Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
15 Mayıs 2024

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Tedavisi, Aslında kişilerin gerçeklik duyguların bozulmadığı ve kişinin doğru olmadığını bilmesine karşın gerçeklik duygusunun korunduğu takıntılı düşünce tarzına obsesyon (Takıntı) denmektedir. Obsesif kompulsif bozukluk korkuların, mantıksız düşüncelerin ve takıntılar insanları devamlı surette tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan bir psikolojik hastalıktır. Aslında obsesif kompulsif bozukluğu ile takıntılarınızın mantıksız olduğunun farkına varamayabilir ve bu takıntıları önemsemeyerek bırakmaya çalışabilirsiniz. Ancak bu sıkıntılarınızı ve kaygılarınızı daha da artırabilir. Rahatsız edici düşünceleri kurtulayım derken bu düşüncelerden kurtulmaya çalışırken başka yeni düşünceler ve zorlamalar bir öncekileri takip edebili ver böylece içinden çıkılmaz bir döngüye girebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Obsesif kompulsif bozukluğu tedavisinde tam bir iyileşme sağlanmayabilir, ancak belirtileri asgariye indirerek hastalığın günlük yaşantınızı kontrol etmesini engelleyebilirsiniz. Bazı insanlar yaşamları boyunca tedavi altında olabilir. Obsesif kompulsif bozukluğunun 2 temel tedavisi vardır, psikoterapi ve ilaç tedavisidir. Çoğunlukla tedavi bu iki yöntemin birleşmesiyle yapılır.

Opsesif Kompulsif Tedavisinde Psikoterapi

Maruz Bırakma Terapisi adında bir terapi etkili bir tedavi yöntemidir. Bu terapide hasta korkulan bir nesneyle veya kirlenme gibi takıntıya kademeli olarak maruz bırakma kaygılarla sağlıklı bir biçimde mücadele etmesini öğrenme. Maruz bırakma terapisi pratik ve efor gerektirir. Ancak takıntılarınızla mücadele etmeyi öğrendiğiniz anda yaşam kaliteniz düzelecektir.

Opsesif Kompulsif Hastalığında İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı psikiyatrik ilaçlar takıntıları ve Obsesif kompulsif bozukluğu tedaviyi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Genel olarak ilk zamanlar antidepresanlar kullanılır. İlk aşamada pek çok ilaç kullanmak yerine semptomlara iyi gelen ilaçlar tespit edilir ve tedaviye başlanır. İlacın faydalı olduğunun anlaşılması ve semptomlara iyi gelmesi haftalar alabilir. Ayrıca doktorunuz antipsikotik ve antidepresan ilaçları kombine ederek semptomları kontrol etmede etkili bir yöntem bulabilir. Burada önemli olan şey doktorla görüşmeden iyileşme hissedilse bile ilaçları bırakmamaktır. Çünkü ilaçları bırakmak Obsesif kompulsif bozukluğu semptomlarını tekrarlatabilir. Antidepresanlar bazen fiziksel olarak bağımlılık da yapabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eklem Romatizması Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Tedavisi Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?

Kolesterol Tedavisi Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Açık Yara Tedavisi Açık Yara Nasıl Tedavi Edilir?

Açık Yara Tedavisi Açık Yara Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Mayasıl Tedavisi Mayasıl Nasıl Tedavi Edilir?

Mayasıl Tedavisi Mayasıl Nasıl Tedavi Edilir?