Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur bitkisel tedavi, basur tedavisinde tıbbi tedavilerin uygulanması esastır. Ancak bitkisel tedavi seçenekleri destekleyici olarak uygulanabilir. Hemoroid olarak da bilinen basur bağırsakta şişmiş ve iltihap yapmış damarların neden olduğu bir sorundur. Toplumda yaygın olarak görülmektedir. Basur sebepleri arasında kabızlık ilk sıralarda yer alır. Kabızlık yüzünden ıkınmak, bölgedeki baskının artmasına, kaşıntı yüzünden şişme ve iltihabın oluşmasına yol açar. Devamlı oturanlarda, kabızlık çekenlerde, ağır yük taşıyanlarda, tuvalette uzun zaman oturanlarda, genetik yatkınlığı olanlarda, yaşın 50 ve üzerinde olması durumunda herkeste basur riski görülme oranı artar. Hastalara uygulanan ilaç ve cerrahi tedavilerden olumlu yanıt alınabilir. Bitkisel tedavi seçenekleri de hastaların yaşam kalitesini yükselterek, daha rahat etmelerini sağlar.


Basur bitkisel tedavi önerileri


Çoban çantası kürü: bu kürü hazırlamak için 4 tatlı kaşığı çoban çantasını 4 su bardağı suya karıştırın. Bunu en az 8-9 saat bekleterek, aynı gün içinde tüketin. Eğer çoban çantasını aynı oranda suyun içinde kaynatır ve ılıtırsanız, bununla basurların yıkanması da kişiyi rahatlatır.

Semizotu kürü: Semizotunu kaynar suyun buharında lapa haline getirin. Bu lapayı basur üzerine ılık şekilde koyun. 15-20 dakika bekletirseniz basur nedeniyle oluşan sızlama kesilecektir.

Siyah üzüm yaprağı kürü: Birkaç tane siyah üzüm yaprağını 1 su bardağı sıcak suda demleyin. Gün içinde 2 bardak bu kürden içerseniz basur yüzünden yaşanan sıkıntılar azalır.

Zeytinyağı kürü: Saf zeytinyağını hafif ısıtarak aç karnına yaklaşık 50 ml kadar içerseniz hem bağırsakların yumuşamasına hem de kabızlık yüzünden yaşanan basur sorununda dışkılamanın kolaylaşmasını sağlar. Bu kürü 2-3 gün süreyle uygulayabilirsiniz.

At kestanesi kürü: At kestanesinin kabukları basur bitkisel tedavi alanında oldukça faydalı maddeler içerir. Bunun basur tedavisinde kullanılması için çayını demlemelisiniz. Bunu basur üzerine haricen kullanarak oldukça rahatlayabilirsiniz.

Maydanoz kürü: Her an elinizin altındaki bu bitkiyi basur tedavisinde kullanabilirsiniz. İnce doğranmış maydanozu 1 su bardağı suda 5-10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra da en az 20 dakika demleyin. Bunu basur oluşumlarını yıkamak için kullanın. Düzenli olarak kullanıldığında oldukça faydalıdır.

Patlıcan kürü: Patlıcanların baş kısımlarındaki etli bölüm basur bitkisel tedavi alanında harika sonuçlar veriyor. Patlıcanın etli kısımlarını ayıklayın. Bunları suyun içinde kaynatarak, gün içinde sabah ve akşam için. Aynı zamanda bununla basuru yıkayabilir, oturma banyosu yapabilirsiniz.

Aloe vera: bu bitkinin yara iyileştirme, aynı zamanda sıkılaştırma etkisi vardır. Basur için haricen kullanılabilir. Bunu içerseniz ishal etkisi gösterir. Ancak uzmanlar tarafından hazırlanırsa, günde 3 defa içilerek kullanılabilir. Güçlü laksatif etkileri bulunduğu için, bilinçsizce kullanımdan sakınılmalıdır. Bu nedenle evde aloe vera çayı hazırlamayın.

