Bacaklarda Varis Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacaklarda Varis Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bacaklarda varis tedavisi, toplardamarlardaki yapısal bozukluk ve genişlemeler sonucunda oluşan deformasyonlar varislere neden olur. En fazla varis sorunu vücudun yükünü taşıyan sorumlulukları fazla olan bacaklarda ortaya çıkar. Bacaklardaki varislerin nedeni toplardamar yetmezliğinin olmasıdır. Toplardamarlardaki kapakçıklar bacaklardaki kirli kanın akciğerlere gitmesini sağlamak yerine, kanı bacaklardaki toplardamarlarda biriktirmeye başlar. Bacaklarda varis oluşması toplardamarlardaki sağlıksız çalışmaya işaret eder. Bacaklardaki varislerin genel sebebi vena safena magna denilen ana yüzeysel toplardamar yetersizliği yüzünden kanın geri kaçmasıdır. Bacaklarda varis tedavisi için, öncelikle ayrıntılı doppler ultrasonografi yardımıyla inceleme yapılması ve var olan sorunların tespit edilmesi gerekir. Bu tetkikler radyoloji doktoru tarafından yapılmalıdır. Bunlarla yüzeysel damarlara kaçaklar, ana damarlara geri kaçış ile bu sorunların dereceleri tespit edilir.

Bacaklarda varis tedavisi nasıl yapılır?

Bu tedavide koruyucu ve düzeltici yöntemlerden faydalanılır. Koruyucu tedavi yöntemlerinde damar yapısını korumak ve güçlendirmek için bazı ilaçlar kullanılır. Bunun yanında basınçlı çoraplardan da faydalanılır. Ayrıca ağrılar içinde ilaç tedavisi uygulanır. Fakat bu tedavilerde varis sorunu ortadan kalkmaz. Sadece hastanın yakınmaları azaltılır, damarın durumu daha dayanıklı hale getirilir. Düzeltici yöntemlerde bacaklardaki varis problemi ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu yöntemlerde birbirinden farklıdır. Düzeltici bacaklarda varis tedavisi yöntemleri ise;

Skleroterapi: bu tedavi yönteminde direkt damara verilen ilaç yardımıyla, varis sorunu olan toplardamarın vücuttan tasfiyesi hedeflenir. Bu ilacın etkisiyle damar içten dışa doğru hareket etmeye başlar. Hareketle birlikte damar duvarları da birbirine yapışır. Bu yapışmayla damar içine kan girişine engel olunur. Toplardamarın bu şekilde işlevini yerine getirmemesi halinde, diğer damarlarda kan akışı olmaya başlar. Toplardamar böyle işlevselliğini kaybeder ve zaman içinde vücut tarafından yok edilir.

Ven stripping: bu yöntemde varisler cerrahi girişimle düzeltilmeye çalışılır. Bacaklarda varis tedavisi için kullanılan bu yöntemde hastanın kasık bölgesine ufak bir kesi yapılır. Burada hedeflenen varis sorunu olan damarı bağlamak, damarın toplardamarla bağlantısını kesmek ve ardından bu damarın vücut tarafından yok edilmesini sağlamaktır. Yani kısaca küçük bir kesi yapılarak damar temizlenmeye çalışılır. Hastaların bu tedavide en az 2 gün kadar hastanede kalması gerekir. Operasyon sonunda bacaklara koyulan bandajlar da 1-2 hafta içinde açılır. Bu aşamadan sonra hastalar normal yaşamına devam edebilir.

Lazer tedavisi: Çok farklı sağlık sorunu için kullanılan lazer tedavisi bacaklarda varis tedavisinde iki farklı yolla kullanılır. Bunlar;
  • Harici lazer tedavisi: bu şekildeki lazer tedavisi ince damarsal lezyonlara ve 3-4 mm çaplı varislere karşı dıştan uygulanır.
  • Damar içi lazer tedavisi:(Endovenöz lazer) bu lazer tedavisinde hastaların operasyon sonrasında iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Daha küçük kesi yapılmaktadır. Tedavi lokal anestezi altında uygulanır. Tedavinin hızla bitirilmesini sağlar. Sorunlu olan dokuya yoğun ışık enerjisi verilse de çevredeki sağlıklı dokular bundan etkilenmez. Tedavinin komplikasyonları da diğer varis tedavilerine göre oldukça azdır. Hastaların hastanede kalmasına gerek olmaz. Etkili olduğu kadar kolay ve hızlı bir tedavi olanağı sağlar. Bacaklarda varis tedavisi için bu yöntemde hastanın dize yakın yerine ya da ayak bileğine lokal anestezi uygulanır. Büyük toplardamara ulaşmak için açılan küçük kesi yerine lazer katater konur. Ultrasonda kataterden lazer verilir ve damar yakılır. Bu damarın kapanmasına neden olur. Buradaki kan akımı da öteki damarlara gider. Hastanın 2-7 gün kadar varis çorabı giymesi gerekir. Klasik varis tedavisine göre, hızlı ve zahmetsiz iyileşme sağlanır. Hastalarda şişkinlik ve morluk oldukça az olur. Hemen işlerini yapabilir, yürümede sorun yaşamazlar.
Bacaklarda varis tedavisi için uygulanacak yöntemin belirlenmesi hastanın genel sağlık durumuna, varislerin hangi derecede olduğuna göre yapılır. Varisler önemli bir sağlık sorunudur. Kanın dolaşımda uygun şekilde dolaşmasını engeller. Bu yüzden en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Bacaklarda Varis Tedavisi Yorumları

soru

Akbatu

31 Ağustos 2018 Cuma

İyi günler benim kuzenimin bacaklarında yoğun damar toplanmaları var. Doktora gitti varis olduğunu söyledi. Çok ağrıları oluyor ve lazerle ameliyat olmasını söylediler. Ama şu an olmak istemiyor acaba evde bitkisel yöntemlerle bacaklarda varis tedavisini olabilir miyiz? Lütfen bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Edib

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Bu tedavide koruyucu ve düzeltici yöntemlerden faydalanılır. Koruyucu tedavi yöntemlerinde damar yapısını korumak ve güçlendirmek için bazı ilaçlar kullanılır. Bunun yanında basınçlı çoraplardan da faydalanılır. Ayrıca ağrılar içinde ilaç tedavisi uygulanır. Fakat bu tedavilerde varis sorunu ortadan kalkmaz. Sadece hastanın yakınmaları azaltılır, damarın durumu daha dayanıklı hale getirilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni