Diş Apsesi Tedavisi Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Apsesi Tedavisi Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Apsesi Tedavisi, ağız ve diş hijyeni çok önemli olup bu hijyen şartları düzenli olarak yerine getirilmediğinde bakteri ve mikroplar için bulunmaz bir yaşam alanı haline gelir. Bu zararlı canlılar zamanla dişlerde enfeksiyona sebep olurlar. Enfeksiyon ise içi iltihapla dolu şişliklere yani diğer adı ile diş apsesine yol açar. Apse inanılmaz derecede ağrılı rahatsızlık verici ve yüksek ateşe yol açan bir rahatsızlıktır. Diş apsesi oluşur oluşmaz vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurulması gerekir. Kendi kendine iyileşecek bir durum söz konusu değildir. Mutlaka Uzman bir diş hekimi aracılığı ile tedavi edilmelidir. Siz sadece ağrıyı hafifletmek için doktora gidene kadarki süreçte bazı şifalı bitkilerden fayda sağlayabilirsiniz.

Diş apsesi tedavisi nasıl yapılır?
  • Tedavideki ilk öncelik her zaman korunma yöntemleridir. Ağız ve diş temizliği günlük olarak aksatılmadan yapılmalı, sağlıklı diyet ve beslenme programı ile diş sağlığı korunmalıdır. Şekerli ve asitli gıdalar dişlerin en büyük düşmanı olup bunların tüketimini hayatımızdan çıkarmalı ya da sınırlandırmalıyız. Aynı şekilde sigara, alkol, anormal derecedeki çay ve kahve tüketimi de dişler için zararlıdır.
  • Doktorunuz teşhisi koyduktan sonra gereken tedavi sürecini sizinle paylaşacaktır. Tedavinin ilk aşaması apseyi geçirmek için başlatılan antibiyotik sürecidir. Önemle hatırlatalım ki bu tamamen doktor kontrolünde doktorunuzun önerdiği bir antibiyotik olmalıdır. Çevreden duyduğunuz bilgi ve önerilere göre antibiyotik kullanamazsınız.
  • Antibiyotik tedavisinden sonra apse miktarına bağlı olarak, drenaj denilen işlem ile apsenin içindeki irinin akması sağlanır.
  • Apse oluşumunda diş çekilmesi kesinlikle söz konusu bile değildir. Apsenin şiddetine göre 1 hafta ya da daha uzun süre antibiyotik tedavisi tamamen diş hekiminizin önereceği süredir. Diş apsesi genel sağlığınız içinde riskli bir durumdur. Bu zararlı madde yutma suretiyle kana karışabilir.
  • Diş apsesi tamamen yok olduktan sonra tedavi süreci diş çekimi, dolgu ya da kanal tedavisi şeklinde devam edebilir. Diş apsesi hangi nedene bağlı oluşmuşsa tedavide o yönde devam eder.
  • Dişteki apseyi geçirmek için evde de uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Zeytin yaprağından kaynatılmak sureti ile çay yapılarak ağız gargara şeklinde çalkalanabilir. Çay ağacı yağı temiz bir pamuğa dökülerek apseli bölgeye bastırılabilir. 1 çay kaşığı toz zerdeçal 1.5 çay kaşığı temiz su ile karıştırılarak apseli bölgeye sürülebilir. Yine karanfil yağı da temiz bir bez ya da pamukla birkaç damla olacak şekilde apseli bölgeye sürülebilir. Yalnız bu bitkisel tedaviler diş hekiminize gidene kadar sizi rahatlatması amacı ile yapılan uygulamalar olup vakit kaybetmeden mutlaka Uzman diş hekiminize başvurmalısınız.

Diş Apsesi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Sinir Sıkışması Tedavisi

Sinir Sıkışması Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi

Ms Tedavisi Ms Nasıl Tedavi Edilir?

Ms Tedavisi Ms Nasıl Tedavi Edilir?

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi