Egzama Tedavisi Egzama Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Egzama Tedavisi Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama tedavisi, halk arasında çok yaygın görülen cilt hastalıklardan biri olan egzamanın neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Bunun yanı sıra kesin bir tedavisi de bulunmamaktadır. Ciltte kaşıntı, döküntü, kuruluk, kızarıklık ve çatlak gibi şikâyetlerin oluşmasına neden olur. Yağlı deri, temas egzaması, alerjik egzama, sinirsel egzama gibi egzamanın birçok çeşidi vardır. Toplumda en yaygın görülen egzama türü ise alerjik egzamadır. Nedeninin ise genetik olduğu düşünülür. Bu hasta gruplarında yaşanan belirtiler genelde aynıdır Ciltte tahriş, kabarıklık, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikâyetlere yol açar. Egzama, çevresel faktörler, alerjenler, genetik, stres gibi sebeplere bağlı gelişebilir. Derinin birçok etkene bağlı olarak iltihaplanmasıyla egzama, bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir. Daha çok el, ayak, kolun dış kısmı, kulak arkası, kafa derisi, koltuk altı, kasık, dirsekler, diz gibi bölgelerde görülür.

Egzama tedavisi nasıl yapılır?

Egzama sonucu ortaya çıkan sıkıntılar doğrultusunda doktora başvurulduğunda her zaman reçete edilen ilaç işe yaramayabilir. İşe yarayacak ilaç genelde deneme yanılma yöntemiyle bulunabilir. Bu nedenle iyi gelen ilacın bulunması zaman alabilir.

Kortizonlu merhemler: Kortizonlu merhemler egzama nedeniyle oluşan kaşıntılı lezyonlar için reçete edilir. Hasta banyo yaptıktan hemen sonra merhemi uygulamalıdır. Günde 3 defa kullanılması önerilir.

Pimekrolimus merhem: Kortizonlu merhemlere nazaran etkisi daha düşüktür. Yan etkisi de pek yoktur ve 2 yaş altı çocuklar için kullanılması önerilmez.

Kaşıntıyı azaltan ilaçlar: Kortizon içerikli merhemler kaşıntı içinde fayda sağlar. Kortizonlu merhemlerin yanı sıra antihistaminik ilaçlar egzama kaşıntılarına karşı iyi gelir.

PUVA tedavisi: Bazı egzama türleri için PUVA tedavisinin faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak kanser oluşumunu tetikleyen bir tedavi olduğu için tecrübeli hekimler tarafından uygulanması gerekir.

Ultraviyole ışın tedavisi: Egzama için önerilen tedavilere rağmen iyileşme sağlanamayan hastalar için uygulanan tedavi 12 yaş altına uygulanmaz. Ayrıca güneşe karşı hassas olanlar içinde uygun bir tedavi değildir.

İmmunosüpresif tedavi: Egzamaya karşı direnç gösteren hastalar için kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir.

Doğal egzama tedavisi nasıl yapılır?

Egzama şikâyetlerini hafifletmek ve rahatlama sağlamak amacıyla tıbbi tedaviye destek olarak doğal tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilir. Egzama için birçok bitki tedavi amacıyla dışarıdan uygulandığı gibi ağız yoluyla da kullanılabilir.

Papatya: Papatya kremi egzama tedavisi için oldukça başarılıdır. Topikal papatya kremleri egzama şikâyetlerinin yatışmasını ve tedavi etmesini sağlar. Yanma ve kaşıntıya karşı faydalıdır. Ayrıca papatya iltihap önleyici bir bitki olduğu için cilt tahrişe, güneşin vermiş olduğu zararları geçirmek içinde önerilir.

Meyan kökü: Atopik egzama şikâyetlerini geçirmek için kullanılabilir. Ciltte oluşan kızarıklık, kaşıntı, tahriş, su toplanması için tedavi edici etkiye sahiptir. Bu etkisi ise yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Sarı kantaron: Sarı kantaron kremi egzama nedeniyle yaşanan şikâyetleri azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca sarı kantaron çay şeklinde hazırlanıp içildiğinde yine egzamaya karşı faydalı olur.

Lavanta: Sakinleştirici etkisi bulunan lavanta yağının ayrıca, yatıştırıcı etkisi de vardır. Antiseptik özelliğiyle cilt rahatsızlıklarına karşı yararlanılabilir. Losyon, yağ, banyo jeli gibi versiyonlarından yararlanılabilir. Banyo suyuna eklenip kullanılabileceği gibi cilde dışarıdan da uygulanabilir.

Aloe vera: Yapraklarını dökmeyen bir bitki olan aloe vara bitkisinin yapraklarında jel kıvamında bir sıvı bulunur. Bu jel özellikle yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Egzama için kullanıldığında bölgede enfeksiyon gelişimini önler ve koruyucu bir katman oluşturarak cildi dış etkenlere karşı korur. Aloe vera bitkisi bağışıklık sistemini de kuvvetlendirerek tahriş olmuş cildi onarır. Egzamalı bölge yıkandıktan sonra kurulanır ve aloe vera jeli nazik hareketlerle bölgeye sürülür. Bunun için krem şeklinde olanları tercihe dilebilir.

Elma sirkesi: Güçlü bir antioksidan olan elma sirkesi, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Elma sirkesi egzamalı bölgeye direk sürülmemelidir. Yarı yarıya ölçülerde suyla inceltilerek kullanılmalıdır. Hazırlanan karışım bir parça pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere sürülmelidir. Ayrıca egzama ciltte çok yayılmışsa sirkeli suyla banyo yapılabilir. Kullanılan suyun oldukça ılık olmasına dikkat edilmelidir.

Egzama Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Lösemi Tedavisi Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

Lösemi Tedavisi Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipnoz Tedavisi Hipnoz Nasıl Tedavi Edilir?

Hipnoz Tedavisi Hipnoz Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

Bağımlılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağımlılık Tedavisi Nasıl Yapılır?