Glokom Tedavisi Glokom Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Glokom Tedavisi Glokom Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom Tedavisi, halk tarafından "Karasu" ya da "Göz Tansiyonu" adı ile de bilinen glokom, milyonlarca insanları etkisi altına alan ve yaygın olan bir göz hastalığıdır. Glokom daha çok 40 yaşını aşan insanlarda görülen ve genellikle seneler içinde ilerleme gösterip, görme kabiliyeti için gerekli olan göz sinirini bozan bir hastalıktır. Glokomda görme kaybı olduğu zaman, geri dönüş ihtimali yoktur. Glokom tedavi edilmez ise kalıcı görme kaybına sebep olabilir. Ülkemizde bu konu ile ilgili olarak yapılan sağlıklı bir istatistik olmamakla beraber, hastalığın diğer ülkelerde yaşanan sıklığı göz önüne alındığı zaman, bu oranın toplumun birçoğunda olduğu tahmin edilebilir. Glokom teorik olarak, aynı zamanda tüm körlüklerin yaklaşık yüzde 15'inin sebebi olduğu düşünülmektedir.

Glokomun Tedavisi nasıl yapılır?
  • İlaçla tedavi
  • Lazer tedavi uygulaması
  • Cerrahi tedavi ile yapılabilir.
İlaç Tedavisi: Göz tansiyonu tedavi edilirken, basamaklı bir yol izlenir. Hastalık teşhisi yapıldıktan sonra elde bulunan pek çok ilaç seçeneğinden hastalığın türüne en uygun olanı hangisi ise ondan başlanır ve bu arada hasta takibe alınır. Gerekli aralıklar ile göz tansiyonu, görme alan ölçümü yapılır. Gerekirse başka ilaçlar ilave edilir. Bunlara karşın yine de göz tansiyonu düşmez de görme alanı bulgularında ilerleme olursa ameliyat kararı verilir. Glokom ameliyatı lazer ya da klasik cerrahi yöntem ile yapılır.

Lazer tedavisi: Glokom tedavisi için, ilaç tedavisinde yeterli cevap alınamaması durumunda hastalığa lazer işlemi, ameliyattan önce uygulanan bir tedavi türüdür. Uygulamasında gecikme olmaması durumunda bu yöntem başarılı sonuçlar verir.

Cerrahi Tedavi: glokom tedavisinde cerrahi yöntemde, gözün beyaz bölümünde bir delik açılır. Dışarıdan görünmeyen küçük olan bu delikten, gözün içerisindeki fazla sıvı tahliye edilir. Göz içindeki basınç düşürülmeye çalışılır.

Ameliyatın başarı şansı %80-90 arasında değişir. Basamak tedavisi uygulaması, doğumsal göz tansiyonu yüksekliği için uygun değildir. Göz tansiyonu bebeklerde görüldüğü zaman, bu hastalığın tedavisi, gözde sıvı çıkış kanalları gelişmediğinden, bunun tek yolu ameliyat olur ve bu ameliyatta başarı şansı yetişkinler kadar ne yazık ki yüksek olmaz.

Unutulmamalıdır ki glokom tedavisi için hastanın rolü çok büyük önem taşır. Glokom kronik bir hastalık olduğu için tedavi bir ömür boyunca sürer ve kararlılık gerekir. Burada tedavideki amaç, hastalığın yakalandığı aşamada durdurulması ve daha fazla hasar oluşumunu engellemektir. Teşhis edilerek tedavi edilmeyen glokom, kalıcı körlük ile sonuçlanır.

Şunu unutmayın ki glokom hastalığı her insanda meydana gelebilir. Glokoma bağlı hastalıkta görme kaybına engel olmanın tek çaresi erken tanıdır. Görme alanında glokoma bağlı belli bir hasar oluşmadıkça hasta gözdeki bu kayıpların farkına varamaz. Bu nedenle düzenli aralıklar ile dikkatli bir göz muayenesi ve görme sinirinin özel testlerle incelenmesi görme alanı gibi ileri incelemelerin yapılması çok önemlidir.

Glokom Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni