Behçet Hastalığı Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığı tedavisi: Behçet hastalığı bir Türk doktoru Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhisi koyandır. Uluslararası literatürde de Behçet hastalığı olarak adlandırılan hastalıktır. Genel olarak cinsel bölgede ve ağızda tekrarlayan ülserler eklem, göz, damar ve sinir tutumuyla devam eder. Nedeni bilinmeyen nadir görülen bağırsak sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Çeşitli organları etkileyen Behçet hastalığı tedavi edilebilir. En çok 30-40 yaşlarında görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür.

Behçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmediği için bu hastalığı geçiren ya da yok eden tedavi yöntemi de söz konusu değildir. Fakat düzenli bir tedavi yöntemi ile hastalık bastırılabilir ve hastanın yakınmaları giderilerek hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Tedavide önemli olan hekim ve hasta arasındaki ilişki birliği iledir. Hastalığı hangi ilacın geçireceği ve tedavinin ne kadar süreceği hastanın organa ve vücut sistemlerine bağlıdır. Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için bazen birden fazla yöntem bir arada kullanılabilir. Behçet hastalığı tedavisi birden fazladır.

Topikal tedavi yöntem: Ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için üzerlerine kortikosteroid ve acı azaltıcı merhemler sürülebilir. Ağız yaraları için gargara verilir.

Ağızdan alınan ilaçlar: Hastalığın şiddetine göre kortikosteroidler azathioprine bağırsak sistemi baskılayan ilaçlar yazılabilir. Bu ilaçlar hastalıktan üzerinde etkili olmaz ise siklofosfamid ya da metotreksat gibi ilaçları da verilebilir. Tedavi sırasında ateşlenmeler görülebilir.

Behçet hastalığı tedavisinde yapılması gerekenler
 • Behçet hastalığı tedavisi yapılırken başlıca amaç ağır organ tutulumu olan hastalarda kalıcı olabilecek hasarları engellemektir. Bu nedenle hayatı ya da organları tehdit eden durumlarda kortizon yüksek dozda verilir. Siklofosfamid, siklosiporin, azathioprine gibi bağırsak sistemini baskılayan ilaçlar eklenebilir. Behçet hastalığı tedavisinde dermatoloji romatoloji uzmanları ve gerektiğinde nörolog gibi doktorlar ortak çalışırlar.
 • Behçet hastalığının bütün belirtilerinin aynı anda görülmesi gerekmeyebilir; fakat kesin bir şekilde teşhis konulabilmesi için ağzının yara olması gerekir
 • Bununla birlikte cinsel bölgelerdeki yaraları, deri problemleri, paterji testinin olumlu çıkması ve gözde belirtileri hastalığın kesin teşhis için gerekli olan durumlardır.
 • Behçet hastalığının kesin tanısı için herhangi bir laboratuvar incelemelerine gerek bulunmamaktadır. Klinik olarak bulunmuş bulgular yeterlidir. Bu bulguların yanında başka hastalıkların varlığını da ortaya çıkarılabilir.
Behçet hastalığı tedavisi nasıl yapılır?
 • Tedavi şekli klinik bulgulara göre yapılır. Bu yüzden bu hastalığın tedavisi iki kısımdır.
 • Birinci kısım lokal, ikinci kısım ise sistemik Tedavidir.
 • Ağız, genital bölge ve Derideki belirtileri lokal kullanılır. Organ tutulmaların da ise sistemik tedavi yöntemi kullanılır.
 • İlaç tedavisinde amaç iltihabın ilerlemesini durdurmak ve yaraların iyileşmesini sağlamaktır.
 • Behçet hastalığı ile çıkan farklı tür hastalıkların tedavisini de bu süreçte yapılması şarttır.
 • Gözdeki iltihapları düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Damar sinir sistemi ve sindirim sistemi tutulmaları içinde kontrollerin düzenli olarak hekimlere yaptırılmalıdır.
 • Cerrahi müdahale yapılmasında damarlardaki anevrizmaların gelişmesi gerekir.
Behçet hastalığında tedaviler yeterli olmazsa vücutta neler meydana gelir?

Behçet hastalığında tedaviler yeterli olmazsa hastada birçok soruna sebep olur. Bu sorunların başında göz bozuklukları gelir. 1-2 sene gibi kısa bir süre içerisinde gözdeki iltihap gözde körlük oluşturur. Bu körlük nörolojik sorunlarda tedaviye yanıt vermezse ortaya çıkar. Damar iltihapları da oluşabilir.

Behçet hastalığı tedavisinin kesin bir yöntemi yoktur. Bu hastalığa yakalananlar düzgün ilaç kullanmaları gerekir.

Behçet Hastalığı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dolama Tedavisi Dolama Nasıl Tedavi Edilir?

Dolama Tedavisi Dolama Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi

El Mantarı Tedavisi El Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

El Mantarı Tedavisi El Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Mayasıl Tedavisi Mayasıl Nasıl Tedavi Edilir?

Mayasıl Tedavisi Mayasıl Nasıl Tedavi Edilir?