Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4becc63 ) [baslik] => Dişte Kanal Tedavisi [metin] => Dişte kanal tedavisi, dişte oluşan çürük zamanla dişin içindeki damar ve sinirlerden oluşan canlı dokuya yaklaştığında çürüğe neden olan bakterilerin oluşturduğu asitler bu dokuyu yani pulpayı etkiler ve tedavi edilmezse pulpayı öldürebilir. Pulpanın iyileşemeyecek durumda zarar görmesi halinde uygulanan tedavi yöntemine kanal tedavisi diyoruz. Diş kanal tedavisi pulpanın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Önceki senelerde hastalanmış yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında tek çözüm dişi çekmekti ama günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkün hale gelmiştir.

Diş kanal tedavisinin aşamaları nelerdir?
Diş kanal tedavisi süresince dikkat edilmesi gereken hususlar
[hit] => 0 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => diste-kanal-tedavisi.html [sira] => 331 [aktif] => 1 [anasayfa] => [site] => tedaviler.gen.tr [title] => Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? [incli] => 1 [includem] => [desp] => [dem] => [google] => 1300 [ozgun] => 1 [ozguntarih] => Array ( [$date] => Array ( [$numberLong] => 1476800500000 ) ) [bugun] => 1 [dun] => 1 [reskont] => 1 [res] => 1 [resim] => images/Diste-Kanal-Tedavisi-39.jpg [ozgunyazan] => Fatih tanış [midiresim] => images/midi/Diste-Kanal-Tedavisi-39.jpg [goo] => 0 [yan] => 0 [kisametin] => Dişte kanal tedavisi, dişte oluşan çürük zamanla dişin içindeki damar ve sinirlerden oluşan canlı dokuya yaklaştığında çürüğe neden olan bakterilerin oluşturduğu asitler bu dokuyu yani pulpayı etkiler ve tedavi edilmezse pulpayı ö [miniresim] => images/midi/Diste-Kanal-Tedavisi-39.jpg [kategori] => [s] => 1 [m] => 1 [a] => 0 [sahip] => 1 [random] => 1665136 [baslamatarih] => [hata] => [pin] => 1 [hemencikma] => [sure] => [gplus] => 0 [consol] => 0 [siralama] => 0 [siralama20] => 100 [consol120] => 1 [consolhit] => 0 [consol12020] => 1 [ssl] => 1 [htmlhata] => 0 [resimhata] => [yorumsay] => 0 [kelimesay] => 414 [yorumcevapsay] => 0 [getir] => [wiki] => 0 [consoltopla] => 0 [dil] => tr [anakategori] => [anakategoribaslik] => [anakategoriseo] => [guncellemetarihi] => [siteadi] => [consolislem] => 1 [htmlislem] => 1 [dilbilgisi] => 0 [taghata] => 0 [oncelikhit] => 187436 [kelimeal] => 0 [html] => 0 [yorumaktarim] => 1 ) ) Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişte kanal tedavisi, dişte oluşan çürük zamanla dişin içindeki damar ve sinirlerden oluşan canlı dokuya yaklaştığında çürüğe neden olan bakterilerin oluşturduğu asitler bu dokuyu yani pulpayı etkiler ve tedavi edilmezse pulpayı öldürebilir. Pulpanın iyileşemeyecek durumda zarar görmesi halinde uygulanan tedavi yöntemine kanal tedavisi diyoruz. Diş kanal tedavisi pulpanın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Önceki senelerde hastalanmış yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında tek çözüm dişi çekmekti ama günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkün hale gelmiştir.


Diş kanal tedavisinin aşamaları nelerdir?

 • Öncelikle acısız ve ağrısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
 • Bazı olaylarda bu seanslara hiç gerek duymadan tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde bitirmek mümkündür.
 • Daha sonra diş çürüğü temizllenir, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı kısım ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.
 • Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici olacak diş dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılmaktadır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi bittikten hemen sonra diş kanal içerisine özel bir diş dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur ve porselen dolgu, kuron kısmı dolgu ya da kuron kaplama yapılarak tekrar kırılmaması ve çürümemesi için tamir edilir.

Diş kanal tedavisi süresince dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Tedavi anında uygulanan lokal anestezi nedeniyle oluşan uyuşukluk sebebiyle farkında olmadan dudak, dil veya iç yanak gibi bölgeler ısırılabilir. Bu sebeple anestezi etkisindeyken bir şeyler yemek ya da aşırı soğuk-sıcak içecekler içmek doğru değildir.
 • Diş kanal tedavisi seansları arasında dişte geçici dolgu bulunmasından dişimizi sert gıdalar yemek için kullanmak doğru değildir. Dişin üzerine daimî tamirat yapılana kadar kırılgan olduğu unutulmamalıyız. Hatta tedavi yapılan dişin üzerine dışarıdan kuvvet gelmemesine de dikkat etmeliyiz.
 • Tedavi anında yapılan geçici dolgular sertleştiklerinde bile kolay aşınabilir, kırılabilir maddelerdir. Bu maddeler kırılırken etrafındaki diş dokusu çok incelme göstermişse dişi de kırabildiğinden tedavi süresi boyunca çenenin diğer kısmının kullanılması daha doğru olmaktadır.
 • Geçici diş dolgu yapıldığında ağrısı geçen birçok hasta tedaviyi yarım bırakıyor. Ağrının geçmiş olması tedavinin bittiği anlamına gelmez. Bu ihmal tedavisi yarım kalmış bir dişin birkaç ay sonra çekilmesine neden olabilir. Bu nedenle tedavi süresinin aksatılmadan tamamlanması gerekmektedir. Kanal tedavisinin süresi dişteki sorunun büyüklüğüne, küçüklüğüne göre değişir. Bazen tek seansta tamamlanabileceği gibi bazen birden çok seans gerekebilir. Tedavinin tamamlanma aşaması dişteki enfeksiyonun iyileştirilmesidir. Tedavi, dokulardaki iyileşme tamamlanana kadar devam etmektedir. Bu süreç ortalama 2 ile 3 seans arasındadır.
 • Diş kanal tedavisi gören dişler canlılığını yitirdiği için diğer dişlere oranla daha kırılgandırlar. Bu nedenle tedavi süreci tamamlandıktan sonra hekiminizin size uygun olarak belirleyeceği porselen kron, porselen dolgu gibi bir uygulamayla kanal tedavisinin restore edilmesi dişinizi uzun yıllar kullanabilmeniz için önemlidir.

Dişte Kanal Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meme Kanseri Tedavisi Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Meme Kanseri Tedavisi Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Güncel

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Penis eğriliği tedavisi; Peyronie hastalığı nedeniyle lifli plak ya da şişkinlik oluşumunun görülmesi, penis eğriliğinin başlıca nedenlerinden biridir. Meydana gelen [...]

Hacamat Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Tedavisi; bir diğer ismi Hicamat olarak da geçen Hacamat Tedavisi, iki omuzun arasından, sırt ve başın arka tarafından ya da vücudun herhangi başka bir yerinden te[...]

Anksiyete Tedavisi Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete Tedavisi Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete tedavisi, Anksiyete bozuklukları psikiyatri alanında görülen bir grup rahatsızlıktır. Bu bozuklukların genel özellikleri her ne kadar birbirine benzese de belirt[...]

Akut Sinüzit Tedavisi Akut Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Akut Sinüzit Tedavisi Akut Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Akut sinüzit tedavisi: Alın ve yanaklarda bulunan sinüslerin normalde içleri havayla doludur ve bir kanalla burun boşluğuna açılırlar. Sinüsler, dışarıdan alınan hava[...]

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi, Bilekte burkulma insanların hayatında mutlaka bir defa başına gelen şeydir. Hastanede acil ortopedi bölümüne en sık başvurular ayak bur[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6