Güneş Lekesi Tedavisi Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Güneş Lekesi Tedavisi Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş lekesi tedavisi, Güneş lekeleri birçok insanda belli bir yaştan sonra belirginleşen problemler arasında yer almaktadır. Güneş lekeleri çeşitli peelinglerle, maskelerle, lazer tedavileri ve kremlerle tedavi edilen lekelerdir. Güneş lekesi tedavisinde çeşitli yöntemlerle lekelerin giderilmesi amaçlanmaktadır. Güneş lekesinin cilt üzerindeki yeri ve lekenin derinliği tedavi sürecinin nasıl gelişeceğini belirlemektedir.

Güneş lekesi tedavisi için tercih edilen yöntemler
  • Güneş lekesi tedavisinde maske kullanımı: Güneş lekesi tedavisini en doğal yöntemleri seçerek güneş lekelerini hafifletmek isteyenlerin tercihidir. Genellikle doğal ürünler kullanılarak yapılan bu maskeler cildi besler, cildin renginde açılma oluşmasına fayda sağlar ve güneş nedeni ile oluşan kahverengi lekelerin açılmasında destekleyici yöntem olarak uygulanmaktadır. Genelde evde hazırlanabilen bu maskeler doğal içeriklerle hazırlanıyorsa yan etki teşkil etmez ve çoğu zaman cilde zarar vermez.
  • Güneş lekesi tedavisinde peeling kullanımı: Güneş lekesi tedavisinde kimyasal peelingler cildi soyarak etkili bir sonuç elde edilmesine fayda sağlamaktadır. Son yıllarda oldukça tutulan bir yöntem olan kimyasal peelinglerin içine leke giderici maddeler katılarak birkaç çeşit asit eşliğinde yeni ve daha etkili peelingler geliştirilmiştir. Derin kimyasal peelingler kılcal damarı bol olan kızarık ciltlerde ve çok esmer olan ciltlerde kullanımı uygun olmayan bir tedavi yöntemidir. Teni açık renkte olan ve hassas olmayan ciltlerde problemli ciltlerde çok yüksek asit solüsyonları uygulamadan hafif asitlerle peeling uygulanabilir.
  • Güneş lekesi tedavisinde krem kullanımı: Güneş lekesi tedavisinde kullanılan kremlerin çoğu renk hücresinde renk maddesi yapımını engelleyerek ciltte etkili bir sonuç vermektedir. Krem ciltte düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde lekelerde açılma yaşanmaktadır. Bu kremler renk hücresinin çalışmasını geçici olarak engeller. Krem kullanımı kesildiğinde renk hücreleri tekrar hızla çalışmaya devam eder. Bu durumdan ötürü leke çoğu zaman cilde geri döner. Günümüzde güneş lekesi tedavisinde renk açıcı kremler renk maddesinin yapımını durdurmak yerine, hücrelerin stresini azaltan antioksidan karakterli kremlerdir.
  • Güneş lekesi tedavisinde lazer kullanımı: Lazerle güneş lekelerinin giderilmesi uzun süren ve uzmanlık gerektiren bir tedavi seçeneğidir. Özellikle koyu renkli kişilerde leke tedavilerinde çok dikkatli olmak gereklidir. Koyu ten sahibi olan kişilerde reaksiyonel lekelenme ihtimali yüksektir. Kişide kullanılacak olan lazer seçimi doğru olarak uzmanlar tarafından belirlenmeli ve cildi tahriş etmekten kaçınılmalıdır. Kılcal damarlı ve kızarık ciltlerde de dikkatli ve tecrübeli olmak gereklidir. Özellikle hassas ciltlerde lazer tedavisinin tecrübeli eller tarafından yapılması şarttır. Ciltlerde açık tene sahip olsalar da yine de reaksiyonel lekelenme olabilir.

Güneş Lekesi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte Grip Tedavisi

Gebelikte Grip Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Ekt Tedavisi Ekt Nasıl Tedavi Edilir?

Ekt Tedavisi Ekt Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Miyom Tedavisi Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Tedavisi Miyom Nasıl Tedavi Edilir?