi, sorunun daha kolay iyileşmesi açısından önemlidir. Yağlı balıklar, sebze ve meyveler, tam tahıllı ürünler, kuru yemişler bel fıtığı hastaları için faydalıdır. Vücut direncini güçlendirir ve kendi kendini daha kolay tamir edebilir.

Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Frengi Tedavisi Frengi Nasıl Tedavi Edilir?

Frengi Tedavisi Frengi Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kokusu Tedavisi Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kokusu Tedavisi Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Gingivitis Tedavisi Gingivitis Nasıl Tedavi Edilir?

Gingivitis Tedavisi Gingivitis Nasıl Tedavi Edilir?

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi