Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut hastalığı bitkisel tedavi; kanda ürik asidin birikip eklemlerde kristalleşmesi, şişliğe ve ağrıya sebep olmasıdır. Genetik sebepler, alkol, beslenme ve bazı rahatsızlıklar, gut hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Gut hastalığı genellikle ani olarak gelişir ve ilk olarak çoğunlukla ayak baş parmağı eklemini, el ve ayak bileklerini etkiler. Ürik asit kristalleri vücudun soğuk bölgelerinde yerleşme eğilimindedir. Ayak baş parmakları ve ayaklar vücut ısısının en düşük olduğu yerlerdir. Bu sebeple gut hastalığında ilk önce bu bölgeler etkilenir. Gut hastalığından diğer eklemler de etkilenmektedir. Etkilenen bölgelerde eklemler şişer, katılaşır ve şiddetli ağrı görülür. Genellikle de geceleri aniden ortaya çıkar. Gut hastalığında görülen belirtiler 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden yatışabilir. Ancak tedavi olunmaz ise ağrıların kötüleşerek yeni ataklar meydana getirir ve daha çok eklemi etkiler. Gut hastalığında doktorun verdiği ilaçlara ek olarak bitkisel tedavi yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

Gut hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Kereviz: Kereviz tohumu, ürik asidi ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Kereviz tohumu özütü içeren tabletler, gut hastalarına fayda sağlamaktadır.
  • Isırgan otu: Taze ısırgan otunun salgıladığı madde, insan vücudunda zararlı etkilere sahip toksinlerin atılmasına ve iltihapların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu faydaları sayesinde, gut hastalığında kullanılan bitkiler arasındadır.
  • Kahve: Fazla tüketilmemesi şartı ile gut hastalığına fayda sağlamaktadır.
  • Maydanoz: Taze olarak yemeklerin içerisinde öldürülmeden tüketilmelidir. Bu şekilde besin değerini korumaktadır. Birçok faydasının yanında gut hastalığında da kullanılmaktadır.
  • Yaban mersini: Alternatif tıp alanında fazlaca kullanılan bitkiler arasındadır. Gut hastalığının oluşum sürecini durdurmaktadır.
  • Çakal eriği: Eski zamanlardan beri bitkisel tedavi amaçlı kullanılan bir bitki türüdür. Birçok hastalığa fayda sağlamaktadır. Gut hastalığına da iyi gelen bu bitkinin yaygın kullanım şekli çay olarak tüketilmesidir.
  • Şeytan pençesi: bu bitkinin ürik asit seviyesini düşürücü etkileri ve ayrıca anti inflamatuar etkileri bulunmaktadır. Bu etkileri gut tedavisinde son derece fayda sağlamaktadır. Yine de doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
  • Vişne: İçeriğinde bulunan antosiyonin adındaki madde enfeksiyonu, ağrıyı ve eklem sertleşmesini iyileştirici özelliktedir. Bu nedenden dolayı gut hastalığında bol bol tüketilmesi önerilir.

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Selülit Tedavisi Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit Tedavisi Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi