Orta Kulak İltihabı Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Tedavisi, Orta kulak iltihabı tedavisi ve tedavi süresi, hastalığın ortaya çıktığı zamanki derecesine göre değişmektedir. Geniz kısmımızda, genzi, burnu ve kulağı birbirine bağlayan adına da östaki borusu denilen bir organımız vardır, bu borunun bulunduğu yere de orta kulak denir. Orta kulak iltihabı, genellikle gribal enfeksiyon, nezle, faranjit, sinüzit ya da üst solunum yolları rahatsızlıklarında oluşan iltihabın, östaki borusu yoluyla orta kulağa ulaşmasından dolayı gerçekleşir. Östaki borusu hem şekli ve yapısı nedeni ile hem de küçük yaşlardaki çocuklarda tam gelişmediği için, orta kulak iltihabı okul öncesi çocuklarda daha sık görülmektedir. Orta kulak iltihabı belirtileri ise çok şiddetli kulak ağrısıdır, bu kulak ağrısı şiddetine göre kişiyi uykudan bile uyandırabilir. Orta kulak iltihabı tedavisinde, ilk olarak doktora gitmeden, yani ilaç kullanmadan önce evde de rahatlıkla yapabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri vardır. Elbette ağrınız 4-5 günü geçmemiş ise evde tedavi edebilirsiniz, eğer bu süreyi geçmiş ise mutlaka önceliğiniz doktora gitmek olmalıdır. Çünkü, orta kulak iltihabı kesinlikle göz ardı edilebilecek bir rahatsızlık değildir, eğer zamanında tedavi edilmezse kronikleşmiş bir rahatsızlığa dönüşebilir.

Orta Kulak iltihabı Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağını, bir çay bardağına koyup sıcak su dolu bir kâsenin içine oturtun, elinizi yakmayacak şekilde ılıyıncaya kadar bekleyip bir pamuk yardımı ile ağrı olan kulağınıza sabah akşam 2-3 damla olacak şekilde damlatın, zamanla ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz.
  • Bir havluyu elinizin dayanabileceği kadar sıcak suyla yıkayıp, iyice sıkıp ağı olan kulağınızın üzerine koyabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise kuru bir havluyu ısıtarak ağrı olan kulağınızın üzerinde tutabilirsiniz.
  • Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı, iyice ezip suyundan birkaç damla ağrı olan kulağınıza damlatabilirsiniz.
  • Yine doğal bir ilaç sayılabilen soğanın da aynı şekilde suyunu çıkartıp, sabah akşam 2-3 damla ağrı olan kulağınıza damlatabilirsiniz. Soğanın suyu biraz ılık olursa daha çabuk etkisini görürsünüz.
  • Evde kendiniz sabah akşam 2-3 damla damlatmak üzere, eşit miktarda olmak şartı ile çay ağacı yağı, papatya yağı ve lavanta yağı karışımı yapıp kullanabilirsiniz.
Orta Kulak İltihabı İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı ilaç tedavisinde ise öncelikle orta kulak iltihabına neden olan üst solunum yolları tedavisine başlanır, bu da genellikle antibiyotiklerle gerçekleşir, bunun yanı sıra da iltihabın ve neden olduğu rahatsızlığın derecesine göre çeşitli damlalar, merhemler ve ağrı kesiciler verilir. Eğer bu kadar ilaca rağmen orta kulak iltihabında bir değişiklik yoksa, çocuğun iç kulak zarına küçük bir kesik atılarak iltihabın boşaltılması sağlanır. Bu gerçekleştirilen küçük operasyonun kesinlikle hiçbir hasar kalıcılığı yoktur.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi

Diş Teli Tedavisi Diş Teli Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Teli Tedavisi Diş Teli Nasıl Tedavi Edilir?

Esrar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Esrar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi