Kramp Tedavisi Kramp Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Kramp Tedavisi Kramp Nasıl Tedavi Edilir?

Kramp tedavisi: Kas krampları, aniden başlayan ve kişiden kişiye oldukça fazla acı veren kas kasılmalarıdır. Kramp giren organımız oldukça gergin ve dokunmaya karşı aşırı hassas olur. Bu ağrı sadece egzersiz esnasında veya sonrasında meydana gelmemektedir. Diyabet böbrek hastaları, gebelik, kalp damar hastalığında, sık kramplarda şikâyet edilmektedir ve kaslarımız hareket etme, yürüme, koşma gibi hareketleri yapabilmesi için iskelet sistemimize en fazla yardımcı olan ve en önemli hareket organımızdır. Vücudumuzun her yere kaslarla doludur; kollarımızda tutun bacaklarımız ellerimiz parmaklarımız hatta iç organlarımız dahil kaslar en önemli görevleri vardır. Bu da kramp tedavisinin önemli olduğunu gösterir. Kaslarımızın bazıları bizim istediğimiz gibi çalışırken bazıları ise bizim isteğimiz dışında hareket etmektedir; bazen bir ya da birden fazla kas denetiminde birden görülebilen durumlarda 10-15 dakikaya varan kasılmalara kramp ismi verilir. Kas krampları genellikle egzersizler ve dinlenme pozisyonlarında ortaya çıkar.

Çocuklarda, yetişkinlerde her yaş grubunda görülmektedir. Yetişkinlerde daha sık görülen kramplar çocuklarda ise bazı durumlarda görülebilir. Özellikle bulantı kusma gibi hastalığa yakalanan çocuklar aşırı sıcaklarda su kaybı ve kalsiyum eksikliklerinde kas krampları görülür. Kas kramplarını mineral eksikliği de etkiler. Kas kramplarında mineraller önemli yer teşkil eder. Magnezyum kalsiyum potasyum eksikleri kramplara zemin hazırlar. Ancak mineral eksikliği kas krampları doğrudan etkiler. Gebelik dönemlerinde sıklıkla kramplar oluşur. Özellikle gebeliğin son aylarında bebeğin hızlı gelişme göstermesi toplardamar üzerindeki etkisi arttırır. Bu durum gebelerde dolaşım problemine neden olmakta ve toplardamara artan baskının yanı sıra fakir beslenme ve kalsiyum eksikliği de gebelerde kramp oluşturur. Özellikle bebeğin son ayında kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyulması ve annenin bu ihtiyaca yeteri kadar karşılık vermemesi gebelik kramplarını arttırır. Kramplar genellikle dinlenme esnasında ortaya çıkar.

Kramp tedavisi nasıl yapılabilir?

Kas krampı Yapılabilecek en doğru yardım öncelikle yardım eden kişinin sakin olması lazım. Kasların kasılması nedeniyle dokunulmaya karşı aşırı duyarlı olan hastaya sabırlı ve nazik bir şekilde davranmak hastanın yapacağımız yardıma sabır göstermesi ve önemli bir yer teşkil eder. Hastaya yardımcı olabileceğimizi söyleyip rahatlamasına yardımcı olun. Bundan sonra hastayı yavaş bir şekilde düzlemine yatırın. Bir elinizle kramp giren ayağı, diğeriyle hastanın baldırını sıkıca kavrayın. Kramp giren ayağı yavaş bir şekilde eski haline getirmeye çalışırken baldırına da baskı uygulayın. Bunu yaparak bacak ile ayak arasında dik üçgen şekline getirilmelidir. Bir süre bu pozisyonda durduktan sonra hastanın ayağına geri ve ileri şeklinde hareket ettirerek krampın azalmasına yardımcı oluruz.

Eğer kramp sizin bacağınıza girmişse ve size yardımcı birisi yoksa elinizi sert bir zemine dayayın. Kramp giren ayağınızı Bükmeden geriye doğru kaldırabileceğiniz kadar kaldırın; bir süre bacağınızı bu şekilde hareket ettirin. Diğer bacağınızı ile yaylanma hareketi yaparak kramp girmiş olan ayağınıza yardımcı olursunuz. Eğer deniz ya da havuzlu kramp gelmişse yapabileceğiniz tek şey sakin olmanız ve karaya doğru sırtüstü kendinizi yormadan yüzmeye çalışmalısınız. Panik yapmanız en çok kendinize zarar vermektedir. Suyun içindeki arkadaşınız ayağınızı ovarak ya da hafif vuruşlar yaparak rahatlatmaya çalışabilir. Bu hareketlerin krampı normalde daha fazla yoracaktır. Bu nedenle krampta azalma olmuyorsa vakit kaybetmeden sırtüstü yüzerek karaya ulaşmaya çalışın. Kramp tedavisinde, aşırı sıcak günlerde sıvı tüketimine özellikle de su alımına önem vermelisiniz. Yaz günlerinde normalden daha fazla sıvı tüketmelisiniz. Bu dönemlerde daha fazla su, ayran, meyve suyu tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Asla alkollü olarak denize girmeyiniz. Alkol, kramp oluşturma riskini arttırmaktadır. Tek başına kişi haber vermeden denizlere açılmamalıdır. Gebelik döneminde ise yürüyerek, hareket yaparak bu dönemleri daha rahat atlatabilirsiniz.

Kramp Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Belde Düzleşme Tedavisi

Belde Düzleşme Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Mantar Tedavisi

Kedilerde Mantar Tedavisi

Gümüş Suyu Tedavisi Gümüş Suyu Nasıl Tedavi Edilir?

Gümüş Suyu Tedavisi Gümüş Suyu Nasıl Tedavi Edilir?

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi