Protein Kaçağı Tedavisi Protein Kaçağı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Protein Kaçağı Tedavisi Protein Kaçağı Nasıl Tedavi Edilir?

Protein kaçağı tedavisi, Böbreklerin görevi kanda bulunan tuzu ve fazla suyu vücuttan atmaktır. Bu süreci böbreklerde bulunan ve kan süzmeye yarayan kılcal damarlar yapar. Bu kılcal damarlarda bir hasar meydana geldiğinde proteinler kandan böbreğe böbrekten de idrara karışmaktadır. Normal şartlar altında idrar da bulunan protein miktarı 150 miligramdır. Bu oranın üzerindeki protein miktarı böbreklerin hasar görmüş olduğunun habercisi olabilmektedir. Bu inceleme sabah ilk çıkılan idrardan yapılmaktadır. Böbreklerin asıl görevi kandaki protein geçişini engelleyip kanda kalmasını sağlar. Protein vücut organ ve dokularına kan yolu ile geçiş yapmaktadır. Yüksek kan basıncı olarak adlandırılan tansiyon böbreklerde hasara sebebiyet verdiğinden idrar da protein kaçağı bu sebepten oluşmaktadır. İdrar da protein çıkması durumunda özellikle geceleri sık idrara çıkma, idrar kokusunda değişlik, idrar rengi ve miktarında değişiklik dikkat çekici belirtilerdir.

Protein kaçağı tedavisi nasıl yapılır?

Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon sebebi ile idrar da protein görülebilmektedir. Bazen de protein vücut tarafından fazla şekilde üretiliyor olabilir. İdrarda çıkan protein başlı başına bir hastalık olmayıp başka ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. İdrarda protein tedavisi altta yatan hastalığın tedavisi ile mümkün olabilmektedir. Örneğin böbrek ile alakalı ise buna göre tedavi uygulanmalıdır. İdrar da proteinin az miktarda çıkması durumunda tedaviye gereksinim olmaz. Özellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalığı bulunan kişiler böbreklerinde başlama riski olan hasarlardan korunmak için tedavilerini bir an önce başlatmak durumundadırlar.

Diyabetli hastalara ve yüksek tansiyon hastalarına yazılan reçeteler
  • Anjiyotensin dönüştürücü, enzim içeren ilaçlar
  • Ve anjiyotensin alıcılarını engelleyen ilaçlar olmak üzere 2 ana grupta toplanabilir.
İdrarda protein kaçağını erken evrede tespit etmek çok büyük önem taşır. Zaman zaman başka rahatsızlıklar için yaptırdığımız test ve tahlillerde doktorunuzla görüşerek, idrar ve kanda böbrekler ile ilgili değerlerde talep edilebilir. Genelde şeker, trigiliserit vb. Baktırılır ama üre, kıraatinin ve idrar da protein kaçağı gibi sorunlar için baktırılmaz. Oysaki bu noktada dikkat ve düzenli takip edilecek durumlar bizi ileride ortaya çıkabilecek büyük sıkıntılardan korur.

Protein Kaçağı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Güncel

Et Beni Tedavisi Et Beni Nasıl Tedavi Edilir?

Et Beni Tedavisi Et Beni Nasıl Tedavi Edilir?