Klomen Tedavisi Klomen Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Klomen Tedavisi Klomen Nasıl Tedavi Edilir?

Klomen Tedavisi, Klomen kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçla yumurtlama tedavisidir. Klomen tedavisi; açıklanamayan kısırlık, ovulasyon (Yumurtlama) bozukluğu ve polikistik over sendromu rahatsızlığı olan hastalar üzerinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yaklaşık 50 yıldır uygulanmakta olan bu tedavi türünde, tedavide kullanılan ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmazsa çok ciddi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Kısırlık problemi olan veya normal yollarda gebe kalamayan hastalarda, gebelik için başvurulan tedavi yöntemlerinden birisi de yumurta çatlatma tedavisidir. Bu tedavi yönteminde çatlatma iğneleriyle, büyüyen yumurtanın çatlaması yani yumurtlamanın gerçekleşmesi sağlanır. Böylelikle kadında yumurtlama dönemi başlar. Bu dönemde yumurta ve spermlerin döllenme olasılığı oldukça yüksektir yani hamileliğin gerçekleşebilmesi için en elverişli dönemdir. Bu tedavi yöntemi için piyasada bulunan ilaçlardan biri olan Klomen kullanımı ile yumurtaların çatlaması sağlanır. Klomen kullanımı ile yumurtaların çatlaması ile gebe kalma olasılığının arttırıldığı bu dönemde hastalara cinsel ilişki önerilmektedir. Klomen tedavisi 6 ay düzenli olarak uygulanır ve tedavi sonucunda kadınların yumurtlama dönemi %80 oranında düzene girer. Tedavi uygulanan kadınlarda %40-50 oranında gebelik görülür ve klomen tedavisi uygulanan kadınlarda ikiz gebelik oranı daha yüksektir.

Klomen İlacı Nasıl Kullanılır?

Klomen ilacını ilk kez kullanacak kadınların beş gün boyunca düzenli olarak 50 miligramlık tabletler halinde ilacı kullanması gerekir. İlacın kullanıldığı tedavi sürecinde regl kanaması başlarsa tedaviye bir süre ara verilir ve regl kanaması bittikten 5-6 gün sonra tedaviye tekrar başlanır. Adet düzensizliği olan kadınlarda tedavi sürecinde âdet kanaması yaşanması olasılığı diğer hastalara göre daha yüksektir.

Tedaviye başlanılması ile beş gün içerisinde yumurta çatlaması gerçekleşirse ilacın dozunun arttırmaya gerek yoktur ancak tedaviye başlamasından itibaren beş gün geçmesine rağmen yumurta çatlaması meydana gelmezse ilacın dozu arttırılır. Tedavi süresince yanıt alınana kadar ilacın dozunun arttırılabileceği en yüksek miktar 250 miligramdır. Klomen tedavisine yumurta çatlaması meydana gelene kadar devam edilir.

Klomen kullanımına adetin üçüncü gününden itibaren başlanır ve günde 50 miligramlık ilaç dozları ile başlayan tedavi tedavinin ilerleyen sürecinde ihtiyaca göre ilaç dozu artırılarak devam edilir. İlaç kullanımından 5 gün sonra ultrason yardımı ile yumurta büyüklüğü kontrol edilir ve yumurta çatlaması için iğne vurulur, daha sonrasında cinsel ilişki önerilir. Klomen tedavisi ile hamile kalan kadınlar ile normal yolla hamile kalan kadınlar aynı hamilelik belirtilerini gösterir.

Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klomen tedavisi boyunca ve tedaviden bir süre sonrasına kadar görme ile ilgili birtakım sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden tedavi gören hastaların araç kullanımı, makine kullanımı, elektrikli alet kullanımında dikkatli davranması gerekir. Hastada görme sorunun uzun süre devam etmesi halinde hastanın mutlaka doktoruna başvurması gerekmektedir. Klomen ilacı ölümcül olabilecek yan etkilere sahip olabilmektedir bu sebeple tedavi sürecinde veya tedavi sürecinden sonrasında, yan etkiler ortaya çıkan hastaların mutlaka doktoruna başvurması gerekir.

Klomen Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni