Amip Tedavisi Amip Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Amip Tedavisi Amip Nasıl Tedavi Edilir?

Amip tedavisi; amip tek hücreli mikropların bağırsakta su birikimi içerisinde yaşayan mikroplardır. Bağırsakta olan iltahap, dışkı yolu ile yarı ishal olarak mikroplar dışarı atılır. Bulaşıcı olan amip, önlem alınmadığı süre içerisinde kötü sonuçlar ortaya çıkartabilir. Amip, yüksek ateş, kanlı yarı ishal, ateş ve vücutta susuzluk oluşturması en büyük belirtilerdendir. Karın ağrısının yoğun bir şekilde yaşandığı amip 3 - 6 gün arasında geçebilir. Karın ağrısı, gaz sıkışması, yüksek ateş ve kokulu gaz amipten dolayı oluşan parazitler mikro organizmalar çoğalması ile amipte oluşan karın ağrısına sebep olur.

Amip, tedavisinde en çok tavsiye edilen durum dinlenmektir. Gün içerisinde tüketilen bol su bağırsakları temizleyerek iltihabı dışarı atar. Alıp bulaşıcı bir hastalık olduğu için hijyen oldukça önemlidir. Kullanılan tuvaleti hemen yıkamak ve mümkünse hasta dışında tuvaleti kullanmamak gerekir. Amip hastalığı da en çok kullanılan doğal yöntem, tuzlu çorba ve haşlanmış patates yemek amip hastalığının geçmesini sağlayacaktır. Amip tedavisinde kullanılan ilaçlar başında, metronidazol en çok doktorlar tarafından tercih edilen ilaç olarak kullanılır.

Amip hastalığı kimlerde görülür

Amip hastalığı her yaşta ve her kişide görülür. Kalabalık ailelerde, içilen kulorlu sulardan, göç durumu ve yıkanmadan tüjetilen bedinlerden dolayı olyşabilir. Amip hastalığına yakalanmamak için hijyen son derece önemlidir. Yiyecekler, sebze ve meyveler su içerisinde iyice yıkanıp tüketilmesi gerekir. Tüketilen yeşillik, sebzeler ve meyveler sirkeli şu içerisinde 15 dakika bekletilip tüketilmelidir. Amip tedavisinde içilen su son derece önemlidir. Tüketilen su klorlu olmaması gerekir bu yüzden su kaynatılıp dinlendirilmiş olması gerekir. Amip tedavisinde kullanılan antibiyotik ilaçlar sayesinde hasta kısa sürede toparlanır. Kısa sürede kilo kaybına sebep olur. Amip tedavisinde doktorların önerdiği ilaçlar arasında yer alan, lodoquinol en çok etkili olan ilaçlar arasında yer alır. Emip tedavisinin en etkili yöntemleri dinlenmektir.

Amip bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Amip tedavisinde bitkisel çözümler ilaç kadar etkili olur. Antibiyotik özelliği olarak güçlü olan sarımsak ve soğan tüketimi bagırsaktaki enfeksiyon ve iltihabı kurularak amip hastalığının geçmesini sağlar. Kırmızı mercimek çorbası, en etkili amip düşmanıdır. İçilen bu çorba vücut direncini arttırarak hastaya rahatlık ve ferahlık sağlar. Amip hastalığı için bol bol bitki çayı tüketimi yapılması gerekir. Kuş burnu, yeşil çay, nane limon çayı, civan perçemi ve ada çayı tüketimi amip için etkili bitki çaylarıdır.

Amip Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Hipertiroidizm için Atom Tedavisi

Hipertiroidizm için Atom Tedavisi

Güncel

Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?