Sivilce İzi Tedavisi Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sivilce İzi Tedavisi Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce (Akne Vulgaris) nedir: Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan ' Cilt yağının fazla üretimi, Ölü deri hücrelerin dökülmesi, Bakteri birikimi' gibi ana sebepleri olan bir tür cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık ciltteki gözeneklerin yağ ve ölü deri hücreler yüzünden tıkanmasıyla oluşur. Cilt gözeneklerinde bulunan yağ bezleri sebum adlı cilde kayganlık veren ve onu koruyan bir yağ üretir. Bu yağ bezleri normal zamanda vücudun ihtiyacı kadar sebum üretiyor olsa da ergenlik döneminde vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla sebum üretir ve dolayısıyla cilt normalden daha aktif olmaya başlar.

Ciltte yağ üretiminin artması ve ölü deri hücrelerin gözenekleri tıkamasıyla birlikte, bakteriler hücre içerisinde hapsolur; burada çoğalır ve sonucunda kızarıklık ve şişkinlik ve ardından sivilce oluşur.

Sivilce Çeşitleri

Gözeneğin hangi şekilde havasız bırakıldığına bağlı olarak siyah uçlu, beyaz uçlu veya kist şeklinde olan farklı sivilce türleri vardır. Akne ile sivilce aynı şey değildir.

Sivilceyi Kötüleştiren Sebepler

Hormonlardaki ani artış sebum üretimini artırır ve bundan dolayı sivilcelerde artış olur. Bazı ilaçların da sivilce oluşumunu artırdığı bilinmektedir. Bunlar: Androjen, lityum, yüksek dozda B12 ve kortikosteroid içerikli ilaçlardır. Bazı yiyecek türleri de sivilceyi artırır. Bunlar: Süt ve süt ürünleri, dondurma, krema, Fast food türü gıdalar, insülin direnci olan fazla karbonhidratlı gıdalardır.

Sivilce Artışına Neden Olan ürünler

Bunlar: Yağ içeren nemlendiriciler, aşırı yağlı kozmetik ürünleri, güneş kremleri, ağda, makyaj malzemeleri (Pudra ve kapatıcılar, gözeneklerin hava almasını engellediği için sivilce artışına doğrudan etki eder), adet öncesi (2 ile 7 gün), doğum kontrol hapları, hamilelik, vitamin eksikliği, telefon, kask, gözlük, şapka, maske tarzı yüze baskı yapan obje ve giysiler; Aile de akne sorunu olması, sivilcelerin yanlış şekilde üzerinde oynanması ve sıkılması, zararlı güneş ışınları ve yüksek sıcaklık sivilceyi daha da kötü bir hale getirir, mevsim değişikliği, yüksek nem oranı ve terleme, stres doğrudan bir sivilce artma sebebi olmasa bile diğer sebeplerle birlikte sivilcelerin artışına neden olur.

Sivilce İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce tedavisine geç kalınmaması ve zamanında başlanması tedavi için hayati önem taşır. Sivilce tedavisi sonrası ciltte bir süre leke görülmesi olağandır. Fakat tedaviye geç kalınmışsa ve ciltte kalıcı izler oluşmuşsa doktora başvurularak ' ilaç, peeling veya fraksiyonel lazer tedavisi ' ile ilgili detaylı bilgi alınabilir. Lazer tedavisinin sorunları çözme olasılığı oldukça yüksektir. Cildi temizlerken dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta cildi temizlerken ciltteki yağı tamamen temizlemesi. Ciltteki yağın tamamen temizlenmemesi gerekiyor. Temizlendiği taktirde cilt kurur ve cilt kaybedilen yağları telafi etmek için daha fazla yağ üretir. Bu yüzden cildi kurutan maskelerden ve kozmetik ürünlerinden kaçınmak gerekiyor.

Sivilce İzi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nodül Tedavisi Nodül Nasıl Tedavi Edilir?

Nodül Tedavisi Nodül Nasıl Tedavi Edilir?

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Uzağı Görememe Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri