Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Sarı nokta hastalığı tedavisi, halk arasında sarı leke olarak da bilinen tıptaki adı ise makula dejeneresansı olan sarı nokta hastalığı ilerleyen yaşa bağlı olarak görme merkezinin bozulmasına ya da bulanık görmesine neden olan bir hastalıktır. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan sarı nokta hastalığı ileri yaştaki birçok insanda kronik, ilerleyen geri dönüşümü olmayan görme kayıplarına neden olmaktadır. Gözün bulanık görmesi, göz arkasında bulunan ve çok küçük bir bölge olan makulanın tahrip olmasıyla meydana gelir. Makula gözün odaklandığı yerdeki küçük ve ince ayrıntıları görmemize yardımcı olur. Sarı nokta hastalığı genelde 50 yaş üstü insanlarda ortaya çıkmakla beraber daha genç insanlarda da görülme olasılığı vardır. Bu hastalığın erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görüldüğü de bilinmektedir. Yani kadınlar daha çok risk altındadırlar. Hastalığın tam olarak nedeni bilinmemekle beraber özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına sürekli olarak maruz kalınması, sigara içen kişilerde bu hastalığın daha çok görülmesi, kolesterol yüksekliği, genetik yatkınlık, obezite ve hiper tansiyon hastası olmak gibi nedenler bu hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Hastalığın belirtileri, az görmek, özellikle yakını iyi görememek, düz çizgileri eğri çarpık ya da bükülmüş gibi görmek, okumada güçlük çekmek, renkleri mat olarak görmek ve bakılan yerin merkezi siyah bir leke olarak etrafındakiler ise iyi görülebilmektedir. Sarı nokta hastalığının bilinen iki türü bulunmaktadır. Bunlar, kuru tip ve yaş tiptir. Kuru tip ıslak tipe göre daha yavaş ilerler kişilerdeki görme bozukluğu yavaş yavaş ilerler ve körlük yaşanması nadir olarak görülmektedir. Yaş tip ise hızlı ilerler ve görme kaybı oldukça hızlı olmasıyla beraber körlük ihtimali maalesef çok yüksektir. Bunun yanında kuru tip sarı leke hastalığının tedavi edilmeyip önemsenmezse 5 yıl gibi bir sürede ıslak tipe dönüşme ihtimali de vardır.

Sarı nokta hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle kuru tipten yaş tipe geçmiş olan sarı nokta hastalığında acil tıbbi müdahale şarttır. Yaş tip sarı nokta hastalığının tedavisindeki amaç hastalığa neden olan tabakalar arasındaki istenmeyen damar tomurcuklarının temizlenmesi ve kanamaların durdurulup kurutulmasıdır.
  • Lazer tedavisi: Yaş tip sarı nokta hastalığında lazer uygulaması çok eskiden beri yapılmaktadır. Ancak lazer tedavisi uygulanabilen durumlar sınırlıdır. Lazer tedavi yöntemi tüm yaş tip sarı nokta hastalarının sadece yüzde 15 gibi bir bölümüne uygulanabilmektedir ve lazer tedavi yöntemi uygulandıktan sonra hastalarda %50 oranında damar tomurcuğu tekrar oluşabilmektedir.
  • Fotodinamik tedavi: Yaklaşık olarak 10 yıldır uygulanan ve lazer tedavisinden sonra geliştirilen bir yöntemdir. Bu tedavi şeklinde visudyn denilen bir madde koldan iğne yoluyla verilerek bu ilacın gözdeki hasarlı dokulara ulaşması sağlanıyor. Sonrasında farklı bir lazer uygulaması ile göze 83 saniye boyunca lazer tedavisi uygulanıyor. Bu tedavi yöntemi görmede artış sağlamak amacıyla değil mevcut olan görmeyi korumak amacı ile uygulanmakta ve tedavi uzun yıllar sürebilmektedir.
  • Damar gelişimini önleyici tedavi: Sarı nokta hastalığının yaş tip hastalarında uygulanmaya başlayan ve son gelişen tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde hastaya verilecek ilaçlar direk göze enjekte edilerek verilir. Bu yöntem halk arasında göze iğne yapılması olarak da bilinmektedir. Bu tedavi şeklinde yaş tip sarı nokta hastalarında mevcut olan görme %90 korunabilmektedir. Görme oranında ise %30'luk bir artış elde edilebilmektedir. Görme kayıplarının olmaması ya da hastalığın daha çok ilerlememesi için bu uygulama belli aralıklarla yapılmalıdır.
  • Göz içi teleskopik mercekler: bu tedavideki amaç görme oranını arttırmaktır. Yukarıdaki uygulamalarda ise amaç hastalığı durdurup mevcut görme oranını korumaktır. Az görebilen hastalara uygulanabilen bu yöntem gözün içerisine mercek yerleştirilmesi olayıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Güncel

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi