Karpal Tünel Sendromu Tedavisi
22 Haziran 2024

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal tünel sendromu, median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içerisinde sıkışması sonucu oluşan bir hastalıktır. Karpal tünel, bilek düzeyinde bulunur ve üst bölümünde kalın bir bant yapısıyla örtülüdür. Bu kanalın içerisinde parmaklarımızın hareketini sağlayan tendonlar ile median sinir bulunur. Median sinir, baş, işaret, orta ve yüzük parmaklarının hissetmesini ve parmakların bazı hareketleri yapmasını sağlar. Kanalı daraltan sebepler, median sinirin kanal içerisinde stres altında kalmasıyla sinirin görevinde bozulmalara yol açarak karpal tünel sendromuna neden olur.

Karpal Tünel Sendromu Teşhis ve Tedavisi

Bu sağlık sorununun teşhisi, nörolojik uzmanlar tarafından fiziksel muayene ile yapılmaktadır. EMG ve KTS teknolojileri kullanılarak, sağlık sorununun şiddeti ve oluşma sebebi tespit edilmektedir. Ultrason ve röntgen çekimleri kullanılarak da tanı konulabilir ve sağlık sorununun şiddetine göre ilaç tedavisi veya fizyoterapi uygulanabilir. B6 ve diüretik tedavisi uzmanlarca uygun görülen ilaçlar ile hastanın iyileşmesi sağlanabilir. Ağır vakalarda ve tedaviye cevap vermeyen durumlarda cerrahi müdahale yapılmakta ve hasta uzun süre gözlem altında tutulmaktadır. Bu sendrom ciddiye alınmadığı takdirde baş parmakta yer alan kaslar eriyebilir ve daha kötü sonuçlara yol açabilir. Kişi parmaklarının işlevini tamamen kaybedebilir. Tedaviye doktor kontrolünde ve erken başlanmalıdır. Öncelikle şeker hastalığı veya artrit gibi altta yatan sebepler varsa tedavi edilmelidir. Fizyolojik aktiviteler rahatsızlıkları artırdığı için hafif vakalarda etkilenen el en az iki hafta süre ile dinlendirilmelidir; gerekirse el-bilek atelleri kullanılmalıdır.

Karpal Tünel Sendromu Tedavi Yöntemleri

Karpal tünel sendromu tedavisinde ağrı kesici ilaçlar ile ağrılar azaltılabilir. Kortizon oral olarak alınarak veya bileğe enjekte edilerek şişme azaltılabilir ve hastanın şikayetleri hafifletilebilir. B6 ve diüretik tedavisi ile bazı hastalarda iyi sonuçlar alınmıştır. Fizyoterapist gözetiminde yapılan germe ve çekme egzersizleri ve bununla birlikte ultrason tedavisi faydalı olabilmektedir. Tamamlayıcı tıp yöntemlerinin etkisi kesinlikle kanıtlanmamıştır. 6 aydan fazla devam eden ve herhangi bir tedaviye cevap vermeyen durumlarda cerrahi müdahaleye başvurmak gereklidir. Lokal anestezi ile bilek etrafındaki bağ dokusu gevşetilerek karpal tünel genişletilir ve böylece median sinir üzerindeki baskı azaltılır. Operasyon açık veya endoskopik olarak iki şekilde uygulanabilir. Operasyon sonrasında özellikle ağrı gibi şikayetler kısa zamanda düzelir, ancak tam iyileşme aylar sürebilir.

Karpal Tünel Hastalığının İki Türde Tedavi Yolu

Konservatif Tedavi: İleri duyusal ve hiçbir motor bozukluğu olmayan hastalarda bileği nötral şekilde tutan ama parmakların serbestleşmesine olanak veren gece istirahat bileklikleri çok faydalı olduğu görülmektedir. Karpal tüneline hidrokortizon enjeksiyon edilmesinden sonra uzun süre şikayetler ortadan kalkabilir. Oral düşük doz kortizon tedavisinin iyi sonuçlar verdiği bildirilmiş olsa da bu tedavinin uzun vadeli sonuçları hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Cerrahi Tedavi: İlaç tedavisi ile şikayetleri son bulmayan hastalara vakit kaybetmeden, yani sinir hasarı daha fazla ilerlemeden cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Cerrahi olarak sinir üzerindeki bası ortadan kalktığında sinir üzerindeki hasar daha fazla ilerlemeden duracaktır. Karpal tünel sendromu tedavisi için yapılan cerrahi müdahale, hastanın yatmasını gerektirmemektedir. Ayakta gelen hastaya lokal anestezi uygulanır ve ilgili bölge uyuşturularak işlem yapılır ve aynı gün taburcu edilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kramp Tedavisi Kramp Nasıl Tedavi Edilir?

Kramp Tedavisi Kramp Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus Tedavisi Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus Tedavisi Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Güneş Lekesi Tedavisi Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş Lekesi Tedavisi Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Güncel

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Uçuk Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Uçuk Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri