Sülük Tedavisi Sülük Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sülük Tedavisi Sülük Nasıl Tedavi Edilir?

Sülük tedavisi; Tıp alanında kullanılan sülükler sanıldığının aksine kan emmesi ile tedavi etmez tam tersine emme işlemi esnasında salgıladıkları sıvı tedavi eder. Sülükler de bulunan bu salgının içerisinde başlıca olarak Calin ve Hirudin maddeleri bulunur. Bu içeriğinde olan maddeler kanın içeriğinde olabilecek birçok olumsuz olgunun ortadan kaldırılmasına yarar. Bunlar
 • Kanın pıhtılaşmasını engelleyici,
 • Ağrı kesici,
 • Kas gevşetici,
 • Oluşmuş pıhtıyı eritici
 • Tansiyon dengeleyici,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici,
 • Mikrop öldürücü,
 • Stres giderici olarak vücut için kullanılır.
Sülük tedavisi, toplardamar ve atardamar tıkanıklıkları başta gelmek üzere birçok dolaşım hastalığına kalp ve damar tıkanıklığına, iltihaplı iltihapsız eklem romatizmalarına varise, epilepsi çeşitlerine, kolesterole, yumuşak doku romatizmalarına, felç, kısmı felç, yüksek tansiyon, sedef, egzama, cilt hastalıkları, hemoroid göz tansiyonuna bağlı körlüğe çıban, işitme sorunlarına karşı uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ayrıca sinüzit, migren ve diğer baş ağrısı sorunları, astım ve bronşiyal hastalık, tiroide bağlı şişmanlık, iktidarsızlık, kangren, iyileşmeyen ameliyat izleri veya yaraları, cinsel gücü arttırıcı, kısırlık ve üreme organı rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Ayrıca sülük tedavisi tüm dünyada kopuk organlardaki kangren tedavilerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Son olarak sülük tedavisi sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle koruyucu olarak tıp alanında kullanılmaktadır. Yıl içerisinde belli aralıklar ile vücudun belirli bölgelerine yapılan sülük tedavisi ile o yıl içerisinde enfeksiyonlardan korunmak mümkün olur ve hatta birçok hastalığa yakalanma riskini de en aza indirmektedir.

Sülük tedavisinde hasta ve yara şekilleri ne durumda olursa olsun tıbbi sülükler doğal iç güdüleri sayesinde içlerinde barındırdıkları enzimleri salgıları aracılığı ile gereken yere ve vakıaya bırakarak etkili tedavi sonuçları elde eder.

Sülük tedavisinin uygulaması

Sülük tedavi uygulama yöntemine Hirudoterapi denir. Bu yöntem ile sülüğün nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak, bazı takip edilmesi gereken prosedürler vardır. Bu prosedürler doktor tarafından gözetim altındaki hastaya uygulanmalıdır. Doktorun sülük tedavisinin uygulanmasının öncesinde ve sonrasında olabilecekleri ile ilgili hastayı bilgilendirmesi çok önemlidir. Bu açıklayıcı anlatımlar sayesinde hasta gerektiği şekilde yaklaşım sergileyeceğinden sonuçlar her zaman en iyi derecede olur. Ülkemizde ise sülük tedavisi ile ilgili Uzman doktor bulmak neredeyse imkânsız gibidir. En azından sülük tedavisi hakkında bilgi ve donanıma sahip doktor bulmak neredeyse sıfırdır.

Sülük tedavisinde bilinmesi gerekenler

Öncelikli olarak sülük tedavisinde hastaya herhangi bir zararı olan durum söz konusu değildir. Ancak geçici olarak bazı gelişmeler meydana gelebilir. Bunlar
 • Tedavinin başlangıcında ağrı,
 • Kanama,
 • Sülüğün ısırdığı yerde kaşıntı ve kızarıklık,
 • Isırma sonrasında lef bezlerinde şişlik,
 • Deri enfeksiyonu,
 • Isırılan yerlerde kabuklanma,
 • Geçici şişlikler
 • İnce ve hafif şiddette sızı gibi semptomlar görülebilmektedir. Fakat bunların hepsi ilk beş dakikadan sonra kesilerek hasta bu etkileri hissetmez hale gelir.
Sülük tedavisi; bu tedavi yönteminde yapılacak hastanın temizlik ve hijyen kurallarına uyması çok önemlidir. Tedavinin aşamalarında uygulanacak bölgenin temiz ve kuru olması gerekir. Tedavinin uygulanacağı bölgede parfüm, jel veya losyon kullanılmamış olması da gerekir. Tedavinin uygulanacağı bölgenin tuzlu su ile temizlenmesi gerekir. Daha sonrasında ılık suyla da temizlenmesinin ardından tedavinin uygulanacağı bölgenin ılık bir derecede olması gerekir.

Sülük tedavisinde uygulanan metotlar

Öncelikli olarak şırınganın ucunun kesilerek depo kısmına çekilmesi gerekir. Daha sonra hangi bölge için kullanılacak ise tekrar şırınganın ucundan itilerek istenen bölgeye yerleştirilmesi sağlanır. Bu işlemden sonra kullanılan şırınga yeniden kullanılmaz ve de atılır. Bu sayede belirlenen bölgeye yerleştirilen sülük işlemi yapabilmesi ve başıboş dolaşmasını engelleyebilmek için etrafına sargı bezi uygulanarak alan daraltması yapılır. Daha sonrasında sülüğün başı tedavinin uygulanacağı bölgeye yönlendirilmesi için arada tahta kaşık kullanılır. Yerleştirilmesinin ardından hemen yapışmayacaktır. Daha sonrasında sülük iyice şişinceye kadar olduğu yerden oynatılmamalıdır. Sülük gereken şişliğe ulaştığında yani karnını doyurduğunda kendi kendine yapıştığı yerden ayrılır. Bu arada bu süre ortalama 45 dakika kadardır.

Sülük tedavisindeki son nokta olan işlemin bitmesi ile sülüğün ısırdığı noktanın her defasında dezenfekte edilmesi gerekir. Böylelikle yapılan pansuman ile olası enfeksiyonların önüne geçilmiş olunur.

Sülük Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gonore Tedavisi Gonore Nasıl Tedavi Edilir?

Gonore Tedavisi Gonore Nasıl Tedavi Edilir?

3 Derece Yanık Tedavisi 3 Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

3 Derece Yanık Tedavisi 3 Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

H Pylori Tedavisi H Pylori Nasıl Tedavi Edilir?

H Pylori Tedavisi H Pylori Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?