Anal Fissür Tedavisi Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Anal Fissür Tedavisi Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Anal fissür tedavisi: Makatta, anal kanal içerisinde olan ve dış taraftaki cilt tabakasına ulaşan milimetrelik yırtılmalardır. Genellikle ıkınmalar sırasında oluşurlar. Anal fissür oluştuktan sonra hastalar ağrı kokusuyla dışkılarını yapmalarını geçiştirdikçe dışkı sertleşir ve anal fissür iyice derinleşir. Toplum içerisinde anal fissür her yaşta ve kadın erkek eşit oranda görülür.

Anal fissür için ilaç dışında kullanılacak tedavi yöntemleri nelerdir?

Genel olarak bu hastalık belirli bir cerrahi müdahaleye gerek duymadan iyileşir. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç tedavisinin yanında, dışkılama ve beslenme alışkanlığını değiştirilmesi ve sıcak su banyolarıyla iyileşmektedir. Beslenme alışkanlığı değiştirilerek daha çok lifli gıdalar, sebze ve meyveler, sulu yiyecekler tercih edilmelidir. Dışkılama ise düzenli ve ıkınmadan gerçekleştirilmelidir.

Anal fissür ilaç tedavisi nasıl yapılır?

İlaç tedavisinde rahatlatıcı ve lokal anestezik pomadlar verilmektedir. Bu anestezik pomadlar içinde bulunan uyuşturucu sayesinde hastanın ağrısını alıp daha rahat dışkılamasını sağlar. Merhem formatındadır ve oturma banyolarından önce kullanılması önerilir.

Anal fissür diğer tedavi yöntemleri nelerdir?

Bunların yanında botoxla tedavi vardır bu tedavi yöntemi de ameliyat değildir. Botox olarak bilinen botulin zehri enjekte edilerek uygulanır.1 dakika süren bu uygulama basit bir enjeksiyon işlemi olup rahatlatıcı bir işlemdir. Anal fissür tedavisinde kullanılan bu yöntemle geçici olarak makat kasları kısmi felç geçirir ve tedavi bu şekilde uygulanır. Bu işlemin hastalarda görülen hiçbir yan etkisi yoktur. Anal fissür hastaları iğne enjeksiyonuyla kramp giren kaslar rahatlatılarak %95 oranında tam olarak iyileşirler. Anal fissür rahatsızlığında cerrahi müdahale yapılan hastalar vardır. Bu müdahale anal fissür hastalığındaki en son çaredir. Tedavide iyileşmeyi engelleyici kas kramplarını düzenlemek için bir grup kas kesilerek alınır. Bu kasların kesilmesiyle makat rahatlar ve anal fissür %99 oranında iyileşir. Botoxla tedaviye oranla bu tedavide dışkı kaçırma, kanama, iltihaplanma, gaz kaçırma gibi sorunlar görülebilir. Botoxla tedavide ameliyat sonrasında dışkı çakırma ve diğer sorunlar çok nadir görülmektedir. Botoxla tedavide sosyal hayatı etkileyebilecek hiçbir yan etkiye rastlanmaz.

Anal Fissür Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

El Ayak Hastalığı Tedavisi

El Ayak Hastalığı Tedavisi

Reflü Tedavisi Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Tedavisi Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?