Kuşburnu: bu bitki kaynatılarak lapa haline getirilir. Ilınınca makatta basur üzerine koyabilirsiniz. Bu şekilde 20 dakika kadar bekletildikten sonra basur ılık suyla yıkanır. Kuşburnu ısırgan, biberiye ve papatya ile karıştırılarak çay gibi demlenirse, bununla oturma banyosu da yapabilirsiniz Basur nedeniyle yaşanan sıkıntıların hafiflemesini sağlar.

Papatya: 2-3 gram kuru papatyayı 1 su bardağı sıcak suda demleyerek, basuru yıkayabilirsiniz. Her gün yapıldığı takdirde basur oluşumuna neden olan iltihap için iyi gelir.

Kırmızı pancar: Kaynatılarak lapa haline getirilen kırmızı lahana basur üzerinde bekletilir.

Keçiboynuzu: Bunu her gün düzenli olarak tüketmek, basurun verdiği acının hafiflemesini ve damardaki şişliğin azalmasını sağlar.

Basur bitkisel tedavi alanında çok sayıda seçenek vardır. Bunlar arasında ezilerek tüketilecek marul tohumu, sarımsak ve üzüm çekirdeğinin birlikte dövülüp lapa şeklinde haricen kullanımı, toz şeklindeki meşe kabuğundan hazırlanan merhem, çiğ patates, tere suyu gibi şifalı uygulamalar var.

Basur Bitkisel Tedavi Yorumları

soru

Görker

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba. Sağlık problemi açısından olumsuz yönleriyle bilinen basur, gündelik hayatta kişileri oldukça rahatsız etmektedir. Bunun için hastaneye gitmeden doğal yöntemlerle Yani bitkisel tedavi ile bu tür rahatsızlıktan kurtulmak mümkün müdür?

Cevap yaz
cevap

Rafet

08 Eylül 2018 Cumartesi

Geçmiş olsun. Basur tedavisinde ilaçlar ve kremlerin yanında bitkisel tedavi yöntemleri de bulunur. Bir demet ısırgan otunu kaynar suda lapa haline gelecek şekilde kaynatın. Daha sonra dinlenmeye bırakın. Belli bir süre sonra tülbente sararak makata koyarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle kısa süre içerisinde basur probleminden kurtulabilirsiniz.

cevap

Kaviy

28 Ağustos 2018 Salı

İyi günler basur gerçekten sıkıntılı bir hastalık. Evet bitkisel çözümleri vardır yazımızda belirttiğimiz gibi kürler ve çaylar bu soruna çözüm olabilir, ancak basuru ilerlemiş olan hastaların ağrısını zayıflatır sadece diğerlerinki gibi geçirmez. Özellikle maydanoz kürü ve papatya çayı en etkililerindendir.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Bağırsak Kurdu Tedavisi Bağırsak Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak Kurdu Tedavisi Bağırsak Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Güncel

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Güncel

Reflü Tedavisi Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Tedavisi Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat Tedavisi Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat Tedavisi Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat Tedavisi, astigmat günümüzde çok yaygın olan bir göz hastalığıdır. Astigmat hastalığından bahsederken miyop ve hipermetrop hastalığından söz edersek konu [...]

Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur bitkisel tedavi, basur tedavisinde tıbbi tedavilerin uygulanması esastır. Ancak bitkisel tedavi seçenekleri destekleyici olarak uygulanabilir. Hemoroid olarak da bilinen [...]

Köpeklerde Uyuz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde Uyuz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde Uyuz Tedavisi, Özellikle sokaklarda sahipsiz olarak dolaşan sokak köpeklerinde sıkça rastlanılan uyuz hastalığı köpek hastalıkları içerisinde çok yaygın [...]

Fissür Tedavisi Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Fissür Tedavisi Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Fissür Tedavisi, Dışkılama sırasında zorlu ıkınmalar nedeni ile meydana gelen anal kanal içirişinde oluşan milimetrik yırtılmalardır. Her yaştaki insan grubunda olu�[...]

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Bebeklerde diş eti iltihabı tedavisi, sağlıkla ilgili konularda tedaviden çok koruyucu önlemlere dikkat edilmesi gerekir. Gebelikten itibaren ve gebelik boyunca hem annenin h[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6