Çocuklarda Sinüzit Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda sinüzüt tedavisi: Çocuk olan hastalarda sinüzüt tedavisi yetişkinlerin sinüzüt tedavisine göre bazı farklılıklar gösterir. Tedavide kullanılan ilaçların bileşenleri temel olarak koruyucu ve yan etkiye sebebiyet vermeyen ilaç seçimleri yapılmalıdır. Çocuklarda sinüzüt tedavisinde destek tedaviler, ilaç tedavileri ve koruyucu önlemler alınarak uygulanmaktadır.

Çocuklarda sinüzüt tedavisinde koruyucu önlemler nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları özellikle okulda hızla yayılabilen bir hastalıktır. Yetişkinlere oranla çocuklarda çok daha sık görülen bu hastalıkların tedavisi mümkündür. Sinüzüt hastalığının çocuklarda oluşma nedenlerinden olan viral enfeksiyonlardan korunmak gereklidir. Çocuklarda özellikle sık sinüs enfeksiyonu geçiren veya kronik sinüzüt teşhisi konulan çocuklarda grip aşısı veya ağız yolu ile damla aşısı gibi aşılarla bakteri aşı uygulaması çocuklarda sinüzüt şikâyetlerinin oluşmasını engellemekte büyük rol oynayacaktır. Sinüzüt hastalığının oluşmasında önemli rol oynayan bir diğer sorunda solunum yolu alerjik sorunlarıdır. Bu nedenle bilinen alerji problemi yaşayan çocukların alerji olduğu etkenlerden, yerlerden ve ortamlardan uzak durmaları gerekmektedir. Yüksek miktarda alerji barındıran çiçekler, tüylü halılar, peluş oyuncaklar veya yastıklardan çocukların uzak durması tedavide alınması gereken önlemler arasında yer almaktadır. Alınan önlemler mukoza ödemine ikincil sinüzüt gelişimi riskini azaltmak için oldukça faydalı olacaktır. Sinüs mukozasının fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilere neden solunum havasındaki oksijen azlığı, hava kirliliği, alerjenler ve sigara dumanı gibi etkenler göz önüne alınarak çocukların bulundukları ortamlar havalandırılmalıdır.

Çocuklarda sinüzüt tedavisinde tıbbi tedaviyi destekleyici tedaviler

Çocuklarda sinüzüt tedavisinde tıbbi tedaviye ek olarak burun İçerisinde nem sağlanması ve burun içerisindeki kabuklanmaları ve iltihaplı salgıların temizlenmesi tedavide önemli, bir yere sahiptir. Uygun durumlarda tuzlu su içeren basınçlı spreyler en sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Kullanılan antibiyotiklerle önüne geçilemeyen enfeksiyon bakteriyel durumlarda bu yıkama solüsyonlarına antimikrobial ilaçlar eklenebilir.

Çocuklarda sinüzüt tedavisinde kullanılan ilaçlar
  • Mukolitikler: Sinüzüt tedavisinde sümük salgısını azaltan ve akışkanlığı artıran özelliğe sahip olan ilaçlardır. Sümüğü sinüslerden taşıyan silya aktivitesindeki koyu mukus üretimine ve bozulmaya bağlı oluşan mukus birikimini önlemek amacı ile kullanılan ilaçlardır.
  • Dekonjestanlar: Burun ve ağız yolu ile kullanılan ilaçlardır. Burun ve sinüs mukozasındaki damarların büzülmesi ve mukozanın incelmesi sonucunda sinüs ostiumların açılması ya da genişlemesi ve sinüs boşalmasın ve havalanmasının sağlanması amaçlanır. Sprey olarak kullanılan fenilefrin, xylometazolin, oksimetazolin gibi ajanların zamanla şişliği arttırıcı etkisi ve mukoza üzerindeki tahriş edici etkilerinden dolayı 4-5 günden fazla kullanılması uygun görülmemektedir. Pseudoefedrin, fenilpropanomin gibi ağız yoluyla alınan dekonjestanlar ise 7-10 gün süresince güvenle kullanılabilir.
  • Antistaminikler: Sinüzüt hastalığında alerjik reaksiyonlara bağlı gelişen mukoza ödemini önlemek amacı ile kullanılmaktadırlar. Fakat bu ilacın mukus yoğunluğunu arttırıcı ve sinüs boşalmasını zorlaştırıcı bir etkiye sahip olduğu için sadece alerjik olan sinüzütler ve bilinen alerjisi olan sinüzüt hastaları kullanabilir.
  • Steroid içeren burun spreyleri: Kişide bulunan kronik sinüs iltihapları alerjik durumlarda mukoza ödemini ve iltihaba bağlı oluşan problemleri en aza indirmek amacı ile kullanılmaktadır. Özellikle son çıkan sprey steroidler kan dolaşımına karışma miktarının az olması nedeni ile bebeklerde bile kullanılmaktadır.
  • Hap ya da enjeksiyon şeklinde steroid kullanımı: Çocuklarda sinüzüt tedavisinde alerjik hastalarda ve özellikle poliplerin bulunduğu kronik sinüs iltihaplarında steroidlerin cerrahi öncesinde ağız yolu veya enjeksiyon olarak kullanılması problemleri yok ederek tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Cerrahi öncesinde steroidlerin kullanılması poliplerin küçülmesine ve doku reaksiyonların azalmasına bağlı olarak cerrahiyi kolaylaştırmakta etkili rol oynamaktadır.
  • Anti bakteriyel ilaçlar: Akut sinüzütte kullanılan antibiyotikler amoksisilin-klavulinik asit, claritromisin, sefuroksim, serfprozil ve lorakarbef olmaktadır. Ayrıca penisilin, sefaleksin, eritromisin ve tetrasiklin en sık etken olan mikroorganizma etkili olacak şekilde tercih edilmektedir.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem Romatizması Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Astım Tedavisi Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım Tedavisi Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz Ağrısı Tedavisi Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz Ağrısı Tedavisi Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Ekt Tedavisi Ekt Nasıl Tedavi Edilir?

Ekt Tedavisi Ekt Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Işın Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Işın Tedavisi Nasıl Uygulanır?