Gingivitis Tedavisi Gingivitis Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gingivitis Tedavisi Gingivitis Nasıl Tedavi Edilir?

Gingivitis tedavisi: Gingivitis diş eti enfeksiyonudur. Çok yaygın görülmesiyle beraber diş eti hastalığının en hafif şeklidir. Gingivitis hastalığında en çok görülen belirtiler, diş etindeki tahriş kızarıklık ve şişkinliktir ve diş fırçalama esnasında oluşan kanamalardır. Gingivitis birçok kişide görülebilen ve hastaların çoğunluğununda bu hastalıkla yaşadıklarından haberleri yoktur. Diş taşları gingivitis oluşumuna zemin hazırlar, bu sebepten diş taşları Uzman doktorlar tarafından temizlendikten sonra temiz ve düzenli ağız bakımı hastalığı iyileştirir. Diş taşları temizlenmeden gingivitis ile etkin bir mücadele yapılamayacağının bilinmesi gereklidir. Çünkü gingivitis diş taşları var olduğu sürece, sürekli ağızda oluşur ve tekrar tekrar çıkar. Bunun için diş hekimine gidilerek uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Gingivitis tedavisi, evde yapılabilen tedaviler
  • Tuz tuz içerisinde bulundurduğu antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sebebiyle gingivitis için oldukça etkili bir ilaçtır. Ağız içerisinde bakterilerin büyümesini önler ve herhangi bir apse üzerinde bulunan enfeksiyonlara da iyi gelmektedir. Bir bardak ılık suya yarın çay kaşığı tuz ekleyip, her sabah ve akşam bir kez ağzınızı gargara yaparak temizleyin.
  • Zerdeçal: Zerdeçal Anti-enflamatuvar ve Antioksidan özellikleri bulunan ve aynı zamanda kurkumin de içermektedir. Kurkumin özellikleri bakımından diş etindeki plak, ağrı, şişkinlik ve iltihaplanmayı azalta bilmektedir. Aynı zamanda bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları da önlemektedir. Bir çay kaşığı zerdeçal tozuna yarım çay kaşığı tuz ve biraz hardal yağı ekleyerek hamur haline getirin. Bu karışımı sabah akşam diş etlerine masaj yaparak sürün.
  • Yağ: Diş eti iltihaplarına sebep olan bakterileri azalta bilmek için bu yöntemi de uygulayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı susam yağını ve Hindistan cevizi yağını karışım haline getirerek, 15-20 dakika kadar gargara yapın. Sonra tükürerek ağzınızı ılık su ile çalkalayın. Yaklaşık bir ay boyunca her sabah dişlerinizi fırçalamadan önce bu işlemi uygulayabilirsiniz.
  • Kabartma tozu: Gingivitis tedavisinde kullanılan basit etkili yöntemlerden birisidir. Ağızdaki asitleri nötralize ederek diş eti hastalığı ve diş çürümeleri riskini azaltmaktadır. Bir çay kaşığı kabartma tozunu birkaç damla su ile ıslatıp macun haline getirin. Bu macunu diş etinize sürüp 1-2 dakika beklettikten sonra ağzınızı su ile temizleyin.
  • Limon suyu: limon Antibakteriyel anti-inflamatuar özellikleri sayesinde diş eti hastalığı tedavisinde önemli etkin bir yöntemdir. Bir bardak suya limon suyunu karıştırıp, dişler fırçalandıktan sonra hazırlanan karışım gargara yapılır. Günde iki kez uygulanırsa gingivitis ve diş eti kanamalarından kurtula bilinir.

Gingivitis Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tik Tedavisi Tik Nasıl Tedavi Edilir?

Tik Tedavisi Tik Nasıl Tedavi Edilir?

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Grip Tedavisi Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Grip Tedavisi Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Ankilozan Spondilit Bitkisel Tedavi

Ankilozan Spondilit Bitkisel Tedavi

Siyatik Tedavisi Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?

Siyatik Tedavisi Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?