Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi, İnsanlık tarihi boyunca bit, pire ve uyuz zengin ya da fakir ayırmadan sorun yaratmıştır. Günümüzde uyuz, insanlar arasında direkt temas ile bulaşarak sorun çıkarmaya devam etmektedir. Hastalık 30 yıllık periyotlarda salgınlar halinde çıkmaktadır 15 yıl sakin geçen bir dönemi, 15 yıllık bir salgın izler. Bunun sebebinin insanlarda böceğe karşı gelişen direnç olduğu tahmin edilmektedir. Uyuzun görülme sıklığı sonbahar ve kış aylarında artar. Uyuz böceği, bir mikroskop veya büyüteç yardımıyla görülebilecek büyüklüktedir ve tüm hayatını insan vücudunda sürdürür. Kişiden kişiye yakın temas ile bulaşır. Böcek derinin üstünde tüneller açarak ilerler ve kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntı neticesinde deride iltihaplanma olabilir. Uyuz hastalığının pislikle bir alakası yoktur, böcek temiz bir ciltte de bulunabilir. Uyuzun kirli insanlara ait bir hastalık olduğu doğru değildir. Göğüs, sırt ve baş uyuza tutulmayan bölgelerdir fakat bebeklerde tüm deri üzerinde uyuz görülebilir. Uyuz hastalığına yakalanmış kişilerle yakın temastan kaçınmalıdır. Uyuzlu hastanın kullandığı veya kullanmış olabileceği çamaşırın, çarşafın, giysilerin ortak kullanılmasını önlemeli, hijyene dikkat edilmelidir. Uyuz böceği kullanılan eşyalar üzerinde 2-3 gün yaşayabilir. Bunun için tüm eşyalar ve giysiler kaynar suda 20 dakika süre ile yıkanmalıdır. Bütün giysilerin özellikle vücutla temas eden iç bölgeleri sıcak ütü ile ütülenmeli, kullanılan tüm alanlar temizlenmelidir.

Uyuz tedavisi, İçerisinde permetrin olan deri kremi kullanılmalı ve uyuzlu bir kişi bile olsa tüm aile bireyleri tedavi edilmelidir. Deri kremi duş aldıktan sonra temiz ve serin vücuda baş hariç tüm vücut kaplanacak şekilde uygulanır. Uygulamada, özellikle el ve ayak parmakları arasında kalan kısımlar, koltuk altları, bilekler, kaba etler, dış genital organlar, el ve ayak tırnaklarının altınaözen gösterilmelidir. 8-12 saat kadar beklenir. Bekleme süresinde eller yıkanırsa, ellere tekrar sürülmesine dikkat edilmeli. Uygulama sonrasında iyice banyo yapıp, temiz giysiler giyilir. Kaşıntı olsun ya da olmasın tedavi mutlaka ailedeki tüm bireylere uygulanmalıdır.

Uyuz Tedavisi Yorumları

soru

Fearless

07 Mayıs 2024 Salı

3 aydır var kremde kulkandım hala gecmedi ne yapmam gerek

Cevap yaz
cevap

Mansur

07 Mayıs 2024 Salı

Merhaba, uyuz rahatsızlığı zaten oldukça inatçı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle krem uygulamalarını çok düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Eğer sorun hala devam ediyorsa ve geçmiyorsa kesinlikle uzman bir doktora tekrar giderek bu durum için çözüm arayabilirsiniz. Bu rahatsızlık vücudunuzun diğer bölgelerinde de görülebilir.

cevap

Cihanmert

07 Mayıs 2024 Salı

Yapacak bir şey yok krem dışında bu hastalığın hiç bir tedavisi yoktur başka bir doktora daha gidin farklı bir krem uygularsa o kremi de deneyin belki o işe yarar ve geçirir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi

Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi

Güncel

Gonore Tedavisi Gonore Nasıl Tedavi Edilir?

Gonore Tedavisi Gonore Nasıl Tedavi Edilir?