Psikolojik Tedavi Psikolojik Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Psikolojik Tedavi Psikolojik Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik Tedavi; Bir bireye sağlıklı diyebilmek için ruhen ve bedenen kendini iyi hissetmesi gerekmektedir. İnsanın ruh sağlığı en az beden sağlığı kadar önemlidir. Çoğu zaman psikolojik hastalıklara fiziksel hastalıklar kadar önem verilmemektedir. Ruh sağlığı bozulan bir insan mutlaka psikolojik tedavi görmesi gerekmektedir. Bu tür hastalıklar en başta önemsiz gibi görünse de psikolojik tedavi görmeyen hastaların durumu günden güne kötüleşir ve sonucunda bundan tüm aile etkilenebilir. Psikolojik hastalıklar her yaş gurubunda görülebilir, doğuştan ortaya çıkabilir veya korku, üzüntü gibi kişinin başından geçen kötü bir olay sonucu hastalık tetiklenebilir. Panik atak, şizofreni, depresyon, anksiyete bozukluğu, dikkat eksikliği en çok bilinen psikolojik hastalıkların başında gelmektedir.

Psikolojik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Ruh sağlığı bozulmuş insanların çoğunda davranış bozuklukları gözlenmektedir. Bu davranışları gün içinde değişiklik gösterir. Günün belli bir bölümünde çok iyi ve güler yüzlü görünürken anlamsız bir şekilde sinirlenme, memnuniyetsizlik, mutsuzluk gibi davranışlar görülebilir. Alakasız bir şekilde herkesin kendinden bahsettiğini ve birileri tarafından arandığını düşünmek gibi davranışlar içinde bulunabilirler. Tekrarlayan şüpheci olma hali ve başkalarının göremediği şeyleri gördüğünü iddia etmek gibi davranışlar da psikolojik hastalıkların belirtileri arasındadır. Bu tür belirtilerin görüldüğü insanların vakit kaybetmeden psikolojik tedavi görmeleri gerekmektedir. Bu tür hastalıkları zamanında tedavi edilmemesi durumunda tedavi süreci uzun ve zahmetli olacağı unutulmamalıdır.

Hastalığın Tanısı ve Psikolojik Tedavi Nasıl Yapılır?

Psikolojik hastalıkların tedavisinde tanı oldukça önemlidir. Hasta hekim tarafından detaylı olarak muayene edilir. Hastanın ellerinin titreyip titremediği ve gözlerinde büyüme olup olmadığı kontrol edilir. Hastalara normal insanlara anlamsız gelen resimler gösterilerek orada ne gördükleri sorulur. Okuma ve yazması var ise psikolojik testler çözdürülür, kişinin hangi hastalığa daha yakın olduğu tespit edilerek tanı koyulur. Hastalığın erken teşhis edilmesi hem tedavinin süresi hem de hastanın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hastalık erken teşhis edilmemesi durumunda, tedavinin şekli ve kullanılan ilaçların ağırlaşması tedavinin süresini uzatmaktadır. Durumu ağır olan hastalar öncelikle hastanede gözetim altına alınır ve hasta düzenli olarak ilaç tedavisi gördükten sonra evde tedavisine devam edilmek üzere taburcu edilir. Psikolojik tedavi gören hastalar ilaçlarını içmek istemeyebilir. Psikolojik tedavi gören hastanın ilaçlarını içip içmediğini mutlaka takip etmelisiniz. İlaçların içilmemesi veya eksik içilmesi durumunda tedavinin süresi uzayabileceği gibi ilaçların dozunun hekim tarafından tekrar ayarlanması gerekebilir.

Psikolojik Tedavi Yorumları

soru

Oğuş

17 Mayıs 2024 Cuma

Benim son zamanlarda yaşladığım ailesel sorunlardan dolayı psikolojik çok olumsuz bir şekidle etkilendi. Meydana gelen bu psikolojik rahatsızlğım nedeni ile tedavi olmak istiyorum. Her hastane bana bu şekilde psikolojik tedavi uygular mı?

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Oğuş,

Öncelikle yaşadığın zorluklar için üzüldüğümü belirtmek isterim. Psikolojik destek almak istemen çok önemli ve cesurca bir adım. Her hastane psikolojik tedavi hizmeti sunmayabilir, bu nedenle bir psikiyatri veya psikoloji bölümü olan hastaneleri tercih etmen faydalı olacaktır. Ayrıca, bazı özel merkezler ve klinikler de bu konuda oldukça uzmanlaşmış durumda. Bir uzmana başvurarak durumunu detaylıca anlatman ve uygun tedavi yöntemlerini öğrenmen en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Dikeni Tedavisi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Dikeni Tedavisi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

El Ayak Hastalığı Tedavisi

El Ayak Hastalığı Tedavisi

Şizofreni Tedavisi Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Şizofreni Tedavisi Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Güncel

Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi